Další díl seriálů popisující zkušenosti ze zprovozněním Home Assistant Green včetně SkyConnect USB HUB (aby to umělo ZigBee). Hodí se ale i pro ostatní způsobe provozování Home Assistant (HA) systému pro ovládání chytré domácnosti.
Dashboardům (ovládacím panelům) je věnováno několik dílů a určitě se časem objeví ještě další. Je to totiž zásadní funkčnost a je tam hodně věcí, které se můžete (a musíte) naučit a také věcí, které umí. V březnu navíc dorazilo dost zásadní vylepšení, byť prozatím v beta verzi, takže bude dobré se věnovat i tomuto.
Prozatím ale pokračujeme ve vysvětlování tak nějak základů.
Zobrazení/Views
Dashboard (ovládací) má “záložky”, Zobrazení/Views – ukazují se v horní části tak jak bývá u záložek zvykem a můžete si je pojmenovávat a zakládat dle libosti. Mají různá nastavení, včetně viditelnosti u uživatelů, A dá se měnit i jejich pořadí (při editaci jsou vedle názvů šipky). takže je to užitečný nástroj pro vytváření komplexnějších ovládacích panelů.
Views mají pár různých variant (modelů):
- Vyzdění/Masonry vkládá karty do sloupců, responzivně a poněkud zmateně. Je výchozí, umisťujete na více prvků (karet) a můžete různě ovlivnit vzhled a složení
- Postranní panel/Sidebar má dva sloupce, jeden široký a napravo jeden úzký, funguje stejně jako předchozí, a karty můžete umístit do určitého sloupce a v sloupci v (měnitelném) pořadí pod sebe
- Panel/Panel je ve skutečnosti jenom jedna karta, takže se hodí třeba pro mapu, nebo na cokoliv většího. Ale ve spojení s vertical/horizontal stack tam můžete pochopitelně umístit víc karet (uvnitř stacku)
- Sekce/Sections je výše (a níže) zmíněný nový formát dashboardů. Prozatím je to „beta“, takže zkoušejte a zkoušejte.
Změna zobrazení z klasiky na Sections
V březnu 2024 dorazil (výše zmíněný) Sections View (prozatím experimental) a je to fantastická věc, protože je konečně možné pomocí drag&drop organizovat rozložení dashboardu.
Není ale možné stávající pohled (Masonry atd) převést na tento nový režim. Není ale až tak složité využít kopírování karet a vkládání přes schránku (jak na to bude v některém zh dalších tipů).
Nezkoušejte to kopírováním YAML kompletního pohledu, nedopadne to. Ale je možné, že časem to půjde. Sections jsou prozatím “beta”.
Převzetí kontroly nad Overview/Přehled dashboardem
Overview/Přehled dashboard je ten, který vám HA vytvořil při instalaci a je v něm všechno co jste si přidali (a nechali aktivní) – nové věci se tam navíc přidávají kdykoliv je vy přidáte do HA.
Můžete převzít kontrolu (Take Control v tužka -> “…”) a dostat se tak k možnostem kopírování a úprav, ale přijdete tím o automatické přidávání nových věcí.
Osobně bych to nedělal, Overview se hodí pro rychlé zkoumání co máte. Byť by opravdu neuškodilo, kdyby se dalo alespoň dívat na nastavení karet – tedy typ i vlastnosti. Většina karet totiž neumožňuje nic (výjimkou je například Počasí).
Overview je možné za levého sloupce skrýt, o tom ale až o kousek dále.
Jak získat Overview zpět v původní podobě
Pokud jste převzali kontrolu na Overview a přeci jen chcete mít Dashboard kam se automaticky umístí vše co přidáváte tak to jde. Jen musíte založit nový Dashboard (Settints -> Dashboard -> Add Dashboard) a tam místo “from scratch” zvolit Default Dashboard.
Změna pořadí Dashboardů v levém menu (sidebar, postranním panelu)?
Pořadí je abecední a ovlivnit ho můžete v Profile (tedy kliknout na váš účet zcela dole vlevo) -> Změnit pořadí a/nebo skrýt položky postranního panelu/Change the order and hide items from the sidebar. Případně déle podržte záhlaví (nefunguje v mobilních aplikacích). Zobrazení se změní a můžete přesouvat položky i skrývat položky.
Změna je vždy v konkrétní aplikace či instanci prohlížeče, takže když si to změníte na počítači, nebudete to mít jiné na telefonu.
Nezapomeňte, že je možné si vybrat výchozí dashboard, ten co se vám aktivuje po otevření HA. Settings -> Dashboards a vybrat ten co chcete mít jako výchozí a dole je Set as default on this device – jak název napovídá, je to na tomto zařízení, takže to můžete mít jinak na počítači a jinak na mobilu/tabletu.
Vedlejší efekt změny z Overview na váš vlastní je, že se Overview automaticky skryje – otevřít ho už tedy nemůžete ze sidebaru, můžete ale z přehledu v Nastavení.
Tipy týkající se Home Assistant
-
TIP#2675: Home Assistant: Labels/Štítky pro lepší uspořádání, hledání i automatizaci
Labels najdete tam co (tedy v Settings -> Nastavení ->) Oblasti a Zóny a poté ve vlastnostech zařízení a dalších prvků HA. Je to nová (dorazila tuším někdy v dubnu 2024) forma…
-
TIP#2674: ZigBee a dosah? Budu potřebovat repeater?
ZigBee je bezdrátová Mesh síť, kde jednotlivá aktivně napájená zařízení umí předávat signál mezi sebou a tím posilovat dosah (fungují jako ZigBee Repeater). Nenapájená (typicky senzory s bateriemi) ale tohle neumí, takže…
-
TIP#2670: Chytrý venkovní (i vnitřní) ZigBee senzor pro vaše plantáže. Pardon. Květinky
Tohle mě vlastně aktuálně zajímá nejvíc – chytré senzory co umí sledovat stav u rostlinek – vlhkost, teplotu, některé i pH, slunce. A dokáží varovat, že byste měli zalévat a tak podobně.…
-
TIP#2669: Je nějaký rozdíl mezi aplikacemi Tuya App a Smart Life App?
Takové trochu matoucí, ale Smart Life App je tatáž aplikace jako Tuya App jenom tam chybí označení i loga Tuya. Je třeba to zmínit, protože to hodně lidí mate a budete se…
-
TIP#2667: Xiaomi/Tuya WSD500A ZigBee chytrý senzor teploty a vlhkosti. Včetně Home Assistant
A jde se zkoumat. Konkrétně Xiaomi ZigBee Wifi Smart Temperature And Humidity Sensor (jehož popis ještě pokračuje s Battery Powered ZigBee Smart Home Security Work With Alexa Google Home), což je senzor…
-
TIP#2665: Home Assistant: Jak na starší Xiaomi žárovku a připojení do Home Assistant?
Mám jednu letitou chytrou žárovku, které říkám “od Xiaomi”, byť to až tak úplně není, je koupená v době kdy Mi a Xiaomi a ještě různé další značky byly v ještě větším…
-
TIP#2664: Home Assistant: Co budete mít v HA OS vs. pouhé instalaci HA Core či kontejneru
Pokud si pořídíte onu “hotovou” krabičku s HA (Green, Yellow), supervised verzi nebo nainstalujete na vlastní železo kompletní HA OS (operační systém), tak budete mít shodné kompletní prostředí operačního systému – Home…
-
TIP#2661: Nákupní rádce: K čemu vlastně chytré zásuvky?
Martin Kopta se pod dotazy na chytré zásuvky ptá, na co je vlastně použít. Doma, píše, nenašel žádný use case. Tak jsem to poslal na fanoušky a čtenáře a sešla se skvělá…
-
TIP#2660: Home Assistant: IP Adresa a další síťové věci
Další díl seriálu věnující se zprovoznění a provozování Home Assistant na Home Green krabičce (ale také v docker image na QNAP NAS). V tomto díle o věcech, které nebudete moc často potřebovat…
-
TIP#2659: Jak pro Apple ID vytvořit hesla pro konkrétní aplikace (app-specific passwords)
Probírá to už Jak se přihlašovat k službám co mají dvoufaktor z aplikace, co to nepodporuje? Aplikační hesla. App Passwords pokud snad přesně netušíte, o co se vlastně jedná. A je to…
-
TIP#2657: Nákupní rádce: Co používat za chytré zásuvky? Nejčastější značky a postřehy k nim
Otázka na fanoušky v podobě Co používáte za chytré zásuvky? Přinesla další záplavu skvělých tipů a zpětných vazeb, kompletní sadu najdete (jako obvykle) na konci tipu, ale pro ty co to nechtějí…
-
TIP#2656: Home Assistant: Základy automatizace. Zapni a vypni v určitou hodinu
Další díl seriálu popisující zkušenosti ze zprovozněním Home Assistant Green včetně SkyConnect USB HUB (aby to umělo ZigBee). A něco velmi praktického a užitečného. Jak něco v určitý čas zapnout a poté…
-
TIP#2655: ZigBee? Co to je, proč to je a proč mě to má zajímat? A co ostatní? Wi-Fi, Bluetooth a Thread
Když už tu běží série o Home Assistant platformě, tak je nutné se trochu vrátit a vysvětlit co to je ZigBee. Protože právě pro HA (Home Assistant) je dobré si pořídit nějaké…
-
TIP#2653: Home Assistant: Sonoff Zigbee tlačítko pro snadné ovládání něčeho dalšího
Další díl seriálu popisující zkušenosti ze zprovozněním Home Assistant Green včetně SkyConnect USB HUB (aby to umělo ZigBee). Praktická ukázka jak pomocí ZigBee tlačítka ovládat světlo (ale i řadu dalších věcí).
-
TIP#2651: Home Assistant: Jak restartovat a vypnout
Seriál věnující se Home Assistant hardware i software je tu s dalším dílem. Bude se týkat takové dost potřebné záležitosti. Zapletené záležitosti nutno dodat, protože je to trochu komplikované.