Tohle je těžké. Máme tu v zásadě tři hlavní linie generativních umělých inteligencí. ChatGPT od OpenAI, Gemini (dříve Bard) od Google a Copilot (dříve Bing) od Microsoftu. Ta poslední je navíc postavená nad ChatGPT ale je v lecčem odlišná. Google si jede zcela vlastní cestou a je ještě víc odlišný.
Kterou z generativních AI vybrat?
Na tohle je těžká odpověď, protože
- Každá má plusy a mínusy
- Musíte jít do placené, pokud ji chcete opravdu plně využívat
- Neplacená ChatGPT je jen stará trojková, placená je poslední čtyřková (například)
- Některé (Google zejména) mají v Evropě omezení a nových funkcí se hned tak nedočkáte
- Některé mají různou úroveň firemní a týmové podpory
Osobně jsem zvolil placenou ChatGPT (protože jsou nejrychlejší s novými funkcemi, je tam opravdu vidět jak jdou kupředu) a Google používám jako zálohu, doplnění, ověření tam kde si nejsem jist. Nebo náhradu tam, kde ChatGPT selhává.
Microsoft používám jen výjimečně a největší důvod je asi ten, že je to tak nesmírně přeplácané a uživatelsky nepřívětivě, že nemám chuť to ani otevřít. Jak už zaznělo výše, Microsoft je ve skutečnosti ChatGPT (i DALL E 3), takže …. Na druhou stranu, Microsoft může být hodně zajímavý blížící se integrací s Office a dalšími produkty. Ale i tady je to tak nějak v nedohlednu a bude ještě dlouho trvat, než to bude dobře použitelné.
Pokud ale “jedete” na Microsoftím ekosystému a máte právě takové ty věci jako Outlook/Office365, tak to hodně ovlivňuje volbu..
Zásadní problém s Google je ten, že sice neustále oznamuje nové funkce, ale buď je to jenom “budeme to mít, ale vlastně nikdo neví kdy” nebo “máme to, ale vy jste v EU, takže máte smůlu”. Což byl ostatně i příklad integrace do Gmailu či Workspace. Měsíce nic. A stále je případ generátoru obrázků, EU prostě nic.
Ale i zde případně hodně ovlivní volbu to, jestli jedete Google Workspace, protože tam bude integrace věcí od Google schůdnější, než snaha do toho dostávat (třeba) ChatGPT. Nepočítejte s tím, že by to bylo zadarmo, platí se to extra a 23 Euro není žádná láce.
Problém s Google je i ten, že leccos neumí česky. Třeba právě Gemini v Google Workspace je pouze v angličtině. „Služba Gemini Business momentálně podporuje pokyny pouze v angličtině. Odpovědi jsou vždy v americké angličtině. Později přidáme podporu i pro další jazyky.“ je vlastně tak trochu výsměch. Ostatně i veřejně dostupné Gemini (původní Bard) v češtině už měsíce odmítá zdrojovat odkazy, musíte přejít na angličtinu, aby to fungovalo. Oprava v nedohlednu.
Google i Microsoft mohou být zajímavé lepšími schopnosti při vyhledávání, kde ChatGPT tak jako tak je odkázaná na Microsoft Bing (a ten jak víme je v hledání dost katastrofa). Je to ale něco co se může časem změnit.
Mírné komplikace při rozhodování vám tam ještě může zanést obrázková generativní AI – vedle DALL E 3 (OpenAI, Microsoft) je tu ještě Stable Diffusion (výhodná tím, že si to můžete provozovat klidně na stroji doma či v práce) a MidJourney (rozhodně špička, bohužel nepříznivá nutností používat to přes Discord, ale pracují na webovém rozhraní). Google tradičně (únor 2023) sice oznámil že umí v Gemini obrázky, ale opět to není možné v EU, jak už bylo zmíněno výše. A dobré zmínit Adobe, Canvu a další, kdo do svých produktů doplňují či už doplnili generativní AI.
TIP: Generativní AI? Kde všude můžete vytvářet obrázky. MidJourney, Stable Diffusion, Dall E a další
Budete-li namítat, že jsou ještě dalí generativní/LLM AI, tak máte samozřejmě pravdu. Jsou jich desítky, některé komerční, některé i Open Source. Stejně tak jako jsou AI pro hudbu, video a řadu dalších využití. Hodně z nich je založených na ChatGPT, některé mají vlastní řešení, takže nic nebrání tomu abyste zkoumali a objevovali.
Já si vybral ChatGPT a používám ji velmi intenzivně, v placené podobě. Pomocník je to velký.
TIP: Google Gemini vs ChatGPT: Which is the better and smarter AI chatbot?
PS: Jedete-li v jablečném světě, tak tam stále vládne velká neznámá. Apple nic nemá.
Další tipy týkající se ChatGPT
-
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
-
TIP#2850: Jak pracovat s ChatGPT rozhraním? Základy
Překvapivě často narážím na to, že lidé nevědí jak ChatGPT funguje a jak pracovat s rozhraním, ať už webovým nebo mobilním (je prakticky shodné). Netuší ani základy, takže těmi začneme. A přidám…
-
TIP#2837: Jak funguje ChatGPT search. Základy i pokročile tipy. A proč to není náhrada klasického vyhledávače
ChatGPT má od konce října 2024 novou funkci ChatGPT search. Pokročilejší schopnost integrující vyhledávací nástroje (stále ale Bing) i další zdroje (včetně médií) pro získání aktuálních informací. Včetně velmi dobrého zdrojování. Prozatím…
-
TIP#2834: Advanced Voice Mode na ChatGPT. V čem je jiný než předchozí podoba a k čemu je to dobré?
Do ChatGPT v Evropě dorazilo Advanced Voice Mode. Doposud ho OpenAI klasicky blokovala, protože se dohadovala s EU o dalších podivnostech a šlo to jedině přes VPN. Od 24. října je ale…
-
TIP#2825: Jak funguje paměť (memory) v ChatGPT? Jak zjistit co se o vás naučila?
Od jisté doby má ChatGPT paměť (Memory). Do ní si ukládá věci, které zjistila při vaši konverzaci. Paměť můžete potlačit (v rámci chatu) a můžete se i podívat, co se o vás…
-
TIP#2817: Jak používat dočasný (temporary) chat v ChatGPT a k čemu slouží
ChatGPT je postavená na tom, že můžete vytvářet další a další chaty a poté se k nim případně i kdykoliv vracet a pokračovat v konverzaci. Osobně jich tam mám určitě přes tisícovku…
-
TIP#2808: Jak využít ChatGPT pro návrh témat pro váš web/blog, která ještě nemáte zpracovaná
ChatGPT funguje docela dobře pro navrhování článků na určité téma. Už jsem to probíral v Poradí mi AI jaké další tipy mám psát pro 365tipů? Využití #ChatGPT pro návrh témat v trochu…
-
TIP#2806: Využijte novou “uvažující” ChatGPT o1 pro detailnější zadání pro DALL E 3
OpenAI na počátku září uvedla ChatGPT o1 (v preview podobě) se schopností uvažovat. A je docela zajímavé ji zkusit využit pro lepší návrhy zadání (promptu) pro DALL E 3 v klasické GPT…
-
TIP#2802: Co je to HAARP? A proč si někteří lidé myslí, že slouží USA k manipulaci počasí?
Je to teď aktuální. dezoláti na sociálních sítích tvrdí, že za současné počasí a povodně mohou USA a jakýsi HAARP. Tak jsem se šel zeptat ChatGPT a výjimečně to nedám na JustIT.cz.…
-
TIP#2761: Co umí (neumí) ChatGPT-4o mini vs. plná ChatGPT-4o
V červenci 2024 Open AI vypustili do světa ChatGPT-4o mini. Je tedy dobré vědět co neumí oproti plné a komplexnější ChatGPT-4o. Následjící tabulky pochází přímo od ChatGPT 4o mini.
-
TIP#2710: Co všechno je/není možné dělat v neplacené Chat GPT (GPT-4o)?
OpenAI v dubnu 2024 uvolnilo GPT-4o, pokročilejší verzi GPT4, ale hlavně verzi ve které se otevřela řada schopností, které doposud byly pouze v placené GPT Plus.
-
TIP#2624: Další šetření času s Image Magick. Vytvoření stínu okolo/pod obrázkem
Dělal jsem to chvíli v Canva, ale je to trochu opruz. Otevřít Canva, nahrát obrázek, vyvolat menu, editace, efekty, stín, stáhnout obrázek. Pak jsem se šel ChatGPT zeptat, jestli nejde Canva nějak…
-
TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot? Co vybrat?
Tohle je těžké. Máme tu v zásadě tři hlavní linie generativních umělých inteligencí. ChatGPT od OpenAI, Gemini (dříve Bard) od Google a Copilot (dříve Bing) od Microsoftu. Ta poslední je navíc postavená…
-
TIP#2619: Jak velké množství souborů třídit do složek podle roku a měsíce? A jak v tom pomůže ChatGPT?
Mám v počítači dvě složky, kde každý měsíc přibude spousta souborů a je velmi vhodné ty starší odsouvat někam do archivu, aby ta složka zůstala použitelná. Dlouho jsem to dělal ručně. Prostě…
-
TIP#2577: Jaké jsou nejvíce rozšířené AI mýty?
Další přírůstek do série “Mýty” se týká AI, věci co je aktuálně hodně v kurzu a také tomu odpovídá řada mýtů s tím spojených.