@365tipu

TIP#1819: Jak na Mac OS mít/změnit vlastní rozvržení klávesnice

Mac OS umožňuje vytvářet vlastní rozvržení klávesnice pomoci .keylayout souborů (XML popisující rozložení). Poměrně složitý způsob, pokud byste to chtěli dělat sami. Jedna z možností jak si to usnadnit je Ukelele – do vytváření a změn přináší drag&drop z Character Viewer/Palette a grafické rozhraní. Je to i dobrá cesta jak se podívat jak vypadají .keylayout soubory.

Zajímavý může být i Keyman kde najdete klávesnice pro více než tisíc jazyků (pro Mac OS, Windows, Linux, iOS, Android, …).

Pokus se vám podaří vytvořít či získat .keylayout soubor stačí ho zkopírovat do /Library\Kayboard Layouts a hodí se přidat i ikonku (.icns) soubor – ikona se bude zobrazovat v menu při výběru vaší vlastní klávesnice.

Samotná volba klávesnice je pak klasicky v Předvolby Systému/System Preference -> Klávesnice/Keyboard -> Vstupní zdroje/Input Sources kde kliknete na „+“ a vyberete jiné/Others (na konci seznamu).

Několik U.S.-Czech klávesnic hodících se pro programátory najdete v mariancerny/us-czech-keyboard-layout.

Pomocí vlastního rozvržení pak například můžete napravit i to, že na české Mac OS klávesnici nefunguje klávesová zkratka Command + `- hotové najdete v “SPRÁVNÁ” CZECH QWERTY KLÁVESNICE PRO OS X (VYLEPŠENO)

TIP: Další tipy a triky pro Mac OS najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky