Můžete, ale nebude to snadné. Na počítači kde máte TimeMachine disk (včetně připojeného externího) zapnete Sdílení/Sharing, přidáte tam tento disk a ve vlastnostech aktivujete, že jde o “Time Machine backup destination”. Pak na jakémkoliv jiném Macu prostě do TimeMachine přidáte nový cíl zálohování.


a poté na přidaném disku vyvolat kontextové menu.
Tam pokračovat do Advanced Options/Pokročilé.

Co ale nejde?
Aby tentýž disk byl použit pro zálohu více počítačů – Můžete použít samostatný (další) disk nebo jeden disk rozdělit na více svazků/volume (nebo partition/oddíl, ale APFS formát a svazky jsou lepší) a zálohovat na každý svazek jiný počítač. Trochu zvláštní, protože na síťový TimeMachine (na NAS) můžete do jednoho disku zálohovat více strojů.
Tohle má nevýhodu, že větší disk prostě musíte rozdělit na dva menší a nevyužijete jeho prostor “společně“, takže pokud něco bude chtít víc prostoru, tak časem dojde. Což je trochu škoda.
A rychlé to bude tak jak rychlé bude síťové spojení mezi počítač. Na WI-Fi v pohodě 10 MB/s, na 1000 Mbps Ethernetu v i až do 100 MB/s (při záloze na rychlý USB SSD).
Ale je tu ještě další varianta
Ujistěte se, že máte čistý externí disk a následně na něm vytvořte složky pro každý stroj, který chcete zálohovat. Každou ze složek přidejte do Sdílení (sdílet lze celé disky, ale i složky z nich) a nastavte jako TimeMachine zálohu. Tohle ale funguje jen pro síťové zálohování a nemůžete tam zálohovat stroj, na kterém jste toto vytvořili.
Což znamená, že toto můžete využít pro zálohování více Mac/Macbooku na jeden Mac, jen ne pro zálohu tohoto Macu. Tenvždy bude chtít vymazat disk jako takový, nebo tam mít vlastní svazek.
Nakonec zůstávám u toho, že na Mac Mini i na MacBooku mám samostatné externí SSD. Na Mini je připojený trvale, na Macbooku ho budu připojovat občas. Důvod je ten, že zálohovat na Synology NAS je prakticky nemožné (ani po letech problémů Apple nic nevyřešilo) a zálohování na QNAP NAS funguje, ale je pomalé a zbytečně dlouhé minuty je slyšet provoz disků v NASu.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…
-
TIP#2916: Mám na QNAP NAS zapínat podporu AFP pokud se připojuji z Mac počítačů? A proč mi nejde vypnout?
QNAP NAS umí vedle klasického SMB či NFS také AFP, tedy Apple Filing Protocol. Jde ale o starou cestu, jak se Mac počítače spojovaly po síti a v současnosti není důvod tento…
-
TIP#2913: Jak v Mac OS otestovat mikrofon a zvuk (výstup)?
V Jak otestovat, jestli mi (správně) funguje mikrofon? před pár lety jsou tipy jak tohle udělat ve Windows a případně také na webové služby, které k tomu můžete použít. Ale je dobré…