Na konci září Open.AI oznámilo “multimodální” ChatGPT. Dvě novinky – první ta, že můžete nahrávat obrázek (i více obrázků) a umělí inteligence je bude zkoumat a analyzovat. Má to nějaká omezení, jako že třeba odmítá řešit něco kde jsou lidé (protože, sic, soukromí), ale o tom tento tip není. Druhá, nejpodstatnější, novinka je, že můžete aktivovat hlasový režim.
Což není to jako doposud, že jste mohli namluvit dotaz a odeslat ho (diktování). Je to skutečná konverzace s AI, která se “tváří” jako kdybyste si povídali s člověkem. Nic neovládáte, jen mluvíte, ptáte se, jakmile skončíte větu/dotaz, tak ChatGPT odpoví – samozřejmě také hlasem.
Po zavření konverzace máte ve webovém rozhraní k dispozici kompletní přepis, ale není tam k dispozici audio záznam.
Jak to zapnout
Je to novinka, takže doráží postupně a musíte mít placenou ChatGPT. To že to k vám dorazilo poznáte snadno, v mobilní aplikaci (Android i iOS) se v Nastavení objeví volba New Features (iPhone) nebo Beta Features (Android) – tu vyberte a uvidíte tam Voice conversations.
Po návratu zpět do klasického rozhraní budete nahoře vpravo mít symbol sluchátek. Na ten klikněte pro aktivaci hlasové konverzace.
Při prvním použití se zobrazí nejprve základní informace, následovaná výběrem hlasu, kterým bude ChatGPT mluvit (umí jich pět). Jakmile vyberete, zobrazí se konverzační rozhraní – chvíli tam svítí Connecting a pak se promění v Start Speaking.
Ptejte se, zadávejte. Jakmile ale uděláte delší odmlku, tak to AI pochopí jako že má začít odpovídat – je tam malá prodleva, sekunda, dvě, tři, což je logické protože někde se musí sestavit váš dotaz a následně začít tvořit odpověď.
Až přestane mluvit (a přestane i animovat blob na displeji) tak můžete pokračovat v ptaní se..
Je to vlastně totéž, jako když jste si psali, jen vy mluvíte a posloucháte.
Tipy a triky a zádrhele
Umí česky, ale má to komplikaci. Velmi často si bude myslet, že mluvíte polsky, někdy dokonce rusky. A začne vám také rusky nebo polsky odpovídat. Někdy dokonce v obou jazycích promíchaně. Chvíli trvá ji několikrát opakovat něco jako “prosím odpovídej česky, já na tebe taky mluvím česky”. Jak zmatená může být můžete vidět třeba zde.
ŘEŠENÍ: V Nastavení je volba Main language – tam můžete zkusit vynutit češtinu. Řeší to předchozí problém – jakmile toto nastavíte, nebude zmatená a česky bude konverzovat skvěle. A stále se můžete zeptat anglicky, odpovídá vám anglicky.
Když mluví, můžete ji přerušit klepnutím na displej.
Ne vždy vám musí 100% porozumět, ale tomu se nelze divit. Přesto je úroveň porozumění nebývale dobrá. To že vám občas nerozumí uvidíte i v přepisech a je to docela zábavné zkoumat.
Nemá přístup k Internetu, nemá ani aktuální informace (třeba kolik je hodin, neví jaké bude počasí ani jaké je počasí, atd). A to ani když aktivujete Browse with Bing (což je mimochodem také novinka z konce září a jedna z mála věcí co funguje v mobilní aplikaci) – sice jí můžete upozornit, že přístup k Internetu má, ona řekne něco jako “aha, pokouším se zjistit počasí pro prahu”, řekne dokonce cosi anglicky “browsing Internet“ů“ (nebo tak), ale skončí to selháním a předpověď počasí se nedozvíte. Je ale asi jen otázka času, kdy to vychytají,.
Neumí zpívat, neumí mňoukat, tedy “vydat zvuk, který dělá kočka”. ¨Samozřejmě neumí ani pouštět hudbu. atd. Ale co není teď, bude určitě časem.
Je klasicky extrémně uctivá, neustálé se omlouvá. Čas od času přijde s “jsem jenom jazykový model”. Schopnosti konverzaci jsou ale nebývale dobré a znalosti nesmírně rozsáhlé. Ale je také velmi ukecaná a když něco neví nebo může zjistit, tak se snaží doporučovat co máte udělat. Nebo nabízet co by například mohla ještě dalšího zjistit.
Pokud jste si hlasovou konverzaci aktivovali na mobilu a máte ChatGPT i na tabletu, bude aktivní automaticky i tam.
Na počítači není hlasová konverzace dostupná. Těžko říct proč.
Nezapomeňte, že aplikace ChatGPT neumí pluginy, ty jsou pouze ve webové verzi.
PS: Protože se na to někdo ptal. ChatGPT má v App Store i Google Play jenom jednu aplikaci. Ta pochází od OpenAI. Cokoliv jiného ignorujte – většinou je to podvod, scam. Ale tohle už řešil v únoru! tip Jak stáhnout ChatGPT? Jak mohu používat #chatgpt #ai? Kolik to stojí?
Další tipy týkající se ChatGPT
-
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
-
TIP#2850: Jak pracovat s ChatGPT rozhraním? Základy
Překvapivě často narážím na to, že lidé nevědí jak ChatGPT funguje a jak pracovat s rozhraním, ať už webovým nebo mobilním (je prakticky shodné). Netuší ani základy, takže těmi začneme. A přidám…
-
TIP#2837: Jak funguje ChatGPT search. Základy i pokročile tipy. A proč to není náhrada klasického vyhledávače
ChatGPT má od konce října 2024 novou funkci ChatGPT search. Pokročilejší schopnost integrující vyhledávací nástroje (stále ale Bing) i další zdroje (včetně médií) pro získání aktuálních informací. Včetně velmi dobrého zdrojování. Prozatím…
-
TIP#2834: Advanced Voice Mode na ChatGPT. V čem je jiný než předchozí podoba a k čemu je to dobré?
Do ChatGPT v Evropě dorazilo Advanced Voice Mode. Doposud ho OpenAI klasicky blokovala, protože se dohadovala s EU o dalších podivnostech a šlo to jedině přes VPN. Od 24. října je ale…
-
TIP#2825: Jak funguje paměť (memory) v ChatGPT? Jak zjistit co se o vás naučila?
Od jisté doby má ChatGPT paměť (Memory). Do ní si ukládá věci, které zjistila při vaši konverzaci. Paměť můžete potlačit (v rámci chatu) a můžete se i podívat, co se o vás…
-
TIP#2817: Jak používat dočasný (temporary) chat v ChatGPT a k čemu slouží
ChatGPT je postavená na tom, že můžete vytvářet další a další chaty a poté se k nim případně i kdykoliv vracet a pokračovat v konverzaci. Osobně jich tam mám určitě přes tisícovku…
-
TIP#2808: Jak využít ChatGPT pro návrh témat pro váš web/blog, která ještě nemáte zpracovaná
ChatGPT funguje docela dobře pro navrhování článků na určité téma. Už jsem to probíral v Poradí mi AI jaké další tipy mám psát pro 365tipů? Využití #ChatGPT pro návrh témat v trochu…
-
TIP#2806: Využijte novou “uvažující” ChatGPT o1 pro detailnější zadání pro DALL E 3
OpenAI na počátku září uvedla ChatGPT o1 (v preview podobě) se schopností uvažovat. A je docela zajímavé ji zkusit využit pro lepší návrhy zadání (promptu) pro DALL E 3 v klasické GPT…
-
TIP#2802: Co je to HAARP? A proč si někteří lidé myslí, že slouží USA k manipulaci počasí?
Je to teď aktuální. dezoláti na sociálních sítích tvrdí, že za současné počasí a povodně mohou USA a jakýsi HAARP. Tak jsem se šel zeptat ChatGPT a výjimečně to nedám na JustIT.cz.…
-
TIP#2761: Co umí (neumí) ChatGPT-4o mini vs. plná ChatGPT-4o
V červenci 2024 Open AI vypustili do světa ChatGPT-4o mini. Je tedy dobré vědět co neumí oproti plné a komplexnější ChatGPT-4o. Následjící tabulky pochází přímo od ChatGPT 4o mini.
-
TIP#2710: Co všechno je/není možné dělat v neplacené Chat GPT (GPT-4o)?
OpenAI v dubnu 2024 uvolnilo GPT-4o, pokročilejší verzi GPT4, ale hlavně verzi ve které se otevřela řada schopností, které doposud byly pouze v placené GPT Plus.
-
TIP#2624: Další šetření času s Image Magick. Vytvoření stínu okolo/pod obrázkem
Dělal jsem to chvíli v Canva, ale je to trochu opruz. Otevřít Canva, nahrát obrázek, vyvolat menu, editace, efekty, stín, stáhnout obrázek. Pak jsem se šel ChatGPT zeptat, jestli nejde Canva nějak…
-
TIP#2621: ChatGPT? Google Bard/Gemini? Microsoft Bing/Copilot? Co vybrat?
Tohle je těžké. Máme tu v zásadě tři hlavní linie generativních umělých inteligencí. ChatGPT od OpenAI, Gemini (dříve Bard) od Google a Copilot (dříve Bing) od Microsoftu. Ta poslední je navíc postavená…
-
TIP#2619: Jak velké množství souborů třídit do složek podle roku a měsíce? A jak v tom pomůže ChatGPT?
Mám v počítači dvě složky, kde každý měsíc přibude spousta souborů a je velmi vhodné ty starší odsouvat někam do archivu, aby ta složka zůstala použitelná. Dlouho jsem to dělal ručně. Prostě…
-
TIP#2577: Jaké jsou nejvíce rozšířené AI mýty?
Další přírůstek do série “Mýty” se týká AI, věci co je aktuálně hodně v kurzu a také tomu odpovídá řada mýtů s tím spojených.