TIP#383: Bluestacks 2.0: virtualizovaný/emulovaný Android (recenze)

Nutno uznat, že nová (druhá) verze Androidu pro PC (a měl by být časem i pro MAC) od BlueStacks ušla dlouho cestu. Ale nebylo by marné, pokud by se dokázala chovat jako Android – zásadní brzdou pro používání  je totiž to, že na vás vybalí něco, co vůbec nechápete jak používat.

Pokud se vám podaří dostat do Google Play, tak ale můžete zkusit stáhnout Google Launcher a poté další aktualizace od Google vůbec. Čímž se můžete konečně zbavit Gamepop-Home Launcheru a mít normální Android (ale není to tak jednoduché jak to vypadá, viz Remove bloatware from BlueStacks latest version)

2015-12-05 18_41_39-Bluestacks App Player.png
Instagram běžící v BlueStacks 2.0. Mimo to je ještě spuštěný Gmail a stažený skutečný Obchod Play.

Co se vám třeba bude líbit je to, že si můžete na PC spustit Instagram (v emulovaném Androidu) a pak na něj nahrávat fotografie, které máte uložené v PC: Jde to velmi snadno a je to asi jedno z nejlepších řešení jak mít na počítači spuštěný originální Instagram. Co tvůrci slibují je, že by měly bez problémů fungovat i hry, což může být jedno z dalších podstatných lákadel. Líbit se bude, že nová (2.0) verze se chová jako stroj s 16 GB paměti a s 16 GB SD kartou a také to, že nová verze 2.0 umožňuje multitasking (spouštěné aplikace běží v samostatných záložkách).

Bluestacks je stále zadarmo, takže stěžovat si na něco jako že je to nejzmatenější software, které jsem kdy viděl je trochu nefér (ale o „zadarmo“ viz později). Ale realita taková je. Jak bylo zmíněné výše, mají vlastní „launcher“ a místo klasického prostředí Androidu to vypadá, jako když spouštíte aplikace samostatně. V celém tom se hrozně špatně orientuje – ale pokud se to snad jednoho dne naučíte, tak to snad i bude fungovat dobře. Tedy až na některé další drobnosti – třeba tu zásadní drobnost, že to má u řady aplikací problém se změnou orientaci (na ležato, na výšku) a v počítači to vlastně emuluje „tablet“ s Androidem, ale řadě aplikací to nikdy pořádně nedojde.

Co se rozhodně a hodně nebude líbit je, že po určité době se aplikace poněkud zablokuje a bude vyžadovat prémiové placení, byť jde pouze o směšné 2 USD za měsíc. Takto se chovala předchozí verze a zapomínala to uživatelům sdělit předem. Jestli tohle udělá i nová (2.0) osobně netuším, ale anglické recenze to už také zmiňují. Po pár týdnech testování jsem totiž BlueStacks 2.0 z počítače odstranil – částečně i proto, že se zbytečně spouštěl po zapnutí a pro mé potřeby byl zbytečně velký.

DODATEK: Michal Klabník píše, že pokud nezaplatíte, tak musíte nainstalovat několik aplikací. Ty sice můžete poté opět odinstalovat, ale z uvedeného je celkem jasné, jak Bluestacks řeší příjemy. Prodejem instalací aplikací, které nakonec stejně nikdo nepoužívá.

2015-12-05 18_33_52-Bluestacks App Player.png
Získat originální Obchod Play je v BlueStacks 2.0 jedna z dost zásadních věcí.

TIP: V Jak si pořídit Android ve virtuálním stroji najdete i další varianty emulování či spuštění Androidu. Ať už jde o Android-x86, AMIDuOS, Kivy Android Virtual Machine, 01.org, YouWave či Genymotion.

Jednu věc je nutné zdůraznit, BlueStacks 2.0 je velmi pravděpodobně jeden z nejlepší emulátorů Androidu pro x86/MAC platformu. Zmatečné a obtížně použitelné GUI se můžete naučit, takže pokud opravdu potřebujete spouštět věci z Androidu na PC/MAC, tak je to velmi zajímavá volba. Budete sice trochu omezení tím, že ne všechno musí běžet a budete si muset trochu pomoci abyste se zbavili záplavy bloatware (v zásadě si BlueStacks 2.0 skoro rootnete, byť plný root by asi taky neuškodil), ale vyplatit se to může.

Některé aplikace, zejména hry (ale kupodivu například i Chrome či Snapchat) jsou od BlueStacks „optimalizované“ a nestahujete si tedy originál z Google Play. Co „optimalizace“ znamená známo není, ale také je naopak možné, že BlueStacks samotné je optimalizováno pro určité konkrétní hry – v tomhle ohledu se původní prameny/recenze BlueStacks 2.0 poněkud liší.

Nezapomeňte, že pro použití BlueStacks 2.0 potřebujete založit klasicky účet u Google, což může přinést překvapivé problémy v nutnosti zadávat číslo telefonu pro ověření toho, že nejste robot. Něco co se dříve stávalo občas je dnes poměrně běžné.

Závěr

Snahu proměnit „jedno displejové“ prostředí v emulátor s multitaskingem a možnost mít oněch více aplikaci v podobě „samostatných oken“ na počítači lze chápat. Je to ale ve výsledku provedené, pokud tedy používáte Android klasicky na mobilním zařízení, jako cizorodý a zmatečný prvek, že se na to opravdu těžko zvyká. Je to ale hlavně dáno tím, že chybí klasický launcher Androidu a některé další obvyklé věci.

Trochu nešťastné je to, že „zadarmo“ v tomto případě slouží jako marketingový tahák. Chybět bude i Google Play (Obchod Play), ale k tomu se lze dostat.

Pokud dokážete vzniklou cizorodost překonat, tak je BlueStacks 2.0 nejspíš skutečně jedním z nejlepších emulátorů Androidu pro PC (MAC). Za 2 USD měsíčně to nakonec není až tak špatná cena, tedy pokud skutečně potřebujete mít emulovaný Android.

BlueStacks 3.0 a BlueStacks+

Měli byste vědět, že od napsání výše uvedené recenze se objevila třetí verze BlueStacks a v beta podobě je BlueStacks+ (založený na Android N).  Ten slibuje ještě rychlejší emulaci. Stále to vypadá, že hlavním zájmem BlueStack jsou hry.

Ve třetí verzi se ale BlueStacks ještě více brání tomu, abyste si normální Launcher pořídili (a ještě více věcí je podmíněno zaplacením), ale když budete chvíli hledat, tak se zcela určitě podaří najít jak na to.

Oproti předchozí verzi je vidět velký pokrok v rychlosti, trojka je podstatně svižnější. Zlepšilo se i rozhraní a v „Home“ je konečně něco trochu podobného klasické ploše Androidu.

2018-03-18 09_56_46-BlueStacks.png

Zvláštní „novinkou“ je že z Google Play není možné nainstalovat Instagram – musíte si nainstalovat ten, který přímo poskytuje BlueStack. S některými aplikacemi to bude nejspíš podobné.

Nainstalované aplikace se budou objevovat přímo jako ikonky na ploše Windows.

Jedna z dalších pozitivní změn je, že BlueStacks je možné klasicky ukončit, v předchozích verzích něco zůstávalo běžet stále.

POZNÁMKA: Máte vlastní zkušenosti a postřehy k BlueStacks? Napište, rádi doplníme. Budete-li mít celou vlastní recenzí tak stejně rádi zveřejníme.