V médiích teď frčí psát o quishingu, takže proč nepřipomenout něco, co probíral jeden ze zdejších tipů už v roce 2021: Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?
Quishing je označení pro podvodné QR kódy. Slovo je vytvořené podobně jako phishing (v češtině rhybaření), spear phishing, smishing (SMS phishing) či vishing (voice phishing, hlasový phishing).
Princip rhybaření je ten, že cestou podvodu se snaží získat citlivé informace od lidí – nejčastěji může jít o přihlašovací údaje či přístupové kódy (třeba do budov ), ale také osobní údaje. Nutno dodat, že velmi často je zásadní pomůckou sociální inženýrství.
Quishing zneužívá hlavně toho, že pohled na QR kód neumožňuje na první dobrou poznat co v něm je a zda (to hlavně) směřuje kam má směřovat. Na mobilu pak navíc je obtížné poznat, kam vlastně uživatel v prohlížeči dorazil.
Nejčastěji se podvržený kód použije k tomu aby napadeného přiměl k otevření podvodné webové stránky – může to být falešné bankovnictví, falešné přihlášení do online služeb (ale třeba i do firemní sítě), ale může to být i stránka, která se pokusí napadnout zařízení uživatele.
Případně různé formuláře, které uživatele v důvěře pravosti vyplní a sdělí tak informace – ať už kompletní údaje platebních karet nebo nějaké jiné osobní informace či údaje.
Problematická je i důvěra v platbu QR kódem, tady prosté odeslání částky. aniž by došlo ke kontrole zda číslo účtu příjemce je pravé a také zda částka je ta, která byla uvedena.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…