TIP#785: Existují nějaké menší verze Facebooku, Twitteru, Skype, Instagramu?

V Nebere vám hlava 210 MB velký Facebook v mobilu? Zkuste alternativy můžete najít menší a ohleduplnější alternativy pro aplikaci Facebooku. Tu co do starších a méně hutně pamětí vybavených mobilů a ni nedostanete. A také tu, co vám spolehlivě bude požírat datové připojení tak, že za chvíli internet v mobilu umře.

„Lite“, tedy odlehčené, verze mají ale i některé další oblíbené aplikace. Některé z nich jsou, podobně jako Facebook Lite, určeny jen pro rozvojový svět a narazíte tedy na geofencing, tedy znemožnění stáhnutí z Google Play, pokud se nenacházíte právě v nějaké to rozvojové zemi. Nečekejte ani dostupnost Lite verzí v App Store (tedy pro iPhone), tam se tak nějak automaticky předpokládá, že když máte iPhone/iPad, tak rozhodně nejste chudí a ani v chudé zemi.

Lite verze aplikací se od té klasické liší v nárocích na paměť, nárocích na úložiště, míře využití datových přenosů a v některých případech také v tom, že umožňují offline provoz – tedy využívání i v okamžiku, kdy nejste připojení k Internetu (což samozřejmě dělají tak, že si stáhnou dostatek obsahu v době kdy jste připojení).

POZOR! Pokud budete v Google Play hledat populární jména aplikací spolu se slovem Lite, tak najdete záplavu aplikací. Pokud to ale není přímo aplikace od oné společnosti, tak si velmi pravděpodobně pouze pořídíte něco, co jste si rozhodně do telefonu dávat neměli.

Jaké Lite verze aplikací jsou k dispozici

  • Facebook Lite je někdy dostupná, někdy ji Facebook blokuje pro instalaci mimo rozvojové země (vypadá to, že na počátku května 2017 i uvolnil pro většinu světa, tak to tak snad zůstane). V srpnu 2020 ale Facebook oznámil, že tato aplikace přestane existovat, není o ni prý zájem.
  • Messenger Lite volně dostupný původně také nebyl podle oznámení o jeho vzniku ho Facebook zpřístupnil jenom ve vybraných rozvojových zemích, ale na počátku května 2017 to vypadá, že už ho také uvolnili
  • Youtube Go je dostupná jenom v beta verzi
  • Skype Lite vůbec není marný nápad, jak už víte, Skype patří k nejméně použitelným aplikacím se zcela absurdními nároky
  • Instagram Lite se objevil v červnu 2018. Mít ho ale nemůžete, Facebook dostupnost omezuje jen na „rozvojové“ země
  • Spotify Lite se objevilo v červenci 2019. Pro Česko ale nikoliv, možná později.

K Instagramu zejména je nutné dodat, že po přidání Příběhů/Stories je spotřeba mobilních dat enormní a je potřeba si velmi dávat pozor. V druhém týdnu května 2017 Instagram ale oznámil, že mobilní webová podoba umožňuje nejenom prohlížet, ale také nahrát fotografii, takže alternativa by tu byla.

2017-05-11 05.33.17.png

Zkuste používat webovou podobu místo aplikace

Vedle Lite verzí aplikací je zde ještě další možnost jak šetřit FUP i paměť v telefonu – můžete používat mobilní webovou podobu. Ta sice nebude umět onen off-line provoz, ale jinak zpravidla umí vše co potřebujete.

Každou mobilní verzi si v prohlížeči můžete uložit i jako ikonku na plochu telefonu a budete ji tedy moci spouštět stejně, jako byste to dělali s klasickou aplikací.