QNAP NAS jsme tu už recenzovali (QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti), ale to šlo o malý, dvou diskový, spíše se hodící na doma nebo do velmi malé firmy. Před pár týdny dorazil ale poněkud pokročilejší, čtyř diskový, takže je čas se podívat i na něco co se dá použít pro náročnější účely.
Zprovoznění je shodné, tedy install.qnap.com jako u menší verze, ale tady je ještě jedna další zajímavost – tenhle model umí připojit (HDMI) k monitoru a pokud máte klávesnici nebo dálkové IR ovládání (to je součástí dodávky), tak můžete zprovoznit i tímto způsobem a hodí se to v okamžiku kdy není k dispozici síť. Pokračování běžné cesty je také klasické.
TIP: Něco novějšího? Jděte do Změna “stáje”.. Zprovoznění QNAP TS-364 a první zkušenosti
QNAP má webové rozhraní, kde se stačí poté přihlásit, projít aktualizací firmware a začít používat. Jako všechny NAS od QNAPu, i tenhle pokročilý modem umí přístup na dálku a další vychytávky, které jsou popsané v recenzi QNAP Entry Level NAS TS-228A.
Nezapomeňte, přednastavené přihlašovací údaje do administrace jsou klasicky admin/admin a po zprovoznění je velmi vhodné si je změnit. Váš NAS vás k tomu ostatně bude při každé přihlášení přesvědčovat.
TS451A se od dříve recenzované TS228A liší pokročilejšími možnosti – HDMI port přidává využití jako multimediální centrum i „klasicky“ coby počítač, lepší procesory umožňují virtualizaci a čtveřice slotů pro pevné disky umí hotswap, tedy vyjmout a vložit bez nutnosti vypínat (TS228A se musel vypnout a otevřít). Jak zjistíte na konci, odpovídá tomu pochopitelně i cena.
Líbit se bude i to, že o existenci téhle NASky prakticky nebudete vůbec vědět. Je fantasticky tichá.
Software
HDMI (na zadní straně) umožňuje připojit k televizi nebo monitoru a můžete si tak z NAS udělat multimediální centrum (nakonec máte k dispozici i dálkový ovladač) – hudba a filmy, Plex, Clementine, Youtube ale třeba i Spotify. V rámci HybriDesk Station z NAS si ale můžete udělat i počítač, používat Chrome/Firefox, Facebook, LibreOffice, Skype, hrát hry (OpenTTD, SuperTux).
Provozovat na NAS toho lze více, ale to už není součást HybriDesk station – webový server, LDAP server, SQL server (MariaDB), antivir, RADIUS server, TFTP server, NTP službu. Podporováno je síťování pro Win/Mac i NFS, můžete aktivovat Telnet/SSH, FTP, SNMP, UPnP.
Stejně jako u předchozího modelu je množství dalších zajímavých věcí v aplikačním obchodě AppCenter – VPN, synchronizace, zálohování, napojení na různorodé cloudové služby, další internetové servery (PrestaShop, SugarCMR, Joomla, WordPress, MediaWiki, PostgreSQL), vývojářské nástroje (JRE, Mantis, Perl, Python, Ruby on Rails). Nechybí Download Station pro stahování torrentů a množství multimediálních věcí. Nechybí ani podpora pro IFTTT
Surveillance Station (a pár dalších aplikací) po připojení kamer umožňuje využít jako kamerový dohledový systém.
Virtualisation Station přinese možnost virtualizace. Vlastně tak trochu zábavné na tomhle je, že si v NAS můžete pustit virtualizovaná Windows. Například (dokonce to rovnou umožní stáhnout jedno z testovacích prohlížečových image s IE8/Win7 od Microsoftu a zprovoznit). Součástí je i Container Station podporující jak Docker, tak LXC.
Linux Station umožní mít v NAS spuštěnou plochu s Linuxem (můžete přistupovat vzdáleně nebo připojit k NAS klávesnici, myš a monitor). Pozor ale, tady budete potřebovat alespoň 4 GB paměti (testovaný model s 2 GB to tedy neumožnil vyzkoušet).
Hardware
V testovaném modelu byla kombinace tří klasických Seagate pevných disků (1 TB) a jednoho SSD disku (250 GB), v RAIDU to znamenalo kapacitu 1.5 TB (maximální kapacita s tímto modelem mimochodem 128 TB). Úloha SSD je zde v podobě rychlého cache pro čtení.
TS451A má Intel Celeron 1.60 Ghz (2 jádra). 2GB operační paměti (tu lze ale rozšiřovat přes dvojici DIMM slotů), dvojici 1Gbps Ethernet portů
Rychlejší hardware a přítomnost SSD znamená mimochodem i to, že v zápisu dává průměrně 116.7 MBps, při čtení průměrně 104.7 Mbps. Ze stejného stroje a na stejné lokální sít jako v případě předchozím (tam šlo o 88 MBps zápis a 104 MBps čtení, vždy 5 x 1 GB dat). Ano, opravdu je to obráceně, zápis je rychlejší.
Jen pro srovnání, dvou disková Synology (2x 3 TB Seagate v RAIDu) má zápis průměr 35.33 MBps, čtení průměr 85.01 MBps. A když už jsme u toho srovnávání, stařičký Seagate NAS (jeden 3 TB disk) má zápis průměrně 23.98 MBps a čtení průměrně 57.6 Mbps.
Kde to koupit a za kolik?
Recenzovaná verze (QNAP TS-451A-2G vyjde na Alza.cz na 13 390,- Kč (září 2018) a nejdražší 8 GB verze vyjde na 17 990,- Kč. Jako vždy nezapomeňte, že toto je cena bez pevných disků, ty si musíte koupit samostatně (a máte k dispozici čtyři sloty). Ostatní modely hledejte přes QNAP TS-451.
PS: Hodnocení stejně jako u menšího domácího modelu jednoznačně 5/5