Další díl seriálu vznikajícího od listopadu 2024 poté, co jsem jednoho dne vypnul hlavní stroj s Windows a začal fungovat jenom na Mac Mini M4. Je i dost možné, že do jednotlivých dílů budu přidávat i pozdější postřehy. Přece jenom je toho opravdu hodně.
Okna

Okna na ploše jsou sice už lepší než před lety kdy jsem začal používat MacBook (pod zeleným kolečkem je pozicování), ale neznámo proč Apple vymyslelo, že dvě vedle sebe nejen že na sebe nenavazují, velká mezera je mezi nimi, ale ještě je tam obrovská mezera mezi menu a okny. Můžete jít do full-screen vedle sebe, ale to zase nebudete mít menu.
- Řešení v Settings -> Desktop & Dock -> Windows -> Tiled windows have margins. Pozor, při přepnutí se to neprojeví u všech oken.
Nefungují ani klávesové zkratky pro něco tak obyčejného jako přesuň okno na druhý displej. Ani se nedají doplnit, tohle v Nastavení není.
- Řešením je Rectangle kde je i mnohem víc cest jak pozicovat a ovládat okna.
Čtyři roky používám MacBook, ale stále si myslím, že ty barevná kolečka vlevo mají být tak jako ve Windows vpravo. Tam totiž nezabírají užitečné místo u aplikací které mají “ouška”. Mají i další nepříjemnou vlastnost, jsou aktivní jen na aktivním okně, nemůžete tedy najet na jiné okno na zelenou ikonku a vybrat umístění, musíte to okno aktivovat a teprve poté to funguje. A ne, napravo je dát nejde, ačkoliv je tam prakticky všude volné místo.
Dock
Dock je jen nezvyk, v mém případě umocněný tím, že na Windows jsem měl lištu nahoře, což tady udělat nejde, Mac tam má menu (Dock tedy jen vpravo, vlevo nebo dole). A asi chvíli zkoumejte, jestli vám víc vyhovuje Dock co se schovává nebo co tam pořád je.
- Jsem si dost jist, že se vyplatí odstranit zpoždění pro vyjetí a zajetí Docku. Není to pak tak otravné.
Problém s Dockem je i ten, že tam nejsou vidět otevřená okna, ale jenom aplikace. Ten koncept je peklo, zejména ve spojení s (třeba) Chrome, kde každý profil je okno, ale celé je to jen jedna aplikace.
- Řešení: Zapnout “defaults write com.apple.dock scroll-to-open -bool TRUE; killall Dock” a pak bude po najetí na ikonku v Dockuj fungovat rolování pro zobrazení oken. Nebo si pořídit DockDoor.
TIP: Tahle různá nastavení co jdou jen přes spuštění v Terminalu můžete řešit pomocí TinkerTools (a také například i Deeper)

Naučte se i jak do Docku dostat složku a do ní si přidejte další aplikace (ale třeba i dokumenty a další věci). Výhodné tam je mít i složku Downloads (je tam už od počátku) a Applications (tu tam můžete přidat). Vrátí se k tomu samostatný tip a je to nutnost.
Pár starších tipů pro Dock:
Pár důležitých změn nastavení Docku je popsané v Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start – skrývání, vyházení zbytečností, změna animace, zvětšování ikonek při projíždění myší.
A samozřejmě pak je tu i původní Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi kde najdete další věci k Docku – poskakuijící ikonky, z čeho se vlastně Dock skládá, atd.
TIP: DockDoor je cesta jak vylepšit stávající Dock o věcí, které měl už dávno mít. Ale už je zmíněn o kousek výše.
Poslední vhodné připomenout je, že Dock nemusíte mít ten od Apple a můžete si pořídit jiné. Je jich dostatek a některé jsou opravdu mnohem lepší a schopnější.
- Třeba něco jako Sidebar (placený a umí to hodně věcí). Proč? Protože například pět profilů Chrome se v Docku od Apple ukazuje jenom jako jedna ikonka a přepíná je velmi nešikovné.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…