@365tipu

TIP#1847: Co to znamená požadavek „žádá o možnost vyhledávat zařízení ve vaší místní síti“ na iPhone či iPadu?

Možná jste to už potkali, velmi snadno u aplikace Facebooku. Objeví se dotaz „Aplikace XY žádá o možnost vyhledávat zařízení ve vaší  místní síti a připojovat se k nim„/“would like to find and connect to devices on your local network„a musíte si vybrat zda povolit (OK) či nepovolit (Nepovolovat/Don’t allow).

Objevuje se to od iOS 14/iPad OS 14 a v předchozích verzích se aplikace ptát nemusely – nyní když chtějí zkoumat co se nachází ve vaší sítí (Wi-Fi síti zpravidla) tak musí požádat o povolení. Pokud to nepovolíte, tak nebudou síť moci prozkoumávat.

Potřebují to například pokud budete chtít z aplikace něco posílat na chytrý reproduktor či ChromeCast nebo přistupovat k nějakým jiným síťovým zařízením. Bude to například chtíti Fing, protože je to aplikace co vám umožňuje objevovat zařízení ve vaší síti. Povolením jim umožníte zkoumat co je v sítí – v řadě případů to bylo v minulosti využíváno pro inzertní účely – dalo se tak zjistit co máte doma a podle toho „vylepšit“ váš profil.

Je běžné, že to bude chtít nějaká aplikace, která k tomu nemá nejmenší důvod – důvod nejspíš právě proto, že vás chce tak trochu prolustrovat. Můžete to odmítnout a nejspíš se nic nestane. Pokud později znovu bude chtít zkoumat vaši síť, tak si o to bude muset znovu zažádat.

V Nastavení/Settings -> konkrétní aplikace  také můžete udělené právo kdykoliv odebrat (nebo přidat).

Případně se můžete podívat do Nastavení/Settings -> Soukromí/Privacy -> Místní sít/Local Network kde uvidíte všechny aplikace co kdy žádaly o tento přístup a jak jsou na tom s přístupem.

TIP: V  Tipy a triky pro Apple iOS jsou další tipy a triky pro iPhone, iPad ale i Apple Watch

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky