O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval udělat pořádek a nastavit zálohování mých webů (jako je třeba právě tento).
HBS umí v rámci Active Sync (opravdu se neptejte proč ne v Backup & Restore) zálohovat (rozumějte kopírovat něco odněkud někam) s pomocí různorodých zdrojů (ostatně i cílů). Jedním ze zdrojů je FTP.
V HBS si tedy založíte v Storage Spaces FTP server vašeho hostingu – klasicky přihlašovací údaje, aktivovat FTPS. Při zakládání můžete otestovat jak přihlášení, tak rychlost.
V Sync pak založíte novou synchronizaci, na výběr máte
- One-way sync kdy kopírujete z NAS na cílové místo.
- Active sync kdy kopírujete zvenčí data na NAS (což je to co tady použijete)
- Two-way sync je plné zrcadlení toho co je na NAS a na jiném místě.
Založíte si tady Active Sync a vyberete zdroj (v tomto případě Remote FTP Server) a pokud jste si ho předem nezaložili, tak to můžete udělat, jinak prostě vyberete onen dříve založený.
Pak se objeví rozhraní pro zadávání synchronizací v podobě KAM (na |NAS) <- ODKUD z FTP) – postačí kliknout na “+” a vybrat složku – na vzdáleném vám je bude umožňovat procházet stejně jako místním (na NAS).
Můžete mít třeba jenom jeden pár (KAM <- ODKUD), ale také jich můžete více. Nevýhoda je, že ODKUD může býbt jenom jeden zdroj. Ale KAM (na NAS( může pro každý zdroj jiné.
POZNÁMKA: Jakmile úlohu vytvoříte, tak je možné měnit KAM <- ODKUD (odebírat, přidávat, měnit). Ale není možné přidat jiný zdroj pro ODKUD, než který byl zvolen an počátku.
Pak dáte Next a dostanete se k možnému naplánování – můžete ale nemusíte a máte dvě možnosti.
- naplánovat spuštění v určitý čas (den, opakovaně, atd), včetně možného omezení doby běhu. Času může být i více (třeba co hodinu, budete-li chtít) n
- spustit tuto novou úlohu poté co doběhne nějaká již existující. Hodí se to pro vytvoření řetězce úloh – první dáte nějaký čas, další navazující bude NAS pouštět postupně. Výhoda je, že nepoběží všechny najednou, pokud by některá trvala déle.
- A pozor! pokud se po A spouští B a pak C a pak D, tak i ruční spuštění B povede také ke spouštění C a následně D.
Můžete i zaškrtnout Sync Now aby se úloha spustila okamžitě po uložení.
V Rules je kupa dalších užitečných věcí. Především Enable Filters kde je možné nastavit Exclude system generated files (nebude zpracovávat systémem generované soubory). Ale jšště užitečnější se schovává v Advanced Filters.
Lzy vynechávat soubory podle velikosti, data změny, příliš staré. Zahrnout/vynechat určité tipy soubory. A co hlavně zahrnout či vynechat soubory konkrétního jména či složky konkrétního jména – pro zálohování WordPressu se sakra vyplati do nezahrnovat složky dát cache nebo supercache – protože to fakt zálohovat nechcete.
V Policies je velmi podstatná volba Remove additional files in destination folder – tohle zaškrtněte pro vytvoření zrcadla zdroje v cílovém místě. A naopak nechte být, pokud prostě chcete přenášet vše co se ve zdroji objeví,.
Use rate limits umožní nastavit limit využítí přenosové kapacity – třeba proto, aby vám zálohování ucpalo kompletně linku.
Hodně vhodne je nastavit v Options aktivní Job fails a neaktivní Job finishes – to abyste se v upozorněních dozvěděli že něco nevyšlo ale nebyli spamování oznámením o provedení. Na stejném místě se dá nastavit i Error handling rules, tedy jak se znovu pokoušet o přenos, pokud něco selže.
Vynechávám ještě řadu dalších možností, protože ty pro účel, tedy zálohu webu přes FPT nejsou podstatné.
Spuštění
Budete vidět kolik souborů se bude přenášet, kolik je to GB a (pod tlačítkem STOP vpravo nahoře) kolik toho ještě teoreticky zbývá.
Detailnější informace jsou v Report (vlevo nahoře vedle Edit).- ale tam musíte kliknout na ikonku zápisníku ve sloupci Action u běžící úlohy – získáte trochu více informací – jak dlouho už běží, kolik souborů se přeneslo, kolik přeskočilo a také případnou rychlost přenosu. Neberte ji moc vážné, ukazuje většinou spíš nesmysly. Dole vlevo je Details kde se občas dá sledovat co zrovna přenáší.
U dokončených úloh je v Action vedle ikonky notebooků i ikonka stažení – získáte ZIP a v něm CSV soubory s informacemi o průběhu – užitečné to bývá protože tam jsou informace o přeskočených či filtrovaných a v případě chybi i těch co nebylo možné zpracovat.
Bývá dobré si tyto informace na počátku kontrolovat, třeba proto abyste věděli jestli nastavená filtrace dělá co má. A stejně tak v okamžiku, kdy dostanete upozornění na selhání úlohy.
Zálohy zálohy
V Jak zálohovat z QNAP na Synology či jinam je popsané využití HBS 3 pro zálohu obsahu z QNAP NAS na Synology NAS. Pro výše popsané to funguje také, celá sada webových záloh se pro jistotu ještě synchronizuje právě na starší Synology.
Další tipy týkající se QNAP NAS
-
TIP#2832: Jak aktualizovat Plex na QNAP NAS?
Na QNAP NAS je možné mít Plex, který si snadno nainstalujete z App Center. Háček je, že je to relativně stará verze a QNAP se už dlouho nemá k tomu, aby ji…
-
TIP#2828: Jak na Pi-hole pro domácí i firemní blokování reklamy a lepší bezpečnost (A jak ji mít na QNAP NAS)
Pi-hole je DNS server, který umí blokovat reklamu a také některé nebezpečné věci. Dělá to tak, že si v domácí/firemní sítě nastavíte jeho použití na počítačích i mobilních zařízeních a pokud kdokoliv/cokoliv…
-
TIP#2820: MyQNAPcloud? K čemu to je?
MyQNAPcloud kupodivu nic nestojí a může být velmi užitečným nástrojem pro přístup k vašemu NASu přes Internet aniž byste ho na Internet umístili – tj. máte ho někde doma nebo v kanceláři,…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu.
-
TIP#2762: Jak na QNAP aktivovat SSH (a SFTP) přístup?
Jsou věci, které na QNAP bez přístupu přes SSH prostě neuděláte. Jsou sice vždy poněkud pokročilejší, ale časem k nim asi stejně dorazíte. SSH (a SFTP) není na QNAP NAS ve výchozím…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2646: Nebaví vás odhlašování z plochy QNAP NAS? Vypněte si to
QNAP NAS se ovládá přes prohlížeč, to asi víte. Přihlásíte se a získáte plochu s ikonkami, menu a aplikacemi. Můžete zavřít prohlížeč a po novém otevření se objeví to, co jste na…
-
TIP#2638: QNAP NAS pro automatické zálohování webů přes FTP (HBS 3)
O HBS 3 (Hybrid Backup Sync) už tu byla řeč. Už dlouho slouží pro zálohování obsahu z QNAP NAS na starší Synology. Protože prostě co kdyby. A už dlouho jsem také potřeboval…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2436: Jak si na QNAP NAS pořídit SQL Server? Nejsnazší varianta
Chcete mít doma či ve firmě k dispozici SQL server pro vývoj či provoz aplikací a máte QNAP NAS? Dobrá zpráva je, že právě SQL Server je součástí základního vybavení a stačí…
-
TIP#2422: Mohu QNAP NAS automaticky vypínat a zapínat?
Jednu věc je nutné zdůraznit. NAS (disková pole) jsou určena k tomu, aby fungovala 24/7 a s vypínám a zapínám se příliš nepočítá. Některé z NAS umí “usnout”, což by měla být…
-
TIP#2417: Jak QNAP NAS nastavit, aby při spuštění, vypnutí či restartu nevydával zvuky
QNAP NAS má nemilou vlastnost. Při zapnutí či vypnutí “pípá” (a to dost hlasitě), stejně tak jako pípá při restartu. U vyvolaného automatickou aktualizací to pak může znamenat hlasité obtěžování kdesi uprostřed…
-
TIP#2383: Co to znamená, že je nové firmware update pro QNAP NAS? Jak aktualizovat firmware?
QNAP (QTS) poměrně dobře upozorňuje na aktualizace – jak aplikací (vyběhne v upozorněních a můžete aktualizovat), tak i na firmware – to vyběhne jako popup a aktualizace prakticky vždy bude vyžadovat restart.…
-
TIP#2339: Jak na QNAP změnit PATH
PATH určuje co se prohledává, když zadáte nějaký příkaz/povel. Po instalaci Entware by se v PATH mělo objevit i /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/Entware/bin, ale v mém případě se tak nestalo. Takže přes Entware qpkg pořízené…
-
TIP#2327: Jak restartovat QNAP? Jak vypnout QNAP NAS?
Snadno, vpravo nahoře v menu najdete Restart a vyberete ho. Pípně a hned poté začne zastavování běžících služeb (což může trvat) a pak se čeká na restart. Ten se projeví dalším pípnutím…