Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže, ony ty jiná sluchátka jsou mnohdy kvalitnější a lepší.
Jen tedy, Apple pro jiná sluchátka neumožní věci, které mohou jenom ta jeho. Třeba automatické párování pčes iCloud a automatické přepínání mezi zařízeními (iPhone, IPad, MacBook), Spatial Audio či rychlé ovládání přes dotykové senzory.
Nedostanou se vlastně ani k “Hey Siri” a musí zde být použito vyvolání nějakým dotykem či tlačítkem. Něco co bude brzy ještě důležitější s ohledem na nástup AI.
Citelně je omezeno i připojení, jiná sluchátka používají klasický Bluetooth, Apple si pro ta svá vytvořilo vlastní připojení a budete-li mít Apple i jiná, tak rychle zjistíte, že ta jiná mají velmi často problémy s připojením – odpojují se, vynechávají. Jsou omezena i s kodeky (Apple používá vlastní AAC). Můžete to sice svádět na jejich výrobce, ale u tak renomovaných jako Bose či Sony je to přeci jenom zvláštní.
Nutnost jet čistě přes Bluetooth se projeví i třeba i jen v tak jednoduché věci jako je zjištění stavu nabití. Přes Bluetooth komplikované. Což je mimochodem i případný dobrý důvod proč pro opravdu kvalitní a nepřerušovaný poslech je lepší jít drátovou cestou.
A ještě jednu věc ovlivňuje Bluetooth – možnosti co se kvality zvuku týče, A i zde Apple může zvýhodnit sebe sama, protože může se sluchátky jet lepším připojením, než je klasické.
TIP: V Bose QuietComfort QC Earbuds II po devíti měsících používání. S čím budete zápasit je vidět dost věcí, které kombinace Bose a Apple přináší. Obecně je ale těžké říct, zda jde o nedostatky na straně Sony nebo Apple. Nebo zda dokonce opravdu jde o to jak Apple brání své území proti konkurenci. A hlavně, co je dopad Bluetooth, které ale Apple umí obejít a konkurenci to neumožní.
Kvalita zvuku je obecně taky otázka, sluchátka od jiných (Sony a Bose už zmíněné) mají zvuk běžně lepší, potlačení hluků kvalitnější. Ale zde je to hodně ovlivněno těmi, kdo poslouchají.
Velký rozdíl nebude ve výdrži, tam je to čistě záležitost toho jakou baterii sluchátka mají a jak hlasitě posloucháte, část ovlivňuje i připojení.
POZNÁMKA: Ono to funguje i opačně, tedy pokud budete chtít použít AirPods s zařízením co není od Apple. Některé základní funkce fungovat nebudou, byť používat sluchátka můžete. Opět proto, že Apple něco takového nechce.
Apple samozřejmě hází klacky pod nohy cizím sluchátkům i třeba v tak obyčejné věci jako je přijímání hovorů kde tvrdohlavě přijmutí hovoru telefonem ač máte aktivní sluchátka běžně přijme hovor na telefonu a je nutné ručně přepnout. Něco co u vlastních sluchátek neudělá.
Design a provedení je věc velmi individuální, pokud jde o špunty do uší – tam je to velmi závislé na velikosti a tvaru ucha. U klasických sluchátek zase od vnějšího tvaru a velikosti ucha a velikosti hlavy. U ostatních výrobců je navíc dost běžné, že je větší výběr (včetně i barevnosti). Apple má prostě to co má.
Od Apple je navíc možné očekávat i nějaké další zajímavé funkce, které jim umožňuje úzké provázání iPhone a sluchátek – například to, že je možné je nově použít jako pomůcku pro lidi s potížemi sluchu.
Ve výsledku je to asi tak, že pokud jde co nejjednodušší a “nejhladší” zkušenost s iPhonem, Apple sluchátka budou skvělou volbou. Pokud ale jde o lepší zvukovou kvalitu nebo cenovou dostupnost, jiné značky mohou být lepší.
Poslední co je nutné dodat, že výše uvedené spíš neplatí, pokud si kupujete nějaké ty noname sluchátka odkudsi z Amazonu či ještě záludnějších zdrojů. Pokud se bavíme o sluchátkách od Apple, tak je vhodné je srovnávat se značkovými sluchátky od renomovaných výrobců. Výběr je dostatečný a cenová hladina víceméně obdobná. A dejte si pozor, ať si nekoupíte nějaké ty fake Airpods.
PS: Jak můžete v vidět v Zlobí sluchátka Apple AirPods? Co zkusit pro nápravu ani sluchátka Apple nejsou bezchybná a bez problémů.
Další tipy týkající se iPhone
-
TIP#2864: Jak sdílet heslo k Wi-Fi z iPhone či iPadu?
Apple má na v iPhone/iPadu šikovnou funkci, že když se někdo vedle vás (koho máte v kontaktech) chce připojit k Wi-Fi, kterou máte uloženou v telefonu, tak váš telefon sám nabídne, jestli…
-
TIP#2856: Nastavení šířky paprsku svítilny na iPhone
Svítilna, vyvolatelná ze zamykací obrazovky nebo z Ovládacího panelu (Control Center) je od iOS 18 přizpůsobitelná.
-
TIP#2847: Skryjte si na iPhone/iPadu názvy aplikací (popisky) pod ikonami
Může to být užitečná vychytávka, pokud si dokážete pamatovat ikonky aplikaci a ty vám nebudou komplikovat život změnami k nepoznání. Od iOS/iPadOS 18 můžete skrýt popisky pod ikonami na ploše.
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2818: Jak opravdu skrýt či zamknout aplikace na iPhone/iPadu
Před pár měsíci vydaný tip Jak skrýt aplikaci na iPhone či iPadu je možné s příchodem iOS/iPad OS 18 skoro zapomenout. Nově je totiž možné aplikace skrývat a zamykat běžným způsobem přímo…
-
TIP#2816: Dělá vám koukání do mobilu v autě potíže? iPhone i iPad má novou vychytávku co pomůže
iOS 18 (ale i iPad OS 18) přinesl Vehicle Motion Cues/Pohybová vodítka pro vozidlo. Funkci můžete zapnout v Nastavení/Settings -> Zpřístupnění/Accesibility -> Motion/Pohyb.
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2783: Jak na iPhone opět získat Fortnite. A jak nainstalovat Epic Games Store (a třeba také Altstore)
Fortnite můžete mít opět na iPhone, tedy za předpokladu že jste v EU, protože všude jinde tomu Apple stále brání. Aby to bylo možné, musíte ale nejdříve mít alespoň IOS 17.6 a…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…