TIP#565: Jak v Kodi zajistit dostupné titulky (nejenom) v češtině?

Do ‣ Jak na filmy a TV seriály postupně přibývají tipy, které pomáhají v nastavení Kodi, což jak už asi víte, je hodně užitečné software, pomocí kterého se můžete dívat na filmy a televizní seriály. V Co je užitečné si přidat do Kodi (nejenom) po instalaci? se objevila zmínka o add-onu pro automatické stažení titulků po spuštění filmu či dílu seriálu, ale ještě předtím budete muset Kodi správně nastavit co se jazyka týče.

Nastavení týkající se titulků najdete v System -> Settings -> Video -> Subtitles (Systém -> Nastavení -> Video -> Titulky) a nejpodstatnější co zde potřebujete nastavit je Upřednostňovaný jazyk titulků (na Czech) a může se stát, že budete potřebovat změnit nastavení pro Znaková sada (nejčastěji na Central Europen (Windows)) ale to jedině v případě, že byste při spuštění filmu viděli místo českých znaků v titulcích nesmysly.

2016-07-17 14_46_55-Kodi.png

Další co si musíte nastavit je Jazyky pro které stáhnout titulky (sem musíte také dostat češtinu) a pokud si videa a seriály ukládáte do samostatných složek, tak můžete Umístění pro uložení titulků nechat nastavené na Vedle Videa. Můžete ale pomoci Vlastní umístění vybrat nějakou složku, kam budou titulky ukládány.

2016-07-17 14_47_15-Kodi.png

Praktické nastavení je i aktivovat Pozastavit během hledání titulků. Pokud to neuděláte, spuštění film/díl seriálu poběží, zatímco se budou titulky hledat.

S Automaticky stáhnout první titulky nemám úplně dobré zkušenosti, čas od času to totiž stáhne něco nesmyslného – ale možná je to docela dobrá volba.

Poslední dvě nutné a nejdůležitější věci k nastavení je Výchozí služba pro TV seriál a Výchozí služba pro filmy. Oboje můžete nastavit na OpenSubtitles.orgpokud vám Kodi nenabízí možnost vybrat OpenSubtitles.org, tak klikněte na Získat více, tím se vám zobrazí přehled služeb s titulky. Osobně mám za to, že právě OpenSubtitles.org mají velmi dobrou nabídku titulků, takže většinou najdou co potřebujete.

Kde se případně řeší titulky u spuštěného filmu

Pokud jste si pořídili add-on pro automatické vyvolání stažení titulků (AutoSubs, které si nezapomeňte nastavit), tak se při prvním spuštění filmu či dílu seriálu zobrazí přehled nalezených titulků a můžete si vybrat – další spuštění už budou použity titulky, které jste si poprvé vybrali (má-li je Kodi kam ukládat).

2016-07-17 14_52_30-Nové oznámení.png

Pokud budete potřebovat měnit titulky ručně, tak je to jeden z ovládacích prvků v rozhraní – umožňuje znovu stáhnout titulky, pokud se nepovedlo získat ty správné, vypnout je, posunout je (to pro případ, že nesedí proti filmu).

Je mimochodem běžné, že k určitému filmu/dílu seriálu mohou budou k dispozici i desítky titulků a lehce se může stát, že ty titulky co si vyberete vůbec nebudou sedět proti filmu. Můžete zkusit štěstí s posunem, ale většinou je spíše lepší se pokusit získat film/díl seriálu, který odpovídá titulkům – prostě jste si možná stáhli zrovna ten, pro který žádné titulky nejsou.

Poznámka: Titulky jsou dílem nadšenců, nepocházejí z žádný oficiálních zdrojů. Pokud se vám bude chtít nadávat na případný špatný či nedostatečný překlad, máte dost zásadní možnost pomoci sami. Nebo si filmy pouštět v původním jazyce. Všem kdo dělají tu spoustu práce s titulky patří velké díky.