Do tohoto momentu jste se dostali z NOOBS po instalaci operačního systému na vaši Malinu (ten operační systém se jmenuje Raspbian). Prozradím, že celou tu dobu nebylo ještě potřeba použít připojenou klávesnici a dobrá zpráva je, že teď už si budete moci přidat Bluetooth klávesnici – na aktivaci vám totiž bude stačit myš.
Osobně na tyhle účely používám Logitech K380 – malá skladná bluetooth klávesnice co se umí spárovat s až třemi zařízeními, ale dnes už je to model co nebývá k dostání. Nejsou na ní české popisky, ale to pro podobné hraní potřeba není. Každopádně, pro zprovoznění Raspberry Pi 3 vám vystačí myš v USB portu. A v tomto momentu ji také případně můžete nahradit za Bluetooth myš nebo nějakou z těch, co má k sobě USB dongl.
Připojte se k WiFi (nebo kabelem k Ethernet přímo), protože teď už budete moci zadat heslo. Osobně jsem zvolil klasický Ethernet, mám Pi hned vedle routeru a hubu, takže zbytečné zatěžovat už tak dost užívané WiFi. Navíc umí jenom 2.4 GHz a tam je situace opravdu zoufalá.
Můžete si zkontrolovat správné nastavení rozlišení – vlevo nahoře je ikona Maliny pro vyvolání menu a přes Preferences -> Raspberry Pi Configuration se dostanete k užitečným věcem jako je právě nastavení rozlišení, jestli bootovat do plochy či příkazové řádky,
Ale také třeba (dost podstatné) nastavení jazyka, klávesnice, časové zóny (budete muset, jestli chcete češtin), ale i třeba zapnutí SSH či VNC.
POZNÁMKA: Ano, Raspbian umí česky (občas je něco nepřeložené) a umí i českou klávesnici a vše potřebné.
Ty si, samozřejmě. můžete také zapnout (a vrátí se k tomu samostatný tip). Tady se bude hodit „sudo raspi-config“ pro spuštění konfigračního programu z Terminalu (pokud nemáte přístup k desktopu).
Měli byste si změnit heslo pro „pi“ uživatele, ale k tomu se také ještě vráti samostatný tip. Každopádně vhodných bezpečnostních opatření je víc – třeba to, že musíte zabezpečit SSH. Ale o tom také až někdy jindy.
Můžete si Raspberry i lépe pojmenovat, tedy dát mu lepší síťové jméno než to předdefinované.
Vyplatí se aktualizovat váš Raspbian, opět se k tomu dostane samostatný tip. Je to vhodné, protože chcete mít systém aktuální (zejména protože bezpečnostní záplaty).
Aktualizovat se dá i firmware samotného Raspberry, mimo to že je to také téma samostatného tipu prozradím, „sudo rpi-update“ v Terminalu je cesta jak se k tímto směrem vydat. Je ale dost jisté, že tohle nebudete potřebovat.
TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce