@365tipu

TIP#2029: Zkratky (Shortcuts) na Mac OS. K čemu je to dobré a jak používat

Mac OS 12 Montery přinesl Zkratky (Shortcuts), které už nějakou tu dobu můžete používat na iOS/iPad OS. Jde o nástroj pro automatizaci a můžete si vytvářet zkratky vlastní, nebo si je pořizovat od jiných autorů. 

Pokud si to ještě pamatujete, tak Zkratky mají prapůvod ve Workflow na iPhone/iPadu – aplikaci Apple koupilo v roce 2017 a později se stala součástí systému.

Mac OS má vlastní aplikaci pro automatizaciAutomator – kterou by ale postupně Zkratky/Shortcuts měly nahradit. 

Zkrakty/Shortcuts můžete vyvolat spuštěním Shortcuts.app (v počeštěnm Mac OS jako Zkratky.app) – pokud jste na iPhone/iPadu už nějaké zkratky vytvořili/přidali, tak je najdete i na Mac OS (a funguje to i opačně).  Aplikace slouží k spouštění, vytváření i opravě Zkratek

Přes Galerie/Gallery se můžete dostat do něčeho jako “app store pro zkratky”. Něco co nejspíš znáte z iPhone/iPadu.

Spouštění zkratek 

Spouštění existující zkratek funguje i v Rychlých akcích/Quick Actions v kontextovém menu. Zkratkám lze navíc přiřazovat klávesové zkratky a Siri je umí spouštět také. 

A jsou také dostupné přes ikonku v horním pruhu s menu (dva čtverečky na sobě) – pokud tam ale nic nemáte, tak je nutné ručně zapnout (v Zkratky/Shortcuts -> Předvolby/Preferences -> Boční Panel/Sidebar a tam zaškrtnout Menu Bar) a navíc přidat pro určité Zkratky možnost spuštění z horního pruhu. V ikonce v horním pruhu pak budete mít dostupné všechny Zkratky, které jste přiradili pro tento druh spuštění. A pozor na to, že se vám to bude tlouct s přiřazením zkratek do Widgetů (nelze mít oboje). 

Překvapivě není možné přidat Zkratku do Docku. Prostě Apple. Trochu oklikou jedině přes přidání samotné Zkratky/Shortcuts aplikace do Docku. 

Stejně tak není možné Zkratky spouštět v určitý čas či na určitém místě (což je možné na iPhone/iPadu).

Vytváření a pořizování zkratek

Vytváření zkratek je podobné jako v Automatoru – něco na vstupu (například soubor, ale možnosti je řada) můžete pustit posloupností úkonu a výsledek poté uložit, odeslat či jinak zpracovat. Zkratky mohou být jednoduché, s pár kroky, ale také velmi komplexní – s podmínkami, řadou aktivit, klidně i o desítkách kroků. U rozsáhlých zkratek se ale připravte na obtížné sestavování a ještě obtížnější ladění. 

Importování zkratek je v menu (Soubor/File -> Importovat/Import) nebo, klasicky, dvojklikem na .shortcut soubor či jeho přetažení do aplikace Zkratky. Můžete si tak opatřit zkratky odněkud “z Internetu”. Bude se to hodně hodit pokud máte nějaké aplikace, jejichž autoři nabízejí vlastní Zkratky (například Pixelmator jich nabízí skoro tři desítky)

Z webu lze zkratky automaticky importovat jenom v Safari – nezkoušejte to v Chrome, není to podporované.

Co Automator a ostatní možnosti

Automator (a Apple Script či dokonce shell skript) je stále na Mac OS k dispozici a určitě příchod Zkratek neznamená, že byste ho měli šmahem opustit – výhoda Zkratek je hlavně v tom, že jsou dostupné i na vašem mobilu či tabletu. 

Zkratky umí importovat to co máte v Automatoru – ale může se vám stát, že narazíte na to, že Zkratky neumí některé aktivity, které umí Automator. Nebo je umí, ale nejsou stejné. A některé se chovají jinak. 

Se zkratkami z iPhone/iPadu to na Mac OS občas bude komplikované – zkratka pro aktivaci chytré zásuvky na Mac OS protestuje, že “Tuto akci nelze spustit, protože chybí potřebná aplikace” – dobré je, že odkáže do App Store, kde ona potřebná aplikace je (Kasa Smart v tomto případě). Špatné je, že to není nic platné, protože daná aplikace pro Mac OS neexistuje.

Prostě počítejte s tím, že Zkratky sice “funguje” napříč Mac OS, iOS, iPad OS a Watch OS, ale ne vždy poběží. 

Bezpečnost

Pokud budete chtít ve Zkratce spouštět Apple Script, JavaScript či Shell script tak je to možné – slouží k tomu akce pro spouštění skriptů – ale pozor, v Předvolby/Preferences -> Pokročile/Advanced (ve Zkratky) musíte aktivovat Povolit spouštění skriptů

V právě zmíněné části Předvoleb jsou ještě nepovolené i některé další věci, trochu orientované na bezpečnost – sdílení velkých objemů dat, mazání bez potvrzení a mazání velkých objemů dat.  

To že Zkratky umožňují spouštět skripty a dělat i některé další potenciálně problematické věci samozřejmě znamená, že pořizování si Zkratek z neznámých nedůvěryhodných zdrojů může být riziko. Na iPhone/iPadu jste si museli povolit zkratky z “nedůvěryhodných” zdrojů, na Mac OS nic takového není. 

TIP: Další tipy a triky hledejte v Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky