@365tipu

Co nového v Průzkumníku souborů (File Explorer) ve Windows 10?

Čas ukáže, jestli změny provedené v Průzkumníku souborů (File Explorer) mají nějaký pozitivnější výsledek. První dojmy jsou, že je pořád stejně (či místy více) přeplácaný. Ale prosím berte v úvahu, že můj nejpoužívanější (a roky oblíbený) souborový manažer je ve skutečnosti Far.

2015-08-13 15_46_23-Průzkumník souborů

Novinkou je v zásadě hlavně pohled jménem Rychlý přístup. V tom najdete uspořádání věcí, které má usnadnit přístup k věcem, které používáte často nebo naposledy.

Poslední soubory vypadá jako užitečná možnost (pravá spodní část), lze ji mimochodem potlačit, případně lze z tam uvedeného přehledu soubory odstraňovat, pokud je tam nechcete vidět. Poslední soubory jsou dost podstatná funkčnost v aplikacích, kde je osobně používám velmi často (Expression Web to má jako jedinou realisticky použitelnou cestu k tomu jak otevřít vše co bylo otevřené před jeho vypnutím).

Rychlý přístup (horní část levého sloupce) je dobré se naučit používat, chce si to tam popřipínat složky, které používáte poměrně často. Čím více složek a věcí na disku navíc máte, tím lépe se vám to bude hodit.

Časté složky v horní části vpravo mohou být také podobně užitečné. Tady je dobré vědět, že si můžete přepínat vzhled, tj. pokud vám nevyhovují velké ikonky, tak si to můžete přepnout na malé, seznam, detaily, atd.

Další věci co se mohou hodit

Z další věcí (u kterých si nejsem jist co už bylo nebo nebylo v předchozí verzi) stojí za zmínku měnu Soubor a samozřejmě to, že Ribbon (pásmo karet) nahoře se proměňuje podle toho co máte aktivní (na čem je kurzor) a funguje stejně jako třeba Word či Excel – tj. jsou tam další menu a podmenu.

2015-08-13 16_10_04-Možnosti složkyAle zpět k menu Soubor – najdete tam otevírání v novém okně, spuštění příkazové řádky či Powershellu a otevření možností Průzkumníka (Nastavení). V Nastavení Průzkumníka jsou novější volby týkající se „soukromí“ (můžete tam potlačit vypnutí nedávnou použitých souborů a často používaných složek). Zde si také můžete nastavit jestli se první spuštění provede v rychlém přístupu nebo v tento počítač.

Poměrně podstatnou je i záložka Zobrazení – nejenom že se v ní přepínají způsoby zobrazení a dá zpřístupnit podokno náhledu a podokno podrobností, ale také je tam dost podstatná možnost zapnout zobrazování přípon názvů souborů a skrytých položek. Tady totiž stále platí, že Windows před vámi zbytečně ukrývá věci.

2015-08-13 16_02_57-StartV liště okna ještě najdete „panel nástroj“ s názvem „Rychlý přístup“, který lze pomocí pravé položky upravovat – obsahuje Zpět, Znovu, Odstranit, Vlastnosti, Nová složka a Přejmenovat. Tady je otázka, proč něco takového není v klasickém pásmu karet.

Jinak stále platí, že otevření Tento počítač vám do pásma karet (Ribbon) přihodí nějaké věci, které se týkají správy počítače. Stejně tak se stane, pokud si otevřeté Síť. Tam nečekejte žádnou výraznou změnu v tom, jak pomalé a špatně použitelné to při prozkoumávání sítě je.

Stále také platí, že můžete pravým tlačítkem myši kliknout na Průzkumníka souborů v Hlavním panelu a získat rychlý přístup k vybraným složkám.

Samostatnou zmínku si zaslouží asi ještě Sdílení – tak nějak trochu pokus Microsoftu posunout Windows a počítač blíže tomu co známe z mobilů, tabletů  (a od Androidu a iOSu). Do tohoto menu se dostalo sdílení jako takové (musí ho podporovat specificky aplikace, takže zatím nic moc, navíc to vyvolává sdílení v podobě vyjíždějící nabídka vpravo na ploše), poslání e-mailem, vkládání do ZIP archivů, tisk, fax, vypálení.

Pár tipů nakonec

2015-08-13 16_46_46-StartCo se vám určitě bude líbit je, že když máte vybraný soubor, tak v Domů najdete Kopírovat cestu.

Pokud vám chybí tree view, tedy pohled na strom složek, tak tomu také vcelku nic nebrání. Otevřete-li si například C: (disk) a přepnete na Zobrazení tak můžete aktivovat Podrobnosti a pak kliknout na Navigační podokno – tam zapněte Zobrazit všechny složky a Zobrazit všechny knihovny. Nový pohled na strom sice vypadá trochu jinak, ale máte ho zpět.

Tradičně platí, že aby si Prohlížeč souborů pamatoval nastavení, tak stačí otevření jeho Nastaveni, přejít na Zobrazení a kliknout na Použit pro složky.

A když už v téhle části Nastavení bude, tak si všimněte, že pár z předchozích věcí je tady také k vidění. Ale najdete zde i další volby, které ovlivňují to co Windows skrývají (chráněné soubory operačního systému, prázdné jednotky, konflikty slučování složek i to co jsme si již ukázali – přípony, skryté soubory). Pokud si to tady nějak rozhasíte, tak je tam Obnovit výchozí. Tak se moc nebojte.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

PPS: Našli jste ještě něco nového nebo výrazně zajímavého o Průzkumníku souborů ve Windows 10? Dejte vědět.

PPPS: Jestli je tam víc překlepů než obyčejně, tak se omlouvám. Jsem fatálně nachlazený a v kombinace s těmi 30+ stupni doma je to fakt věc, která mi odstavuje hlavu nebývalé. Chápu seržanta Navážku. Chápu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky