@365tipu

Vychytávky pro Apple Mapy na iPhone či iPadu. A co je nového v iOS 11

iOS 11 přinesl i novější verzi map od Apple. Umí například (konečně) zoom/zvetšení jedním prstem – stačí když dvakrát klepnete a při druhém klepnutí necháte prst na displeji. Pak už stačí jenom posouvat prst nahoru a dolů.

V iOS 11 dorazil i vylepšený Flyover Mode, tedy pohled z letadla. Můžete se do něj dostat v 3D pohledu a musí jít o nějaké populární město, není to dostupné všude. Při trošce snahy můžete tohle započítat do dalšího využití augmentované reality, ale je to poněkud virtuální. Flyover najdete na spodku displeje (případně jako tlačítko při vyhledávání), pokud tam není, tak nemůžete aktivovat.

2017-10-22 12.12.06.png

Pokud ve vyhledávání v Mapách zadáte „food“ získáte přehled, kde ve vašem okolí je něco k snědku. Vychází se z Yelpu, takže se moc nedivte. V některých městech (New York například) umí hledat i „bike sharing“ – ale jenom vybrané poskytovatele (Citi Bike). Recenze se ale získávají například i z Foursquare.

Přepínání mezi klasickou mapou, mapou s dopravou (traffic), provozem a satelitní mapou je poněkud podivně umístěno pod „i“ v kroužku. Pokud chcete na mapě vidět MHD, tak musíte mít zapnuté zobrazování Map+Traffic, případně použít zobrazení Transit (pouze tam se neznámo proč objeví stanice metra)

2017-10-22 12.17.18.png

Nastavení Map Apple je dostupné klasicky v Settings/Natavení->Maps/Mapy a můžete si tam například přednastavit zda chcete najít cestu autem, pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou (včetně nějakých dalších drobnosti). Tohle si můžete volit při každém hledání trasy (navigaci).

2017-10-22 12.14.08.png

V Nastavení Map Apple si můžete přidávat „rozšíření“ – Uber, Yelp, OpenTable, Lyft a další. Ne všechno bude použitelné v Česku, ale může být užitečné to prozkoumat.

„Drop a pin“ neboli vložení špendlíku na mapu je užitečná funkce. Bohužel stačí jenom podržet prst na mapě, takže si budete špendlíky do mapy zapíchávat až příliš často při prostém posunování mapy. Špendlíky slouží k navigování, ale můžete si je ukládat do Oblíbených/Favorites a také do Kontaktů/Contacts.

Odstranění špendlíku je mimochodem také zbytečně složité, musíte si ho zobrazit, kliknout a v Edit najdete jak možnost o přesunout někam jinam, tak Remove Marker pro odstranění.

Mapy od Apple jsou americké a není to Google, aby bylo pokrytí a detaily tak dobré v zemích, které nejsou středem zájmu. Chcete-li to ještě jinak, Google Mapy bývají v řadě zemí (včetně Česka) lepší. Jsou ale části světa, kde jak mapy od Apple, tak ty od Google, budou prostě katastrofa.

Navigace uvnitř budov už také poněkud dříve dorazila do Apple Map, ale stejně jako u jiných věci, neočekávejte, že by to bylo nějak použitelné v Česku.

Orientace zobrazené mapy je klasicky „sever nahoře“. Pokud chcete zapnout kompas klikněte jednou na ikonku pro vaší lokaci (šipka) a poté hned klikněte ještě jednou. Objeví se ikona kompasu a mapa se bude řídit kompasem – nepočítejte s tím, že to bude dobře fungovat v budovách. Značně to mohou ovlivnit kovové předměty okolo vás. Nezapomeňte, že kompas v telefonu/tabletu se dá kalibrovat. Návrat zpět do „sever nahoře“ přes kliknutí na ikonku kompasu.

Gestury na displeji můžete používat pro otáčení (otáčejte dvěma prsty), zvětšení/zmenšení (také dva prsty, nebo viz nově i jedním prstem), naklonění (dva prsty táhnout nahoru/dolů) pokud jste na maximálním zvětšení. Tam kde je k dispozici 3D Touch by mělo být použitelné pro vyvolání menu

TIP: Další tipy a triky pro iOS (iPhone, iPad) najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Něco k mapám od Apple chybí? Dejte vědět, ať můžeme doplnit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky