S koupí Twitteru Elonem Muskem se objevila klasicky vlna (demonstrativního) “odcházení” a hledání jiné sociální sítě. Osobně prostě čekám, co s Twitterem bude (či nebude). Což je věc několika měsíců, než bude jasné kam se vlastně vydá. Mít jiné sociální sítě neuškodí, třeba už jenom abyste si tam zabrali váš “nick”.
Jednou z roky citovaných alternativ k Twitteru je Mastodon. Řeč o této decentralizované/federated sociální sítí je v Zrušili jste si Facebook (Instagram, WhatsApp) ? Čím ho nahradit?, ale jenom jako zmínka v přehledu alternativ.
POZNÁMKA: S těmi více servery (decentralizací) je to dost často i zásadní komplikace – pokud například někoho najdete a podíváte se koho sleduje, tak uvidíte jen ty účty, které jsou na “vašem” serveru.
Založit si účet
Vytvořit účet na Mastodonu je snadné – zajděte na mastodon.social (server/instance s asi nejvíce uživateli) a prostě si tam založte účet. Ideálně si zvolte stejný nick/přezdívku jako máte na Twitteru, ale nic nebrání tomu, abyste si vybrali “novou” identitu. Po založení účtu je dobré jít do Upravit profil (vlevo nahoře) a doplnit profilovku, fotku v záhlaví a základní bio. Detailní postup krok po kroku v Jak založit (vytvořit) účet na Mastodonu? Postup krok po kroku
[31.10.22 09:07] Pozor, Mastodon.social pozastavil možnost založit účty, takže využijte nějaký jiný server/instanci.
TIP: Na JoinMastodon.org najdete přehled míst kde jinde si můžete založit účet. Pomocníkem může být i instances.social
K výběru se může hodit detailní návod v Kde si založit účet pro Mastodon? Není to tak snadné jak to vypadá. Jaké české servery/instance? kde najdete i dost užitečnou věci, české servery.
Najdete tam i adresu, kterou na Mastodonu máte – něco jako mastodon.social/@medvidekpu – a má to opět háček, celá adresa totiž je @medvidekpu@mastodon.social – komplikace v podobě množství serveru, samozřejmě. A pozor, je nutné mít v názvu vašeho účtu (pokud ho chcete někam dávat) oba zavináče a obě části – vynecháte-li první zavináč, je z toho e-mail. Vynecháte-li server (po druhém zavináči) tak je to k ničemu. Serverů jsou stovky.
Rozhodně neuškodí začít sledovat nějaké účty. Mastodon vám může nějaké doporučit a můžete také hledat – pomůže i Objevování v pravém sloupci.
V Předvolbynajdete i dvoufaktor, což se určitě vyplatí aktivovat (použijte třeba Authy).
Vyplatí se mít i mobilní aplikaci – Google Play a App Store (tam pozor, je to “pro iPhone” ale funguje i pro iPad v plné podobě). Při připojování opět narazíte i na jednu z vlastností Mastodonu, že existuje řada serverů kde se dají zakládat účty – takže musíte najít onen mastodon.social, abyste se přihlásili tamtudy. Pokud nechcete ofišl appky, tak šikovná je Tusky. Pozor na to, že mobilní aplikace se chová trochu jinak, takže ne vše zde popsané tam najdete nebo bude platit tak, jak je zde napsáno.
Drobnost, mezi instancemi/servery se nedá přestěhovat. Musíte si založit nový účet na jiné instanci, na předchozí si můžete nastavit “přesměrování” a lze exportovat a importovat data (sledující, blokace, tlumení).
Nezapomeňte, pokud si založíte účet kde vás nikdo nepozná, bude to dost k ničemu. Můžete mít stejný nick/přezdívku jako na Twitteru, ale to dost nestačí. Dejte mu tvář, tedy fakt profilovku a záhlaví (stejné jako na Twitteru pomůže), vyplňte bio, používáte-li skutečné jméno, vyplňte i to. Prázdné účty jsou k ničemu.
Příklad. Čeští piráti mají vlastní Mastodon instanci – mastodon.pirati.cz – můžete tam tedy najít někoho, koho chcete sledovat. Ale protože jste na jiném serveru, tak sledování není až tak „user friendly“. Zkuste se vrátit a znovu odeslat, ohlídejte si, že máte aktivní okno se svým účtem.


Co umí Mastodon
To co sociální sítě, je dost podobný Twitteru. Příspěvky mohou být textové, fotka (jedna), video, audio. K odkazům málokdy umí připojovat náhledy a délka příspěvku je maximálně 500 znaků (může být rozdílné podle serveru kam kde máte účet). Lze vytvářet ankety, přidávat varování na obsahem i označovat ho jako NSFW. A také nastavit viditelnost příspěvku – veřejný, neveřejný (unlisted) vidí jen uživatelé, pouze pro sledující a přímé/direct (obdoba DM na Twitteru, zde fungující tak že příspěvek uvidí jen lidé zmínění v příspěvku). Vkládání příspěvků má i ikonku pro emoji s výběrem pokud nevíte jak použít emoji klávesnici ve vašem systému.

Rozhodně používejte hashtagy, jsou stejně důležité jako na Twitteru (a možná u důležitější). Hashtagy je možné sledovat (podobně jako na Instagramu), ale záleží to na serveru, zda to podporuje.

Fotka lze vložit drag&drop ale také výběrem. Tedy pokud se vám to vůbec povede, aktuální stav je „nahrávání“ na velmi velmi dlouho. Ale když budete mít opravdu trpělivost několika minut, tak se občas i vloží. Mimochodem toto je největší stopka v možnosti tuhle síť používat.

Příspěvky stejně jako na Twitteru tvoří vlákna (threads). Je možné sdílet, tedy to co znáte na Twitteru jako retweet, jen tady tomu (někde) budou říkat boost/boostnout. A příspěvky pomocí hvězdiček označujete jako oblíbené/líbí (veřejné). Příspěvky mají i odkaz (pod časovým údajem nebo v menu) a vlaječka je přidání do záložek (neveřejné). U příspěvků nechybí ani sdílení na další sociální sítě.
Mastodon neumí “quote tweet”, tedy citovat něčí tweet.
Příspěvky (někde) není možní opravovat, některé servery nasadily na konci října verzi (Mastodon 4) kde to již jde. A v některých alternativních klientech to bylo možné i předtím, ale někde (Tusky) to bylo ve skutečnosti smazání původního a vložení nového. Takže prostě mrkněte a zkuste. Samozřejmě jen oprava vlastních příspěvků.
Vlastní příspěvky lze připnout (na profil). Najdete v menu příspěvku.
Pokud chcete mít Mastodon v podobě jako Tweetdeck (tedy více nastavitelných sloupců), tak si to v Předvolby -> Vzhled -> Povolit pokročilé webové rozhraní zapněte. Jinak bude vypadat tak trochu jako roky starý Twitter.
Pokud chcete mít ověřený účet, tak v Nastavení -> Profil -> Ověření. Musíte na váš web přidat odkaz (v mém případě <a rel=“me“ href=“https://mastodon.social/@medvidekpu„>Mastodon</a>). Poté do Metadata profilu přidat odkaz právě na ten váš web. Je nutné aby měl rel=”me” atribut. A kdy se to projeví je otázka. Nastavené mám, nic to nedělá.
Líbit se může i filtrace obsahu – v Předvolby -> Filtry.
Vyhledávání vlevo nahoře hledá jak příspěvky, tak účty. V „tweetdeck“ podobě jsou nad vyhledáváním jsou ikony pro místní a federovanou časovou osu/timeline – opět je zde rozdíl váš server vs. všechny servery. V klasické podobě je vše v menu v sloupci vpravo.
POZOR: Tady počítejte s dalším zádrhelem, ne všechny servery “federují”, tedy poskytují příspěvky ostatním serverům.
Timeline/časové osy (nebo newsfeed, jakkoliv tomu chcete říkat) má Mastodon v zásadě tři:
- Domovská/Home je to koho sledujete
- Federovaná/Federated je záplava z množství různých serverů/instancí
- Místní/LOcal jsou příspěvky z serveru/instance kde jste.
Nechybí ani Oznámení/Notifications kde budete vidět obvyklé věci – kdo vás začal sledovast, kdo reagoval, sdílel, atd.
POZNÁMKA: IFTTT, miuchodem, umí z Mastodonu posílat na Twitteru, ale opačně ne.
Otravné uživatele můžete tlumit (mute) abyste je neviděli nebo blokovat (nevidíte je, nevidí ani oni vás). Jde to na účty, ale i na celé domény (servery), K dispoozici je i nahlašování, ale zda a jak funguje netuším. Trochu komplikované bude blokvání/tlumení uživatelů z jiných serverů, musíte najít místo kde jde vyvolat menu s blokací/tlumení – není to totiž možné všude.
Cizojazyčné příspěvky sice možná budou mít Translate/Přeložit, ale málokdy to funguje. Běžně to dává chybu 503 (Internal Server Error). Bude to o to nepříjemnější, že Objevit/Discovery je běžně zaplaven o příspěvky v cizích jazycích.
A důležitá poznámka. Mastodon bude pomalý, bude zlobit, různé server/instance jsou na tom různě. Tohle není #bigtech provozovaný s miliardovými rozpočty. Je to decentralizované Open Source a servery/instance běžně provozují lidé „za své“.
TIP: Zrušili jste si Facebook (Instagram, WhatsApp) ? Čím ho nahradit?
Různé užitečnosti
Používáte-li Mastodon na webu a nebaví vás neustále se měnící timeline a pořád utíkající příspěvky, tak si to vypněte Předvolby – > Pomalý režim/Slow mode. Nepodceňute to, ono stačí pár minut aby se objevily stovky nových příspěvků v místní či federované timeline.

Pokud se vám snad nelíbí klasické přirozené rozhraní, tak zkuste pinafore.social – alternativní webový klient. Případně hodně povedené elk.zone
fedi.tips je užitečná kolekce tipů/triků pro „Mastodon“ a „Fediverse“
Zjistit koho všeho jste zablokovali či ztlumili je možné na vašem profilu. Vyvolejte menu a najdete tam Skrytí uživatelé, Blokovaní uživatelé a Blokované domény.
Mastodon vám umožní zveřejněné příspěvky automaticky mazat. Najdete v Předvolby -> Automatické mazání příspěvků. Nastavíte po jaké době a můžete určit výjimky.
Váš profil neumí RSS jakkoliv je v HTML kódu vyhrazená značka pro zjištění. Chybí ale konkrétní odkaz. Ale můžete to napravit přidám .rss (a teoreticky .atom) k adrese. Takže moje RSS je https://mastodon.social/@medvidekpu.rss
A tradičně platí, že pro růst účtu musíte komunikovat a sledovat další a další uživatele, což potřebujete i proto, abyste se měli na co dívat. Na profilech lidí je možné se podívat koho sledují a kdo sleduje je, jedna z užitečných cest jak rozšiřovat koho/co sledujete. Stejně jako na Twitteru ani tady není rozdíl mezi osobním a „firemním“ účtem.
Pomohli jsme?
Přispět na provoz můžete přímo platbou na účet. Jednorázovou i opakovanou, výše dle vašeho uvážení.
č.ú. 331049001/5500
spec. symbol 365
Z plateb odvádíme DPH a daníme ji
POMŮŽETE NÁM?
Pokud máte v oblibě Patreon, můžete přispívat i prostřednictvím této služby.
5 USD měsíčně (140 Kč) nebo více dle vlastního uvážení.