Když v roce 2015 Microsoft vypustil Windows 10, tak součástí byl nový prohlížeč Edge, náhrada za Internet Explorer. Poněkud uspěchané vypuštění, protože Edge byla jedna z těch věcí, která byla poměrně obtížně označitelná i jenom slovem beta. Neuměl (a dodnes neumí) řadu věcí, jedna z těch podstatných bylo to, že nebylo možné přidávat rozšíření. A tím pádem ani něco, co by mohlo blokovat reklamu.
TIP: Čím blokovat reklamu v prohlížečích zjistíte v Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin. Do prohlížeče prostě musíte dostat rozšíření, které se bude starat o odstraňování záplavy reklam a šmírovacích skriptů.
Někdy později naštěstí Microsoft do Edge doplnil podporu rozšíření (viz Jak do Microsoft Edge (nový prohlížeč ve Windows 10) přidat Adblocker? Umí Edge rozšíření?) a vše co platí pro ostatní prohlížeče, tak můžete uplatnit i zde. Blokátory reklamy si můžete opatřit v Microsoft Store nebo prostě přímo u jejich tvůrců.
Na výběr už je slušná nabídka, takže vám nic nebrání zamířit do Microsoft Store a pořídit se třeba to, co používáte v jiném prohlížeči. Osobně bych asi zůstal u uBlock Origin.
- uBlock Origin
- EdgeAdBlock (Open Source, neinstaluje se z Microsoft Store)
- AdBlock je další letitá klasika
- Podobně jako Adblock Plus
- Adguard je další rozšíření, které se neinstaluje ze Store

PS: Blokátory reklamy pro Windows 10 nebudou univerzální aplikací, takže nečekejte, že vám pomohou blokovat reklamu na telefonu s mobilními Windows 10
Můžete zkusit cestou úprav hosts souboru
Stále také platí, že můžete využít hosts soubor a blokovat přímo zdroj reklam a reklamních skriptů. WinAero nabízí v How to block ads in Microsoft Edge browser (Project Spartan) jeden takový, pocházejí z winhelp2002.mvps.org. Nutno dodat, že tohle řešení nemá nic společného s Edge, blokuje vše přímo na úrovní Windows, takže se projeví ve všech prohlížečích i programech.
Tohle řešení využívá změny IP adresy inzertních systémů a blokuje je přesměrováním na localhost (tedy 127.0.0.1) nebo na, třeba, 0.0.0.0. Protože je to trochu náročnější na údržbu, tak se může hodit třeba Blocking Unwanted Connections with a Hosts File kde najdete jeden opravdu důkladně zpracovaný hosts soubor. Další variantou je someonewhocares.org/hosts/
TIP: hosts najdete ve Windows ve složce kde máte Windows odkud budete pokračovat do System32\drivers\etc – tam najdete právě soubor hosts (který nemá a nesmí mít žádnou příponou, tedy ani .txt).
Další blokování na úrovní operačního systému
Výše zmíněný Adguard – www.adguard.com také blokuje mimo Edge, tedy na úrovni systému. Je k vyzkoušení zdarma, jinak 19.95 USD ročně. Podotýkám, že nevím jak dobře funguje, ani jaká má případná rizika/výhody/nevýhody a nechystám se ho zkoušet – za sebe upřednostním vždy řešení v prohlížeči v podobě Plugin.
Kde v Edge najdu rozšíření?
Pokud chcete vědět, kde v Edge najdete rozšíření, tak je to velmi jednoduché, stačí kliknout na „…“ vpravo nahoře a přímo tam najdete Rozšíření. Můžete tam přidaná rozšíření odstraňovat, stejně jako se dostat jejich nastavování. V menu vyvolaném „…“ budete mít ostatně přidané rozšíření zobrazené taky (hned nahoře) a můžete si ikonku rozšíření případně z menu přepnout přímo do horní lišty, tak jak je tomu třeba u Chrome.
Chybí vám nějaký blokátor reklamy pro Edge ve výše uvedeném přehledu? Napište, ať můžeme doplnit. A nezapomeňte na zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10