@365tipu

TIP#1809: Co je to Clubhouse, jak to funguje, jak to využít a jak se stát uživatelem. Kompletní návod

Clubhouse – www.joinclubhouse.com a App Store – je sociální síť (a aplikace) založená pouze na hlasové komunikaci (audio chat). Nachází se prozatím v „privátní“ beta verzi, je dostupná pouze pro iPhone (iPad) a stát se uživatele je možné pouze pokud vám někdo z uživatelů pošle pozvánku. Poté co se vy stanete uživatelem, můžete pozvat dva další uživatele. Pozvání se děje na telefonní číslo.

Místnosti (Rooms)

Základní princip Clubhouse je vytvoření místnosti (room) – mohou být pojmenované – neveřejných uzavřených (kam pozvete vybrané lidi, nikde nejsou vidět) a veřejných kam může vstoupit kdokoliv nebo určených pro vaše sledující. Místnosti mají „moderátory“ – nově příchozí jsou jenom v „poslouchacím“ režimu (listener, posluchač) a musí jim být  udělena možnost mluvit (a také se mohou stát dalšími moderátory, nad rámec moderátora co místnost založil) a stanou se tak mluvčími (speaker).

V místnostech se mluví – můžete vypnout mikrofon, aby vás nebylo slyšet, můžete ale kdykoliv začít mluvit. Vyžaduje to trochu disciplíny v rámci případného skákání do řeči, ale je to totéž, jako byste opravdu seděli v nějaké místnosti a o něčem diskutovali. A je to totožné i v tom, že si nemůžete poslechnuot co se povídali než jste přišli, nemůžete se podívat na záznam.

Z místnosti můžete kdykoliv odejít. (Leave Quietly). Můžete používat i telefon k čemukoliv dalšímu, Clubhouse zůstane běžet a vy pořád budete v místnosti a pořád budete slyšet co se v ní říká. Ideálně použitelné v kombinace si sluchátky, samozřejmě. Interaktivní podcast, chcete-li

Moderátoři mohou vypínat/zapínat možnost přihlásit se/raise hand – což může být mechanismus pro žádání o slovo u komplikovanějších diskuzí.

Mohou pozvat další lidi aby se stali mluvčími, schválit požadavky na stání se mluvčími, z mluvčích mohou dělat moderátory, mluvčí mohou tlumit a také mohou mluvčí vrátit zpět mezi posluchače.

Místnost má maximální počet 5 000 uživatelů.

Kluby (Clubs)

Mimo libovolně vytvářených místnosti ještě existují Kluby (Clubs) trvalejšího charakteru i závazku, veřejné a privátní 

Bbudete moci založit (prozatím) pouze jeden dva kluby a je potřeba mít trpělivost, na založení se čeká zhruba dva týdny. Založit Klub je ale možné je poté co jste aktivní uživatele (pořádání pravidelných událostí) a musíte podat žádost.

Klub můžete zkusit založit tak, že přejde na váš profil (ikona vpravo nahoře), odrolujte dolů na Member of (je tam vidět kde jste případně už členy) a kliknete na „+“ pro přidání Klubu. Vyplníte název (pozor max 25 znaků), nahrajete profilovou fotku, vyberete nastavení, přidáte čeho se týká a můžete vyplnit. popis.

Co jste nevyplnili hned, můžete vyplnit později, stejně jako změnit některé z nastavení. A nezapomeňte, do klubu budete potřebovat členy, aktivity (místnosti), marketing a tak vůbec všechno.

V březnu 2021 platí, že můžete založit dva kluby měsíčně.

Klub má zakladatele (vlastník klubu,, founder) správce (určuje je zakladatel i další správci, admin), členy (schvalované členství, members) co mohou v rámci Klubu vytvářet místnosti a nominovat další uživatele na členství. a sledující (followers) u veřejně dostupných klubů. 

Klub (jakýkoliv) může mít veřejné i neveřejné místnosti. Stále ale není možné mít místnosti trvalé – vždy musíte založit místnost buď operativně nebo naplánovat. Klub vám umožní lépe informovat členy o aktivitách. Zvenčí jsou kluby i dobrá cesta jak najít zajímavé lidi – u klubů co zobrazují přehled členů.

Kluby je možné sledovat stejně jako uživatele. A nutno dodat, že jich je tam už slušná kupa. Samozřejmě ale ne tolik českých (tedy až na záplavu prakticky prázdných klubů co si každý založil v okamžiku kdy se nemusela posílat žádost)..

Základní principy

V jednu chvíli pochopitelně můžete být pouze v jedné místnosti – ať už je to privátní co používáte místo telefonování s někým nebo nějaká z veřejných, kde se něco probírá. Není žádná možnost jak si nějak udržovat seznam místností nebo něco organizovat, což je trochu logické i tím, že místnosti zanikají a vznikají.

Ikonka obálky s žlutou hvězdičkou v horním pruhu jsou kontakty z telefonu (pokud jste Clubhouse dali přístup) a můžete je zvát.

POZOR: Jakmile kliknete kdekoliv do popisu/oznámení o existenci místnost vstoupíte dovnitř. Lidé se dozví, že jste vstoupili a vám ihned začne mluvit telefon. Totéž se stane, pokud kliknete na upozornění, co vám vyskočí na mobilu.

24. ledna do Hallway doplnili možnost skrýt místnosti, které nechcete vidět. Stačí popotáhnou doprava, objeví se Hide.

Na ClubHouse sledujete lidi a kluby – což vám umožňuje se na hlavní stránce (říkají jí Hallway – hala) dozvídat jaké jsou otevřené aktivní místnosti (chodí to i jako upozornění) a také vidíte kalendář – plánované otevření místnosti na určité téma.

Upozornění vám budou chodit klasicky v telefonu a také je najdete uvnitř aplikace (na hlavní stránce ikonka zvonečku v liště nahoře. Jak bylo napsáno výše, můžete si upravit jejich četnost (globálně) a u jednotlivých účtů co sledujete vybrat nakolik vás zajímají. V telefonu můžete samozřejmě vypnout úplně.

TIP: Pokud chcete použít Clubhouse na telefonu a tabletu tak na tabletu nainstalujte aplikaci, zadejte telefonní číslo a ze SMS z telefonu opište vstupní kód. Budete mít Clubhouse na obou zařízeních. Webovou verzi nemá

Bude vám určitě chybět možnost filtrovat na uživatele podle země/jazyka. Je trochu obtížné hledat české uživatele.

V aplikaci není žádné posílání přímých zprav, textový chat, přílohy, fotografie. Prostě nic.

Založení místnosti a jejich využití

Místnosti lze založit otevřené (open, kdokoliv může vstoupit), sociální (social, určené pro lidi, které sledujete) a uzavřené (closed, tam lidi zvete).

Před založením místnostz můžete kliknout na Add a Topic a nastavit tak téma (tak trochu název) místnosti – pozor, později už to už udělat/změnit nejde). Uzavřenou místnost můžete později otevřít.

Místnost existuje tak dlouho, dokud v ní někdo jo – nejsem si teď jist jestli to „někdo“ musí být moderátor/správce nebo to platí i pro posluchače (předpokládám jen moderátor/správce), mluvčí. Je možné ji i přímo ukončit, nebo odejít a ona zanikne. Nepočítejte tedy s tím, že byste to mohli použít jako nějaký trvalý komunikační nástroj pro nějaký tým lidí.

POZNÁMKA: Místnosti „Welcome + jméno“ vznikají tak, že do Clubhouse vstoupí nějaký člověk – vám (někomu z jeho kontaktů) přijde upozornění „ať ho přivítají“. Založí se tím (uzavřená) místnost.

Plánované události

Založit plánovou událost (Event) v podobě místnosti ve které se začne komunikovat v určený čas se schovává v ikoně kalendáře (horní lišta).

V kalendáři vidíte co se chystá (nad rámec základních pár kousků na hlavní stránce) a je tam filtr – pro vás, všechno a vaše události.

Založit Event je snadné – v Kalendáři kliknete vpravo nahoře na přidávací ikonku  – určíte název, datum a čas, popis a můžete přidat spolupořadatele a hosty.

Po vytvoření ho můžete sdílet, tweetnout, zkopírovat odkaz přeposlání či sdílení na další sociální sítě a přidat do kalendáře (kalendáře v mobilu). Totéž můžete udělat u cizích událostí. Události jsou veřejné.

POZOR: Odkaz na sdílení je fajn, má i webovou podobu, ale čas je tam uváděn v americkém pásmu (PST). Takže dokud to neopraví, tak doporučení je uvést datum i čas přímo do názvu.

Kluby si zakládají události nikoliv v klubu, ale přes klasické zakládání události – je tam možnost přiřadit ke klubům co vlastníte.

Váš profil na Clubhouse

Na ClubHouse máte samozřejmě profil – profilovou fotku, jméno a příjmení, klasickou @přezdívků, popisek (bio) a můžete připojit Twitter a Instagram (nijak se to nevyužívá, ale je to vidět na profilu). Dostanete se do něj z hlavní stránky ikonkou vpravona hoře.

Na profilu je vidět i kolik účtů sledujete a kolik jich sleduje vás. Na sledující a sledované se můžete podívat a je to (stejně jako všude jinde) dobrý nástroj na další objevování.

U každého uživatele můžete nastavit (ikonka zvonečku) tři úrovně upozorňování pokud uživatel mluví – vždy (Always), občas (výchozí, Sometimes), Nikdy (Never Ever). Uživatele můžete blokovat a nahlašovat. Mimochodem, dozvíte se i kdo uživatele do Clubhouse pozval.

Pokud je online, tak ho z tohoto zobrazení ho můžete vyzvat do společné uzavřené místnosti a nebo skočit do místnosti kde on mluví.

Výše uvedený přehled a detail se vyvolává z hlavní stránky pomocí Swype vlevo. Případně ikonkou vpravo dole (3×3 tečky ze zelenou tečkou).

Sledovat lidi potřebujete mimo jiné proto, abyste věděli o aktivních místnostech. Sledován být potřebujete, aby další uživatelé věděli o vašich aktivitách.

POZNÁMKA: ClubHouse má v jedné věci zoufale GUI – miniaturní písmena, miniaturní ovládací prvky, světle šedé písmo na bílém pozadí (a neumí noční režim). Snad to časem zlepší, ovládá se to velmi obtížně

Nastavení Aplikace

V Nastavení (klikněte nahoře vpravo na ikonku vašeho profilu a pak ozubené kolečko) toho je dost málo – můžete potlačit frekvenci upozornění (Velmi často, často/frequent, normální, občas/inferequent, velmi málokdy/very infrequent).

Vypnout upozornění na existenci trendujících místností – tady vám možná Clubhouse bude říkat, že existují místnosti kde není nikdo koho sledujete a potlačit upozornění (dát si pauzu).

Můžete zde zadat i vaše zájmy – je to předem daná množina několika desítek možností, pomáhá to pokud hledáte lidi co byste chtěli sledovat – to jde dělat v lupě vlevo nahoře z hlavní stránky (obrázek výše).

A poslední co je zde možné udělat je připojit/odpojit Twitter a Instagram. Twitter možná budete mít rovnou připojení, pokud jste ho využili na zprovoznění Clubhouse.

Nic co by se týkalo soukromí v Nastavení nehledejte

Jak se do Clubhouse dostat?

Clubhouse je na pozvánky (leden 2021) a jedna z cest jak se tam dostat je, že vám někdo musí poslat pozvánku. Každý nový uživatel dostane pozvánky dvě, později vás dorazí postupně další.

Druhá možnost je si rezervovat uživatelské jméno na www.joinclubhouse.com a pokud na Clubhouse bude někdo kdo vás má v kontaktech, tak vám může „schválit vstup“. Dotyčný nepřijde o volné pozvánky.

Pozor na to, že pokud někoho zvete, je to přes telefonní číslo – jakmile kliknete na „pozvat“ dojde k spotřebování pozvánky bez ohledu na to, jestli ji poté opravdu odešlete a bez ohledu na to, zda máte správné číslo.

POZOR: Pozvat můžete jenom telefonní číslo co máte v Kontaktech. Takže nejprve přidat, pak pozvat. Zvací SMS odešle váš telefon, takže se druhá strana dozví vaše číslo.

Pokud máte iPad ale ne iPhone tak nevadí. Appku dejte na iPad a pozvánku si nechte poslat na telefon (ani nemusí být chytrý). Na iPadu se pak přihlásíte pomocí kódu z SMS

[06.04.21 20:01] Clubhouse zprovoznil Clubhouse Payments.

Posluchači budou moci tvůrcům na Clubhouse posílat peníze. Funguje to přes Stripe, Clubhouse si nic nenechává, celá částka půjde tvůrci, ale plátce si připlatí nějaký ten mírný poplatek (protože Stripe). Oznámení v Introducing Clubhouse Payments. O tom zda to funguje v Česku tam řeč není. Stripe nicméně v Česku funguje, poplatek za platbu má 1.40 procent z platby (plus 6.50Kč) u evropských karet. Byť těžko říct, jak přesně to funguje.

Experimenty

Může Clubhouse místnost provozovat současně na iPhone a iPadu? Pod jedním účtem, samozřejmě. Vyzkoušel jsem to, a jde to. Na jednom založíte, na druhém máte možnost vstoupit. Ale vypadá to, že je tam pak problém se zvukem (i s vypnutým mikrofonem a repráky na jednom ze zařízení). Současně to tedy spíš nepůjde, ale jde přejít z jednoho na druhý. a pokud se ptáte proč, tak třeba proto, že na iPadu se Cloubouse podstatně lépe ovládá (jsou tam čitelně a dostatečně velké některé prvky rozhraní).

Můžete mít víc účtů na Clubhouse? Pokud máte víc telefonních čísel, nic tomu nebrání. Ale budete potřebovat dvoje mobilní zařízení – třeba jeden iPhone a jeden iPad. Tím že přihlášení jde přes SMS na určitý telefon to je to možné. A na více zařízeních je můžete provozovat souběžně.

K čemu je Clubhouse dobrý?

Především? Prostě k povídání si, tlachání a žvanění. Nic v tom nehledejte, prostě se s pár přáteli, známými, kolegy sejděte v telefonu a povídejte si. Můžete mít sluchátka a dělat při tom něco jiného. Můžete tam někomu povídat pohádku. A možná zjistíte, že (aspoň teď, jak je to nové) je to návykové.

Můžete prostě jenom chodit poslouchat – témata co vás zajímají, prostě jděte na přednášku.

Clubhouse můžete použít pro virtuální události jakéhokoliv druhu, konference, školení, diskuze, kulaté stoly, … Tady je důležité že dění v Clubouse se nenahrává ani neuchovává. Podmínky užití navíc zakazují abyste to dělali bez vědomí účastníků (včetně přepisu rozhovorů)

Nic nebráni ani využití pro pracovní komunikaci a klasický networking – v pár lidech, menších i větších týmech.

Může to být i alterantiva pro Podcasty, ale prozatím (uzavřená beta, pozvánky, pouze iPhone) je to komplikované. Dá se ale využít jako nástroj pro tvůrce podcastů pro přípravu materiálu a užší komunikaci s vlstní komunitou.

Kluby jsou pochopitelně ten správný nástroj pro firemní a profesionální využití. Zatím jsme v betě, takže možnosti jsou omezené, ale je jasné že je potřeba jít tudy.

Ať budete jakkoliv Clubhouse chtít využívat profesionálněji, tak je nutné pamatovat na to, že je to jako všude jinde – musíte okolo toho dělat marketing, zviditelňovat, plánovat dopředu, zvát lidi, dávat vědět na jiných sociálních sítích, blozích. Být aktivní v Clubhouse i v jiných místnostech, klubech a událostech. „Samo“ to fungovat nebude, musíte být vidět (a v tomto případě slyšet).

POZNÁMKA: Špatná zpráva, Clubhouse appka nepodporuje Apple Handoff, takže si ji na Apple HomePod nepřesměrujete. A nejde to ani jinak.

Přežije Clubhouse počáteční euforii?

Pokud se ptáte zda Clubhouse přežije, tak na to není odpověď. Momentálně je „in“, je to nové, zajímavé, pozvánky vyvolávají pocit výjimečnosti. V USA ho milují celebrity, takže působí o to víc výjimečně. Všichni to chodí zkoušet, takže je tam skoro celý den poslouchat. Je to zajímavé i tím, že jsou to na jednu stranu podcasty, ale jsou živé a osobní.

Clubhouse ještě čekají skandály a problémy – hlavně s moderací, nevhodnými obsahem, škodícími účty. Stížnosti se už objevují i v médiích, Clubhouse s tím tradičně neumí moc zacházet. Konec Parlerl přinesl i růst zájmu o Clubhouse – to že konverzace nejsou ukládány je velké lákadlo.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky