Threads jsou převlečený Instagram. Jakkoliv se o algoritmu moc neví, tak bude mít řadu věcí společných právě jako Instagram. Co navíc, protože je to Meta, tak dlouhodobě platí, že algoritmus nedokáže skutečně nabízet něco co opravdu chcete,. ale spíše to co chtějí ostatní lidé a Facebook (Threads) si myslí, že to zabere i na vás.
To zabere znamená, že cílem je, abyste nad příspěvkem strávili co nejvíce času a zapojili se – lajky, komenty, sdílení, dokoukání videa do konce. Ale aby vás to neuspokojilo až tak moc, protože další hlavní cíl je, abyste pořád a pořád a pořád chtěli vidět další příspěvky, protože přece “jednou musí přijít něco super”.
Jak Threads sestavuje “co chcete”
Celé je to klasicky založené na engagementu, zapojení. Je prakticky jedno co vy na platformu vkládáte, z toho se nikdy neučil ani Instagram. Důležité je, co na platformě děláte. Tedy jak se zapojujete (engagement) u příspěvků.
Threads vám bude ukazovat více věcí podle “podobných” těm kde jste
- dalí líbí
- přidali komentář
- přesdíleli
Velkou roli už dlouho hraje i to jak dlouho se na příspěvek díváte a neplatí to jenom pro video. Tam naopak platí, že brzké opuštění videa je negativní signál.

Pokud ale například vztekle dlouho zíráte na příspěvky holek z OnlyFans, tak Threads ve skutečnosti říkáte, že jich chcete vidět ještě víc. Stejně jako když pod to budete dávat protestující komentáře.
Roli hrají i koho sledujete, protože i na základě toho se dají budovat profily pro tvorbu newsfeedu, ale zkušenost je taková, že ta role je podstatně nižší, než výše uvedený engagement. Hlavně proto, že Threads má algoritmus podobný TikToku, chce vám především doporučit obsah mimo vaši bublinu a koho sledujete vám vlastně skoro vůbec ukazovat nechce.
Co ale bude ovlivňovat co dostanete je, že příspěvek těch do sledujete získal vysoké zapojení – obecně jakékoliv příspěvek s vysokým zapojením dostanou přednost, ty bez zapojení či s nízkým zapojením Threads ukazovat nebude. Je totiž málo pravděpodobné, že by k něčemu takové příspěvky byly.
Jedna velká neznámá panuje v tom jak hodně se přenáší váš profil z Instagramu do Threads, ale podle různorodých zkušenosti je to vlastně celé kompletně propojené. A hlavně, použilo se to pro prvotní nastavení vašeho účtu na Threads.
Váš profil částečně ovlivní odkazy které sdílíte. A to v hodně negativním smyslu. Stejně jako na Facebooku jsou odkazy potlačované, platí to i na Threads. A ovlivní to i váš profil a ochotu Threads vás ukazovat.
Poslední důležitá věc. Adam Mosseri, šéf pro Threads v Meta, bude pravidelně vypouštět informace o tom “jak to funguje”. Už roky to ale jsou manipulace, neodpovídá to skutečnosti. A je to pečlivě připraveno PR oddělením.
Mimochodem, víte že můžete dojet “na konec newsfeedu”? Poznáte to snadno, začne se opakovat a nabízet to samé dokola a vůbec se chovat zmateně.
TIP: Návod pro sociální síť Threads? Jaký je “Twitter od Marka Zuckerberga”? Co vědět?
Pro vás vs. Sleduji (For you vs. Following)
Je to snadné, EU přinutila Meta k tomu aby na Threads byl i chronologický newsfeed jen z účtů které sledujete (tedy místo For You/Pro vás = algoritmicky je tam Sledují/Following). Takže pokud nechcete algoritmický newsfeed, dívejte se na tento. Threads vám to bude komplikovat neustálým přepínám zpět, ale prostě vytrvejte.,

For You/Pro Vás můžete prostě brát jako dřívější Objevit/Discovery (protože tuto funkčnost Threads nemají). Netrápit se tím jak hloupé to je, ale prostě občas jít zkoumat nová zákoutí Threads a objevovat nové účty.
Mobilní vs. počítačový newsfeed
Pro vás na počítači je prakticky vždy jiné než na mobilu. Co navíc, pokud dáte párkrát refresh/reload (na mobilu popotažení dolů), tak se newsfeed může zcela zásadně proměnit.
Zároveň je nutné mít na paměti, že k aktualizaci newsfeedu nedochází automaticky, často dokonce ani po přepnutí z (například) upozornění na newsfeed. Což znamená že můžete mít pocit, že v Pro vás není nic nového. Často je, jen prostě musíte vyvolat aktualizaci.
Jak vidět to co chci i v Pro vás
Nejvíc ovlivníte algoritmus tím, že se budete zapojovat u obsahu, který chcete vidět – lajkovat, komentovat, sdílet, delší dobu koukat na příspěvek (platí jak pro videa, tak pro příspěvky s textem i fotkami), prohlížet si karusely s fotkami, atd. Je dost velká šance, že po pár týdnech se vám podaří algoritmus částečně naučit co chcete, ale nikdy nepočítejte s tím, že to bude fungovat dokonale.

Určit co vám Threads nabízí nemůžete tím, že budete zveřejňovat příspěvky “Milý algoritme, prosím ukazuj mi jenom”.
To co píšete, tedy obsah, je pro Threads nesrozumitelné a nezajímá se o to. Tedy až na to, že hlídá zakázaný obsah, zakázané odkazy a nevhodný obsah v obrázcích a videu – co neohlídá, to zajistí uživatelé co nahlašují obsah. Dávat na Threads věci zakázané vám klasicky vyslouží ban a zrušení účtu.

Co můžete dělat je blokovat účty, které nechcete vidět. A oni nebudou moci vidět vás.
Na účtu je i Ztišit/Mute a Omezit/Restrict – klasicky Ztišit/Mute zajistí, že vy už obsah daného účtu neuvidíte, ale on váš obsah vidět může.
Restrict/Omezit je ale něco poněkud jiného – přestanete dostávat upozornění o tom, že daný účet reagoval na váš obsah- stále ho nicméně sledujete a i vidíte v newsfeedu a komentářích.
Ono tlumit/mute/ztišit (již neuvidíte žádný obsah z daného účtu, oni vás ano) má ale jeden háček, v komentářích sice neuvidíte text komentáře, ale varování “Příspěvky od XXXXX jsou ztišené. Ztišené uživatele můžete spravovat v nastavení mobilní aplikace.”. Dost extrémně otravné.

Pozor na to, že ještě existuje skrýt/hide – to se ale týká jen toho jednoho konkrétního příspěvku případně reakce. Na algoritmus nemá žádný vliv, stejně jako předchozí. Jen se tak můžete zbavit něčeho, co se vám pořád vrací do newsfeedu bez dopadu na další příspěvky či komentáře od stejného účtu.
Ve vlastních vláknech narazíte na Skrýt pro všechny a to má úplně jinou funkčnost, můžete tím skrýt určitou odpověď, uvidíte ji jen vy a autor, ostatní uživatelé nikoliv. Užitečné pro moderování obsahu pod vlastními příspěvky. Na algoritmus to také nemá vliv.
Obecně je nejvhodnější tlumit/mute – nemá totiž moc smysl omezovat vlastní účet ve viditelnost tím, že budete kdekoho blokovat. A opět připomenu, že algoritmus se tím nijak neučí.
Celé to má ale samozřejmě jeden problém, budete neustále tlumit (či blokovat) další a další účty, protože algoritmus vám bude dodávat nový a nový obsah, který stále nechcete. Nekonečný boj, který nemůžete vyhrát.
POZOR: Zablokované účty (ale i omezení, nikoliv ztišení) jsou společné mezi Instagramem a Threads. A jakkoliv se dá podívat na seznam blokovaných účtů, není možné se podívat na seznam omezených či tlumených účtů. To je vidět jen na konkrétním profilu.
Nahlašovat účty je také cesta jak říkat, že něco nechcete (ale nikoliv cesta jak učit algoritmus). Tady ale pozor. Příliš mnoho nahlášení bude mít dopad na vás, váš účet chytne penalizaci a následně i klasický shadowban. Nezapomínejte, Threads jsou ve skutečnosti Instagram.
Skrytá slova
V Nastavení -> Soukromí -> Skrytá slova/Hidden word jednak můžete aktivovat filtr na hanlivá slova a fráze, ale hlavně přidávat vlastní slova a fráze – komentáře pod vašimi příspěvky obsahující to co si tam přidáte se nebudou veřejně ukazovat.
Moc praktické to není, protože to funguje jen na přesnou shodu a je nutné zdůraznit, že toto není možnost jak nemít v newsfeedu témata co nechcete, týká se to jen komentářů pod vašimi příspěvky.
Další tipy týkající se Instagramu
-
TIP#2301: Chcete aby Facebook smazal vaše telefonní čísla a e-mail získaná bez vašeho vědomí?
Tohle je taková ta Facebooková klasika. Má vaše telefonní číslo (mobilní a klidně i pevné) a vaši e-mailovou adresu, ačkoliv jste mu je nikdy nedali. A ani na něm případně nemáte účet.…