Dnešní telefony mají slušné baterie a dnešní Android má hodně pokročilé cesty jak chránit baterií před hladovými aplikacemi, zejména těmi, které běží na pozadí. Android se ale stále výrazně liší oproti iOSu (iPhone, iPad), kde běh na pozadí je prakticky znemožněn, právě proto, aby se snížila spotřeba a baterie vydržela déle.
Pokud vám na Androidu mizí rychle baterie a není to tím, že by byla nějak stará (Jak zjistím v jakém stavu je baterie v Android telefonu), mohou to mít na svědomí zcela konkrétní aplikace. A můžete jim v tom zamezit.
Nejprve zjistěte které aplikace to mohou být. V Settings/Nastavení -> Battery/Baterie -> Battery Usage by měl být seznam aplikací a procento spotřeby baterie, za kterou mohou. Jak konkrétně to bude vypadat se může lišit podle výrobce.
Na Damsung s One UI je možné se podívat jak na aktuální den, tak na dny předchozí. Snadno tak najdete největší žrouty. U každé aplikace se můžete podívat na detaily, včetně toho kolik byla spotřeba když byla aplikace na displeji a když byla na pozadí.
Právě v detailech je možné aktivovat Limity využití na pozadí. Na jiných modelech s Androidem to může být na jiném místě, ale princip je stejný (například hledejte Battery Saver a Adaptive Battery. ). Pokud volbu aktivujete, objeví se možnost nastavení na Přepnout do režimu spánku a Přepnout do hlubokého spánku. V prvním případě se aplikace občas spustí (probudí), v druhém případě vůbec, zůstane neaktivní – nebudou se probouzet, komunikovat, stahovat aktualizace, data, nic – spustí se až poté, co je vy aktivujete a dostanete na displej.
Na některých Androidech bude výše popsané pojmenované jinak, například Optimised vs. Unrestrected.
Zabít natvrdo aplikaci co žere baterku
Pokud vám v telefonu běží konkrétní aplikace co požírá baterii, tak je možné ji ukončit (zabít). Nejsnazší způsob je si zobrazit přehled spuštěných aplikací a “odtáhnout” ji směrem vzhůru.
Velmi pravděpodobně máte v Nastavení/Settings -> Apps/Aplikace a tam kompletní přehled všech aplikací v telefonu.
V Samsung One UI je tam mimochodem možné nastavovat i výše uvedené omezení běhu na pozadí. A u aplikací tam také je uvedeno v jakém stavu se nacházejí.
Co tam ale hlavně je je možnost aplikaci ukončit – Vynucené zastavení (vpravo dole)- můžete použít, pokud nebylo možné aplikaci ukončit výše popsaným běžným nenásilným způsobem. Pozor ale na to, že vynucené ukončení je tak “natvrdo”, že může vést k poškození dat, pokud nějaká zrovna aplikace používá či drží v paměti.
Některé Androidy zde vedle vynuceného zastavení budou mít i prosté stop/zastavit, tedy vlastně totéž jako když aplikaci zavřete výše popsaným způsobem z přehledu aplikaci popotažením.
TIP: V Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? je hodně dost zásadních tipů jak šetřit baterii na telefonu – nastavením, používání, atd.
Aplikace mi pořád žere baterku
Tohle je bohužel poměrně častá situace – objeví se většinou po aktualizaci aplikace. Tvůrci udělají někde chybu a aplikace požírá baterii více než v předchozí verzi.
Nezbývá vám nic jiného, než aplikaci přestat používat (zabíjet ji, ukončovat) a doufat, že brzy dorazí nová aktualizace.
Mobil mi po aktualizaci víc žere baterii
Je poměrně běžné, že po aktualizaci operačního systému (mobilu jako takového) bude spotřeba baterie větší – běží různé optimalizační a dokončovací procesy. A stejně jako v předchozím případě může dojít k chybě.
Úsporný režim
Samsung v One UI má možnost aktivovat Úsporný režim, ten výrazně prodlouží výdrž omezením řady procesů a služeb. A na tom samém místě je možné jít do Limity využití na pozadí kde je možné nastavit jak bude systém zacházet se všemi aplikacemi – včetně kompletního vypnutí přepínání nepoužívaných aplikací do režimu spánku.
Je tam vidět i užitečný přehled jaké aplikace jsou v režimu spánku a v režimu hlubokého spánku.
V menu vpravo nahoře navíc najdete i aktivaci Adaptivní baterie. Což není to samé jako již zmíněný Úsporný režim. Jde o o aktivaci učení se jakým způsobem používáte telefon z pohledu spotřeby baterie.
Zbytečné aplikace v mobilu
Pokud nějakou aplikaci nepoužíváte, tak je zbytečné ji mít v mobilu. Naučte se nepoužívané aplikace z mobilu odstraňovat, odinstalovat. Můžete je kdykoliv vrátit zpět.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2826: Máte podezření, že váš Android telefon či tablet byl hacknut? Dá se to poznat? Co se dá dělat?
Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2717: Jak na Androidu rozdělit displej a mít tam dvě aplikace?
Jedna věc je na novějších Androidech oproti Apple iPhone užitečná. Umějí rozdělit displej a mít na něm dvě aplikace. Něco co u Apple umí jenom iPad.
-
TIP#2712: Jak fungují eSIM v Samsung telefonu a jaké má eSIM výhody. A tip na O2 SIM zadara na léto.
O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM.…
-
TIP#2668: Jak uvést Samsung telefon do továrního nastavení před prodejem či předáním
Chcete prodat nebo někomu předat mobilní telefon? U všech platí, že musíte vymazat obsah uvedením do výchozího (továrního) nastavení. A protože jsem to před pár dny dělal u půjčeného Samsungu, tak proč…
-
TIP#2654: K čemu je dobrý Browsing Assist/Samsung Internet na Samsung Galaxy S24/S23 (One UI 6.1)
Samsung v nedávné novince Galaxy S24 nadělil různorodé pokročilé vychytávky s umělou inteligenci a o pár týdnů později totéž dorazilo i na předchozí model (S23) skrz nové One UI 6.1. Patří sem…