@365tipu

TIP755: Co s nově pořízeným Android telefonem? A co zejména, pokud jste už nějaký používali?

Pi dvou letech a dvou měsících odešel LG Nexus (umřelo zapínací tlačítko), takže přišel čas pořídit něco nového a rovnou to využít k dalšímu tipu shrnujícímu útrapy, které někoho čekají, pokud si pořídí nový telefon. Telefon s Androidem, byť většina níže popsaných věcí vás bude čekat i pokud si pořídíte iPhone nebo něco s Windows 10 Mobile. Svět totiž není připraven na to, že chcete plynule pokračovat na jiném přístroji. Byť řada věcí už je podstatně lepší.

Než začneme, pořídil jsem si Redmi Note 3, ale v zásadě je jedno co si pořídíte, protože následující věci jsem po Štědrém dni dělal i pro manželku. Ta „migrovala“z Lumia telefonu se staršími mobilními Windows na Android, konkrétně na Samsung J6.

Začnete tím, že vložíte SIM (u Redmi Note 3 jde o dvě SIM nebo SIM a paměťovou kartu), za předpokladu, že máte tu správnou velikost. Existují totiž tři a pokud nemáte tu správnou, tak vám buď pomohou rámečky (zvětšení či odstranění) nebo budete muset navštívit operátora, aby vám vydal novou, správnou. Nezapomeňte, máte-li mobilní data, se ujistit, že SIM bude umět LTE.

Pak zapnete telefon a dát ho na nabíječku, je-li nový, tak sice bude asi mít baterii nabitou, ale ne zcela. Pak vás čeká průchod nějakým tím průvodcem pro prvotní nastavení telefonu – jazyk, připojení k WiFi (to bude dost potřeba), připojení k účtu od Google (to bude taky dost potřeba pro další nastavení i používání). Po případné zadáním PIN od SIM vám naběhne telefon a po chvíli by všechno mělo být funkční.

Než vůbec začnete tak to nejdůležitější

Ujistěte se, že máte všechna hesla k službám a aplikacím, které budete chtít na nový telefon dostat. Pokud používáte dvoufaktorové ověření, tak si ideálně sepište, která všechna ověření musíte znovu aktivovat či změnit. Máte-li v telefonu nějakou bankovní aplikací, tak možná bude potřeba nová specifická instalace nebo aktivace. Neuškodí, pokud to můžete udělat, si udělat seznam aplikací, které chcete do nového telefonu dát.

Ano, mohli byste zkusit nějaké ty migrace, nebo zálohu a obnovení, ale osobně tohle „stěhování“ beru jako velmi dobrou příležitost k začátku s čistým štítem. Tedy instalaci opravdu jen a pouze toho, co opravdu je nutné.

Vlna aktualizací jako první krok

První co udělejte je aktualizace telefonu – ať už přímo Androidu nebo odpovídající nadstavby (v případě Redmi jde o MIUI a patří mezi ty dost povedené). Tohle vám zabere možná i pár desítek minut. Stahovat se bude i pár stovek MB, instalace také bude trvat déle. Čistě teoreticky by se nic špatného stát nemělo, ale pokud míváte běžně „štěstí“ na problémy, může tohle špatně dopadnout – má-li to ale špatně dopadnou, tak ideálně hned na samém počátku, ne až poté co už všechno v telefonu máte nastavené.

Pokračujte aktualizací aplikací z Google Play. Je dost dobře možné, že na telefonu nejsou moc nové a cokoliv dalšího by se mohlo setkat s padáním nebo problémy. Tohle taky může zabrat nějaké ty minuty, desítky minut. Záleží na tom, kolik toho tam je.

TIP: Velká výhoda účtu u Gogole (ale podobně to funguje na iOSu a v nových Windows) je, že pokud jste si vše synchronizovali „do Google“, tak připojení účtu do nového telefonu vám během chvíle stáhne všechny kontakty, přihlašovací údaje a řadu dalších věci.

Přidání chybějících aplikací

Tady vám může pomoci Google Play, protože si pamatuje, co jste si kdy pořídili – ať už jde o placené aplikace (ty nemusíte kupovat znovu) nebo o ty zdarma. Stačí se podívat na přehled všech „vašich“ aplikací a nainstalovat potřebné. Můžete to ale také udělat tak, že prostě v Google Play najdete potřebné a nainstalujete je podle chuti.

Pokud jste si pořídili něco co není přímo od Google, mohou vám klasické Google aplikace chybět. Nic nebrání tomu, abyste si je stáhli a používali to, na co jste zvyklí.  Viz Jaké aplikace od Google si přidat do telefonu s Androidem od jiného výrobce?

Nezapomeňte, že pokud máte ve zvyku něco „odesílat někam“, tak k tomu je zpravidla potřeba ona aplikace. Příklad může být třeba Pocket, aplikace pro odložení věcí k pozdějšímu přečtení. Aby do ní šlo odesílat, musíte si ji na mobil nainstalovat.

TIP: Aplikace nemusíte řešit přímo na telefonu, pokud si otevřete Google Play v počítači a jste přihlášení pod stejným účtem, tak můžete z počítače instalovat aplikace na váš telefon.

Odstranění zbytečných aplikací

Je dost dobře možné, že v telefonu najdete leccos předinstalované. Například (jako já) něco jako WPS OFfice + PDF od Kingsoftu. Něco co nechcete používat, něco co je zcela zbytečně, něco co máte vyřešené jinak. Nebojte se tyhle věcí odinstalovat. Můžete to udělat hned, ale klidně kdykoliv později. Některé z předinstalovaných aplikací možná nepůjde odstranit (tedy odinstalovat), někde to bude možné jenom v Nastavení.

Pokud nechcete přímo odinstalovat, tak alespoň doporučím si založit složku do které tyhle nepotřebné věci odložíte. Může vám pomoci v tom, že pokud za pár týdnů nic z této složky nevyndáte ven, tak je dost jisté, že to k ničemu nepotřebujete.

Základní nastavení aplikací a vůbec všeho

2017-03-30 12.54.07Nejméně příjemná část přechodu je ta, že musíte postupně spustit všechny aplikaci a přihlásit se. Do Gmailu připojit případné další e-mailové účty (ať už ty od Google nebo odjinud), přihlásit se na Facebook, Twitter, Instagram, FourSquare do řady dalších aplikací.

K tomu budete potřebovat hesla a případně dvoufaktorové ověření – které možná budete muset nejprve zrušit a nastavit znovu (nebo jenom znovu aktivovat). Nepočítejte s tím, že by tohle bylo možné snadno udělat bez použití osobního počítače. Respektive bez přihlášení k dané službě z webu.

V některých aplikacích budete připojovat možná víc účtů (například Instagram či Twitter) nebo napojovat další účty (opět například Instagram a napojení dalších sociálních sítí).

Pozor na jednu záludnost. Řada aplikací se musí alespoň poprvé spustit, aby byla použitelná – řekne si o práva, nastaví se do nějakého výchozího stavu.  Tohle si nenechávejte „na později“.

TIP: V Nepostradatelné software pro počitače, telefony, tablety či prohlížeče najdete tipy na užitečné software i aplikace.

Další nastavení aplikací

2017-03-30 12.57.09.pngNezapomeňte všechny nainstalované aplikace nastavit tak, aby zbytečně nestahovaly či nesynchronizovaly data. Když už je synchronizují, aby to pokud možno dělaly jen na WiFi připojení. Vyplatí se i prodloužit intervaly synchronizace nebo manuálně. Pozor na taková vtipná překvapení, jako že Pocket okamžite vyrazí stáhnotu všechno co v něm máte.

Vyplatí se i povypínat všechna ta různorodá upozornění, ale tohle asi budete dělat spíš průběžně – pokaždé když vám v upozorněních vyběhne něco co nechcete, tak to prostě jděte vypnout nebo lépe nastavit.

Dropbox, který jste si určitě pořídili, si nastavte tak aby synchronizoval fotografie ze zařízení, ale opět pozor, měl by to dělat jenom na WiFi. Což je dobré nastavit i u jiných služeb, které budou přenášet větší množství dat – Fotky Google, OneDrive, atd.  Tady viz i Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

Messenger od Facebooku bude několikrát zkoušet převzít správu SMS, osobně bych tohle Facebooku nikdy nedovolil. Ale je na vás, jak s tím naložíte.

Pokud váš předchozí telefon sloužil například pro online bankovnictví, je možná vhodné ho odstranit ze schválených/autorizovaných zařízení. Což nemusí být zdaleka jenom otázka mobilního bankovnictví, může se to týkat i jiných aplikací.

Na plochy (na displeji) si můžete vytáhnout nějaké ty widgety (kalendář a počasí bývá to první nejpraktičtější) a nějak uspořádat ikony – podle toho jak k sobě patří, něco si můžete dát do složek. A je dost jisté, že na plochách budou jak ikony, tak widgety, které možná vůbec nepotřebujete. Widgety odstraňte, ikonky si (jak už bylo napsáno více) odložte někam do nějaké složky.

Uzamykání telefonů, hesla, WiFi atd.

V Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem se dočtete o něčem velmi podstatném, tedy že musíte váš telefon ochránit před cizími lidmi. Ale nejenom to, měli byste si nastavit i možnost smazání na dálku pro případ ztráty či krádeže. Vůbec neuškodí, pokud obsah v telefonu budete šifrovat. Ale o tom až případně někdy jindy v jiném tipu.

Pokud nepoužíváte správce hesel a ani jste si nenechali ukládat hesla „do Google“, tak váš nový telefon (ani prohlížeč v něm) nebude znát žádná hesla, takže na to pamatujte a mějte je někde dostupná. Nebude znát ani všechny WiFi sítě, ke kterým jste se v minulosti připojovali. Pomoci vám může již zmíněný správce hesel, který si přidáte jako aplikaci i do telefonu.

Ještě něco?

Určiě, spousta dalších věcí. Třeba

  • v Nastavení využití mobilních dat si nastavit účtovací období a jaký máte FUP
  • Upravit si ikonky v uporněních, abyste mohli snadno zapínat a vypínat věci
  • připojit si Bluetooth zařízení (sluchátka, pecky o uší, atd)
  • nastavit jak bude fungovat osobní hotspot a odzkoušet připojení notebooku
  • nastavit rychlejší vypnutí displeje a zamknutí telefonu při nepoužívání

… a zdaleka to není všechno. A jak už to tak na @365tipů chodí, pokud vám něco chybí, dejte vědět. Bude se hodit k přidání. A možná i pro vznik dalších tipů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky