TIP#2958: Co je to Mute/Ztišit, Restrict/Omezit a Block/Zablokovat na Threads?
Těžko říct proč si Meta u Threads nevystačila s klasickým blokováním (block) a tlumením (Mute). Přidala do zásoby ještě nepříliš pochopitelné Omezit (Restrict). Co byste měli vědět?
TIP#2957: Co když WordPress náhle začne místo článků (všech, ne jen některých) vracet chybu 404?
Zvláštní věc, která se mi stala už tuším víckrát. Na FeedIT.cz naposledy před pár dny. Náhle místo článků začal web vracet 404ky. Nedošlo k žádné aktualizaci, žádné změny v pluginech, prostě nic.
TIP#2956: Koupit USB klíčenku nebo USB SSD (disk)? Pro a proti, kolik stojí a jaké velikosti můžete mít
Nedávné testování fake USB klíčenek mě přivedlo k tomu, že bych asi vlastně dnes USB klíčenky spíš nekupoval a dal přednost slušné nabídce SSD. Nejsou o moc větší, v menších kapacitách jsou ceny příznivé a jsou rychlejší. Ale možná je vhodné to trochu srovnat.
TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v Dockeru. Ideální pro testování, ale nebudete mít všechno
Další vlastně dost snadná věc a zároveň užitečná. Můžete si pořídit ostré HA, ale stejně tak jen testovací. HA je možné spouštět v Dockeru, takže si nijak Raspberry “nezaneřádíte”. Dále popsaná cesta vám umožní HA bez add-onů, což je jediný případná základní nedostatek.
Nákupní rádce (41): Máte laserové ukazovátko? SwitchBot teplo/vlhkoměr. Nous L5 WiFi Smart IR. M.2 NVME/SATA box s displejem
AlzaGuard Hero SlimTag. UGREEN USB-C M.2 ve slevě a rovnou přidat třeba Samsung 980 1TB M.2. A Netatmo taky. Praktické držátko na kabely. SIM 4v1 adaptér. A jedna malá hádanka.
TIP#2954: Jak fungují RSS čtečky? Proč nějakou mít? A jakou roli hraje RSS agregátor?
Při nedávném tipu na FreshRSS (Vlastní RSS agregátor i čtečka? Snadné s FreshRSS. Třeba na Raspberry Pi či jinde, kde můžete mít Docker) se objevil komentář “Keď čítačka funguje v browseri, načo by mi bolo server riešenie?”. A vypadá to, že je vhodné vysvětlit jak RSS čtečky funguji a k čemu jsou vlastně dobré.
TIP#2953: 64 či 16 TB USB klíčenka za pár korun? Jasně že ne. Jak ten podvod ověřit? A jak vypadají uvnitř?
Tak nějak ze zvědavosti jsem nedávno na Aliexpresu koupil dvě USB klíčenky s obrovskou kapacitou a zázračnou cenou (většinou tak 100, max 200 Kč). Podvody šířící se ve velkém. Na Ali, Temu, Amazonu, různorodých marketplace.
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude.
TIP#2951: Proč si pořídit dashboard/rozcestník (třeba na něčem jako je Raspberry Pi)
Už dávno při zkoumání Dockeru na QNAP NAS jsem narazil na dashboardy umožňující realizovat v různě jednoduché až pokročilé úrovni rozcestníky (včetně těch i s pluginy) na to co máte doma (nebo v kanceláři). A je to docela praktické, takže doporučím.
TIP#2950: Ve Windows je NET VIEW. Je něco podobného v Linuxu? Jak zjistit jaké servery v síti mají jaké síťové disky?
NET VIEW ve Windows slouží k zkoumání toho, co za sdílené disky/prostředky je dostupné na serveru či počítači (a případně i v celém sítí či doméně).
TIP#2949: Jak na Disku Google uzamknout soubory pro úpravy (a zabránit tak nechtěným změnám)
Disk Google má užitečnou vychytávku v podobě uzamčení souboru na kterém pracujete proti změnám od jiných lidí. Což se dost hodí v momentě, kdy se jinak hodně užitečná možnost kolaborace prostě zrovna nehodí.
TIP#2948: Mám na jednom Mac externí disk pro Time Machine zálohu, mohu ho využít na jiném Mac přes síť?
Můžete, ale nebude to snadné. Na počítači kde máte TimeMachine disk (včetně připojeného externího) zapnete Sdílení/Sharing, přidáte tam tento disk a ve vlastnostech aktivujete, že jde o “Time Machine backup destination”. Pak na jakémkoliv jiném Macu prostě do TimeMachine přidáte nový cíl zálohování.
TIP#2947: Vlastní RSS agregátor i čtečka? Snadné s FreshRSS. Třeba na Raspberry Pi či jinde, kde můžete mít Docker
Už nějakou tu dobu jedu FreshRSS na QNAP NAS a se zprovozněním RaspBerry Pi 5 s 256 GB SSD jsem si řekl, proč tam nerozjet i toto. A případně ulehčit na QNAP NAS. Pochopitelně opět v Dockeru, protože je to ta nejsnazší cesta.
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další věci, specifické pro konkrétní řešení.
Nákupní rádce (40): Chytré věci od TP-Linku. Klasické rádio. Velká podložka pod myš a klávesnici
Ugreen USB-C box. Zámek na kolo. Prošťouchávátko na odpad. Alza má „vlastní“ AppleTag. Vrták Forstnerův. M2. NVME/SATA „stojánek“. Lupa, no vlastně dvě. Google Pixel 9. Suchý zip a ouško
TIP#2945: Proč je nutné správně propojit domácí síťová zařízení? Není Ethernet jako Ethernet
Občas se setkám s někým, kdo si stěžuje, že má pomalou síť a že přenosy souborů či zálohování trvají věky. A velmi často to skončí u toho, že vlastně vůbec neví, jakou že to síť má. Tu drátovou, aby bylo jasno, ale tak trochu tohle platí i pro Wi-Fi.
TIP#2944: Jak v Linuxu zjistit kde se nachází (a odkud se spustí) konkrétní příkaz? Použijte which
Tohle je dost užitečná vychytávka v Linuxu/unixu, pokud hledáte kde se nachází nějaký příkaz a odkud se spouští, tak můžete použít which doplněný o jméno hledaného (případně i více jmen).
TIP#2943: Jak je to s tím spouštěním/zakládáním Docker kontejnerů z příkazové řádky?
Docker kontejner můžete zprovoznit různé, ta základní cesta je, že to uděláte z příkazové řádky. Složité to není, ale je dobré vědět pár drobnosti.
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o to nepostará TimeMachine při dokončení zálohy.
TIP#2941: ChatGPT má nový generátor fotek a obrázků (4o Image Generation). Je hodně jiný než DALL E 3. Jak na něj?
OpenAI pustila poslední týden v březnu 2025 do světa nový 4o generátor obrázků a fotografií. Je součástí 4o modelu a je zcela, ale opravdu zcela jiný než předchozí DALL E 3. Přístupný prozatím pouze pro platící, ale bude i ve free verzi. Tady jsou různorodé postřehy.
TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné
Když už jsem konečně jedno z mých RPi5 osvobodil od SD karty a startuje z 256 GB SSD, tak je to dobrá příležitost si tam dát Docker a rozjet nějaké věci. Možná i přesunout z QNAP NAS, protože tam je vlastně dost škoda některé věci nechat běžet (třeba UpTime Kuma)