Tohle je těžké. Máme tu v zásadě tři hlavní linie generativních umělých inteligencí. ChatGPT od OpenAI, Gemini (dříve Bard) od Google a Copilot (dříve Bing) od Microsoftu. Ta poslední je navíc postavená nad ChatGPT ale je v lecčem odlišná. Google si jede zcela vlastní cestou a je ještě víc odlišný.
Kterou z generativních AI vybrat?
Na tohle je těžká odpověď, protože
- Každá má plusy a mínusy
- Musíte jít do placené, pokud ji chcete opravdu plně využívat
- Neplacená ChatGPT je jen stará trojková, placená je poslední čtyřková (například)
- Některé (Google zejména) mají v Evropě omezení a nových funkcí se hned tak nedočkáte
- Některé mají různou úroveň firemní a týmové podpory
Osobně jsem zvolil placenou ChatGPT (protože jsou nejrychlejší s novými funkcemi, je tam opravdu vidět jak jdou kupředu) a Google používám jako zálohu, doplnění, ověření tam kde si nejsem jist. Nebo náhradu tam, kde ChatGPT selhává.
Microsoft používám jen výjimečně a největší důvod je asi ten, že je to tak nesmírně přeplácané a uživatelsky nepřívětivě, že nemám chuť to ani otevřít. Jak už zaznělo výše, Microsoft je ve skutečnosti ChatGPT (i DALL E 3), takže …. Na druhou stranu, Microsoft může být hodně zajímavý blížící se integrací s Office a dalšími produkty. Ale i tady je to tak nějak v nedohlednu a bude ještě dlouho trvat, než to bude dobře použitelné.
Pokud ale “jedete” na Microsoftím ekosystému a máte právě takové ty věci jako Outlook/Office365, tak to hodně ovlivňuje volbu..
Zásadní problém s Google je ten, že sice neustále oznamuje nové funkce, ale buď je to jenom “budeme to mít, ale vlastně nikdo neví kdy” nebo “máme to, ale vy jste v EU, takže máte smůlu”. Což byl ostatně i příklad integrace do Gmailu či Workspace. Měsíce nic. A stále je případ generátoru obrázků, EU prostě nic.
Ale i zde případně hodně ovlivní volbu to, jestli jedete Google Workspace, protože tam bude integrace věcí od Google schůdnější, než snaha do toho dostávat (třeba) ChatGPT. Nepočítejte s tím, že by to bylo zadarmo, platí se to extra a 23 Euro není žádná láce.
Problém s Google je i ten, že leccos neumí česky. Třeba právě Gemini v Google Workspace je pouze v angličtině. „Služba Gemini Business momentálně podporuje pokyny pouze v angličtině. Odpovědi jsou vždy v americké angličtině. Později přidáme podporu i pro další jazyky.“ je vlastně tak trochu výsměch. Ostatně i veřejně dostupné Gemini (původní Bard) v češtině už měsíce odmítá zdrojovat odkazy, musíte přejít na angličtinu, aby to fungovalo. Oprava v nedohlednu.
Google i Microsoft mohou být zajímavé lepšími schopnosti při vyhledávání, kde ChatGPT tak jako tak je odkázaná na Microsoft Bing (a ten jak víme je v hledání dost katastrofa). Je to ale něco co se může časem změnit.
Mírné komplikace při rozhodování vám tam ještě může zanést obrázková generativní AI – vedle DALL E 3 (OpenAI, Microsoft) je tu ještě Stable Diffusion (výhodná tím, že si to můžete provozovat klidně na stroji doma či v práce) a MidJourney (rozhodně špička, bohužel nepříznivá nutností používat to přes Discord, ale pracují na webovém rozhraní). Google tradičně (únor 2023) sice oznámil že umí v Gemini obrázky, ale opět to není možné v EU, jak už bylo zmíněno výše. A dobré zmínit Adobe, Canvu a další, kdo do svých produktů doplňují či už doplnili generativní AI.
TIP: Generativní AI? Kde všude můžete vytvářet obrázky. MidJourney, Stable Diffusion, Dall E a další
Budete-li namítat, že jsou ještě dalí generativní/LLM AI, tak máte samozřejmě pravdu. Jsou jich desítky, některé komerční, některé i Open Source. Stejně tak jako jsou AI pro hudbu, video a řadu dalších využití. Hodně z nich je založených na ChatGPT, některé mají vlastní řešení, takže nic nebrání tomu abyste zkoumali a objevovali.
Já si vybral ChatGPT a používám ji velmi intenzivně, v placené podobě. Pomocník je to velký.
TIP: Google Gemini vs ChatGPT: Which is the better and smarter AI chatbot?
PS: Jedete-li v jablečném světě, tak tam stále vládne velká neznámá. Apple nic nemá.
Další tipy týkající se ChatGPT
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Custom Instructions pro zásadní proměnu promptů i výstupů (11)
Glibatree na YouTube v Try THIS to instantly make DALL·E 3 way better!!! ukazuje dost rozsáhlou sadu Custom Instructions co dokáže přimět Dall E 3 k vytváření lepších promptů – a nutno…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Fotografické filtry (10)
Asi nepřekvapí, že DALL E 3 v Chat GPT umí (nebo to alespoň to tvrdí) různé fotografické filtry dostupné ve Photoshopu či Instagramu. Můžete se i zeptat a poskytne vám následující přehled…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Kompozice a jak se zbavit symetrie. Co dál neumí a nějaké nejasnosti (9)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Musíte mít placenou ChatGPT a v menu GPT-4 aktivovat, že chcete generovat obrázky.…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak použít pro Příběhy na Instagramu? (8)
Tohle je vlastně relativně snadné, umí generovat na výšku (1024×1792) a pro Příběhy (Stories) potřebujete 1080×1920. Takže vygenerované se tam docela rozumně vejde. Buď zvětšit na 1080×1890 nebo 1097×1920 – v obou…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak použít pro ilustrační obrázky k článkům (7)
DALL E 3 v ChatGPT funguje tak, že nezadáváte klasický prompt, podle kterého se přesně tvoří výsledek. Zadání je pokyn pro ChatGPT aby “vymyslela” prompt (prompty) a následně vytvořila obrázek (obrázky). Související…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak přimět k tomu, aby udělal přesně to co řeknete v promptu (aby ho nepřepsal)? (6)
Výhoda Dall E 3 v chatGPT je, že prostě popisujete co chcete a ChatGPT z toho vyrobí prompt. Jenže to může být někdy i nevýhoda. Přepsané může nakonec vést k něčemu jinému,…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Příklady zadání (prompts). Co můžete tvořit (5)
Níže jsou různorodé příklady zadání pro konkrétní účely. Jsou záměrně krátké, je na vás abyste si je patřičně rozšířili – nezapomeňte, že Dall E 3 negeneruje věci přesně podle promptu, ten vás…
-
DALL E 3 v ChatGPT: Techniky malby a umělecké styly (4)
Dall E 3 velmi striktně odmítá aby tvořila obrázky ve stylu umělců chráněných autorským právem (hranici v tom má sto let od smrti), ale můžete si, podobně jako jinde, říkat o umělecké…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak na Prompt/Zadání (3)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Musíte mít ale placenou ChatGPT a v menu GPT-4 aktivovat, že chcete generovat…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Počty a formát obrázků. Rate limits (omezení) (2)
Jdeme na další tipy a triky pro DALL E 3 v ChatGPT, v tomto díle ale věci, které neplatí pro variantu v Bing Create. Související příspěvky TIP#2941: ChatGPT má nový generátor fotek…
-
DALL-E 3 v ChatGPT: Jak používat. Základy, blacklist a pravidla (a jak je „obcházet“) (1)
V půlce října do ChatGPT dorazila DALL-E-3, tedy generativní obrázková AI. Ta co je už pár týdnů v Bing Create. Související příspěvky TIP#2941: ChatGPT má nový generátor fotek a obrázků (4o Image…
-
TIP#2526: Dá se ChatGPT/Bard použít pro doplnění nabodeníček (diakritiky)? Co jiného použít?
Dá 🙂 Ale … bude tu platit to, co bylo už řečeno v tipu (co časem také dorazí) řešícím zda je použitelná pro překlady stejně dobře jako (například) DeepL. Související příspěvky TIP#2557:…