@365tipu

Kam se od iOS 11 podělo Centrum upozornění (Notification Center) a jak s tím pracovat

Osobně, to musím říci hned na začátku, vůbec upozornění v iOSu nepoužívám. Důvod je ten, že je považuji za extrémně nepřehledné, zmatené a nepoužitelné. Což panuje od prvního iPadu (kdy jsem začal používat iOs) až po iOS 11, který se objevil právě teď. Řeším to jednoduše, všechna upozornění prostě vypínám v Nastavení, u vybraných aplikací si pouze nechávám ono červené číslo na ikonce. Celé to znamená i to, že mi vlastně ani nedošlo, že v iOS 11 se objevila další podstatná změna.

iOS 11 zrušil Centrum upozornění. To co bylo doposud samostatné už neexistuje a upozornění (notifikace) se objevují na zamykací obrazovce. Což je hodně podstatný důvod proč si je vypínat nebo neposílat právě sem, může je zde číst kdokoliv komu umožníte vzít do ruky váš iPhone/iPad.  Vedle čtení navíc může zneužit i případných akcí, která některá upozornění umožňují vyvolat.

Stačí přes Nastavení/Settings -> Upozornění/Notifications změnit Show Previews/Ukazovat náhledy na buď Nikdy/Never nebo alespoň Po odemčení/When Unlocked

2017-10-15 07.52.52.png

Po odemčení i na zamykací obrazovce se k upozorněním/notifikacím můžete dostat tak, že uděláte swype shora dolů. Na zamykací obrazovce navíc není k dispozici kompletní historie, pouze ta upozorněná, která jsou „nová“.

Zobrazené upozornění reaguje na swype vlevo (zavřít upozornění a zobrazit,ano jsou tam dvě volby) a vpravo (otevřít aplikaci a onu konkrétní událost), klepnutí je také otevření. Delší podržení na upozornění ho rozbalí, což někdy přinese další obsah, ale také občas možnost vyvolat nějakou akci – zda a jaký záleží na konkrétní aplikaci.

Nahoře nad všemi upozorněními je křížek v kroužku, kterým můžete zavřít všechna, ale jenom pro jeden konkrétní den (a ano, mazat musíte den po dni). Pokud máte zařízení s 3D Touch, tak lze využít pro vyvolání požadavku na smazání všech dní. Neznámo proč prostě nestačí déle podržet křížek.

Co bohužel z Notifikačního centra není možné, je otevřít nastavení upozornění pro danou aplikaci. Věc co zcela zásadně chybí. Musíte ručně do Nastavení a tam najít onu aplikaci.

Nastavování jak fungují upozornění

Upozornění se nastavují na výše uvedeném místě, jsou tam zobrazeny všechny aplikace, které máte nainstalované a pro každou z nich si můžete vybrat, jak se její upozornění budou projevovat. Není možné vypnout veškerá upozornění najednou

2017-10-15 07.57.28.png

Upozornění můžete prostě vypnout  (horní přepínátko), což je jedna z těch vhodnějších varianta, pokud si chcete zachovat zdravý rozum.

Některé aplikace umí zvukové upozornění a můžete si ho tedy zapínat a vypínat. Není možné nastavit vlastní styl.

Můžete si ponechat zobrazení počtu nových upozornění (Badge App Icon) u konkrétní aplikace na její ikonce. Za mne je to ta jedna z užitečných variant, nejméně otravná.

Pokročilejší je zobrazování v Centru upozornění a má několik možností.

  • Můžete potlačit zobrazení  upozornění na zamykací obrazovce (Show on Lock Screen) – dost podstatné tam, kde by mohly být vidět nějaké soukromé věci
  • Můžete potlačit zobrazen v historii notifikací (Show in history). Upozornění se pak objeví jenom jednou, nebudete se k němu moci dostat později

Třetí možnost (Show as Banners) má dvě varianty  v podobě banneru (popupu) co se zobrazí a poté schová (Temporary) nebo co zůstane na displeji (Persistent).  Tady hlavně pamatujte, že oba typy mohou znamenat, že pokud na telefonu/tabletu pracujete, tak vám budou překrývat horní část obrazovky. O důvod víc, proč je tohle vhodné vypnout.

Poslední co zde můžete nastavit je Show Previews pro každou konkrétní aplikaci.

Nechodí vám upozornění od nějaké aplikace?

Pokud nastavíte Do Not Disturb (DND, nevyrušovat) tak dojde k potlačení upozornění.  všech upozornění.

Pokud vám od nějaké aplikace upozornění nechodí, tak se podívejte na to jak je má nastavené. Možná jsou potlačené nebo nastavené jinak.

Čerstvě nainstalovaná nebo přeinstalovaná aplikace vám nezačne posílat upozornění dokud ji neotevřete (nespustíte).

Upozornění používají připojení k Internetu (WiFi i mobilní), pokud tedy nejste připojeni, neočekávejte, že to bude fungovat.

TIP: Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad) nabízejí desítky dalších tipů pro iOS.

PS: Snad je to všechno, co je k upozorněním potřeba vědět. Pokud narazíte na něco co chybí, dejte vědět.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky