Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější Pi 5 už má výkonnější procesor i GPU a dokáže toho mnohem více. Na chlazení už to chce myslet. U předchůdce, 4B je to ještě jakž takže i bez.
TIP: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi? a Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor
1. Pasivní chlazení

Pasivní chlazení je nejjednodušší způsob chlazení. Používá se k tomu chladiče (heatsinky), které jsou malé kovové desky, jež se připevňují přímo na čipy na Raspberry Pi. Odvádějí teplo a bývají různě tvarované aby byla zvětšena plocha a odvod byl větší.
- Kupte sadu chladičů pro Raspberry Pi.
- Odstraňte ochrannou fólii z lepicí strany chladiče.
- Přilepte chladiče na procesor a další hlavní čipy, většinou alespoň na dva
Je nutné jen dávat pozor na to jakou skříňku použijete, zda na Pi připevňujete nějaký HAT, atd. Prostě aby byl dostatek místa pro desku s připevněným chladičem.
Příklady řešení
2. Aktivní chlazení
Aktivní chlazení zahrnuje použití ventilátorů, které zajišťují lepší proudění vzduchu kolem komponentů. Raspberry má pro tento účel malý konektor, který umožňuje ventilátor napájet i ovládat.
- Pořiďte malý ventilátor kompatibilní s Raspberry Pi.
- Připojte ventilátor k GPIO pinu (obvykle 5V a GND) nebo k tomu určeném konektoru
- Namontujte ventilátor tak, aby foukal vzduch přímo na procesor nebo skrz skříň.
Zde zejména si ohlídejte, ať kupujete aktivní chlazení co je pro vaši verzi Raspberry.
Příklady řešení
- JOY-IT chladič pro Raspberry Pi 5
- Raspberry Pi 5 Active Cooler
- ICE Tower Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5, nízký profil
- ICE Tower Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5, vysoký profil
- ICE Tower Plus Chladicí ventilátor pro Raspberry Pi 5
- ICE Pump Chladicí systém pro Raspberry Pi 5
- Smart Fan HAT – Nejlepší řešení chlazení pro Raspberry Pi
- Fan SHIM pro Raspberry Pi
3. Chlazení skříní
Existují skříně (case) s integrovaným chlazením, které poskytují kombinaci pasivního a aktivního chlazení. Viz například Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry kde je součástí ventilátor co napojíte na k tomu určený konektor.
- Vyberte skříň s integrovanými chladiči a/nebo ventilátory.
- Namontujte Raspberry Pi do této skříně podle přiloženého návodu.
Teplotu Raspberry můžete monitorovat, viz například Jak na Raspberry Pi (a Linuxu vůbec) sledovat teplotu CPU, GPU a dalších částí počítače. Zkuste Psensor nebo pokud si chcete vyhrát, tak viz Vcgencmd, knihovna pro Python umožňující přístup k interním senzorům v Pi
Tady pozor, skříně se liší pro jednotlivé modely. Poslední verze mají jinak rozmístěné konektory, některé jsou i jiného typu.
Příklady řešení
- Cooler Master PI CASE 40 V2 (Pi 4)
- JOY-IT Case pro RASPBERRY Pi 4 – Armor Fan černá (Pi 4)
- JOY-IT case Alu-09 pro Raspberry Pi 5 (pasivní chlazení)
- Inter-Tech ODS-721 pro Raspberry Pi 4 B Blue (Pi 4)
- Argon ONE V3 M.2 NVME PCIE Case (Pi 5)
- 52Pi – Transparentní akrylová krabička s chladiči pro Raspberry Pi 5
- 52Pi Mini Tower Kit Černé pouzdro pro Raspberry Pi 5 s Ice Tower chladičem
Kdy určitě dbejte na chlazení
Pokud používáte Raspberry Pi pro náročné úkoly, jako je hraní her, zpracování videa nebo provoz serverů, aktivní chlazení je vysoce doporučeno. Pro méně náročné úkoly může být pasivní chlazení dostatečné.
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné
Když už jsem konečně jedno z mých RPi5 osvobodil od SD karty a startuje z 256 GB SSD, tak je to dobrá příležitost si tam dát Docker a rozjet nějaké věci. Možná…
-
TIP#2936: Co když vám prostě umírá Raspberry Pi? Co zkoušet?
Vydal jsem se zkoumat Raspberry Pi 5 bootované z USB SSD. Fungovalo to krásně, než to po pár hodinách prostě umřelo. Natvrdo, bez ničeho na displeji. A nakonec také bez ničeho, čeho…
-
TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?
Tohle je vlastně snadné. Nové RaspBerry už umí bootovat z SD karty, USB disku či SSD připojeného přímo na RPi bez komplikaci s nastavením. Nastavit se to dá přímo v raspi-config (Advanced…
-
TIP#2791: Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)?
A je tu zase tolik oblíbený tip s různorodým užitečným software (aplikacemi, jak se tomu teď také říká). Tentokrát pro Raspberry Pi. Je to nový souhrn, vycházející z aktuálních pokusů s Raspberry…
-
TIP#2782: Jak na Raspberry Pi (Linuxu) otestovat rychlost internetového připojení
Čas od času budete chtít vědět jak rychlé internetové připojení má váš počítač s Linuxem/Raspberry Pi. Ať už pro případné řešení problémů nebo prostě jen ze zvědavosti. Související příspěvky TIP#2940: Docker na…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2773: Jak na Raspberry Pi (Linuxu, ale i Windows) otestovat rychlost síťového připojení?
Pro test rychlosti lokální sítě ale i případně spojení mezi dvě vzdálenými stroji je možné dobře použít iperf3 případně předchozí iperf . Funguje jako klient-server, tedy na jednom stroji/počítači spustíte “server” a…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné…
-
TIP#2766: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi?
Měli byste vědět, že Raspberry Pi je možné provozovat bez chlazení, ale jen pokud nechcete pouštět náročné věci. I novější, Pi 4, Pi 5 také zvládnou bez chlazení, ale pro náročnější využití…
-
TIP#2765: Raspberry Pi a vzdálený přístup pomocí RDP?
RDP (Remote Desktop Protocol) je věc známá více ve Windows než v Linuxovém světě – používá se pro vzdálený přístup na stroje s Windows, ale vcelku nic nebrání stejný nástroj (Připojení ke…
-
TIP#2758: Jak zjistím jaký model Raspberry Pi mám?
Tohle se vám někdy může hodit, když budete třeba řešit novější hardware příslušenství pro Raspberry nebo nějaké otazníky okolo software. Zjistit model můžete pohledem na desku, nad procesorem je k vidění označení…
-
TIP#2755: Proč se mi na Raspberry Pi připojil USB disk sám? Jak to vypnout/zapnout?
Na Raspberry Pi asi budete trochu překvapeni tím, že po vsunutí (připojení do portu) USB disku se automaticky připojí do /media/username/nazev_disku – na svědomí to má GUI a tamní souborový manažer. Související příspěvky…
-
TIP#2754: Automatická aktualizace Raspberry Pi? Stačí přidat balíček a aktivovat ho
Může se hodit, pokud nechcete řešit aktualizace manuálně a zároveň věříte, že aktualizace bez vašeho přičinění nepřinese nic špatného. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné TIP#2933: Jak RaspBerry…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…