TIP#998: Co to znamená „wipe cache partition“ (vymazat cache oblasti/paměti) u Androidů a jak to udělat.

Wipe cache partition je u Android telefonů a tabletů pomůcka pro údržbu – většinou se používá, když řešíte nějaké problémy jako zpomalení, padání, zamrznutí. Automaticky by se to mělo udát po aktualizaci systému (jak u kterého výrobce, takže to můžete preventivně dělat sami), ale neuškodí to prostě jednou za čas udělat jen tak.

Udělat to můžete v Recovery Mode – do toho se většinou dostanete tak, že při zapínání (skutečném z vypnutého stavu) telefonu/tabletu podržíte některé z tlačítek hlasitosti (nejčastěji zesílení hlasitosti), ale některé modely mohou vyžadovat i jiné klávesy či více kláves (například i Power + Home + Volume Up). Recovery mode je jenom několik řádek na displeji mezi kterými se pohybujete pomoci tlačítek hlasitosti a volíte pomoci tlačítka zapnutí/vypnutí.

Právě jedna z možnosti je Wipe Cache Parition – ale dejte si pozor, abyste si nevybrali Wipe Data, tím by všechno z telefonu/tabletu zmizelo. Samotné smazání paměti/oblasti cache nic neudělá s tím co máte v telefonu – jen zajistí to, že jeho další zapnutí bude bez balastu v cache – různých zapamatovaných a dočasných věci, odložených záležitosti, logovacích souborů, atd.

boot-android-recovery-mode.jpg

Po proběhlém výmazu cache musíte z nabídky vybrat reboot/restart a zvolit aby se zařízení znovu spustilo.

Smazání paměti cache bývá dostupné i v Nastavení -> Storage – ale není úplně jisté, že to tam mít budete. Smazání při startu zařízení je tak jako tak lepší.

Nečekejte, že smazání cache paměti (oblasti) vám opatří více volné paměti v telefonu – je to skutečně oblast, tedy není to součást běžné paměti ani úložiště. Může vám ale zrychlit zařízení a odstranit nějaké problémy.

TIP: Jak vymazat telefon či tablet s Androidem? se může hodit, když chcete smáznout všechno co v telefonu je. Nenávratně smáznout.