@365tipu

Jak ve Windows 10 změnit barvu nadpisu (titulku) okna (pouze pro pokročilé)

Jedna z nejvíce nenáviděných věcí ve Windows 10 je absurdní chování barvy nadpisu (titulku) okna. Tedy toho pruhu kde je jméno spuštěného programu a pár těch ovládacích prvků (zmenšení, celá obrazovka, zavření, atd). Ze zcela neznámých důvod se Microsoft rozhodl, že už tak špatně viditelná okna budou mít ještě hůře viditelnou barvu té nejzásadnější části. A neumožňuje nikde nastavit to co vyhovuje víc vám.

2015-12-31 15_08_05-Themes.png

Přesto je zde možnost, jak si to nastavit podle svého. Přišli na to šikovní lidé z WinAero a bude to vyžadovat trochu práce.

VAROVÁNI: Pokud nedokážete rozpoznat co je složka a co soubor, jak se kopíruje a jak přejmenovává, tak rozhodně následující postup vůbec nezkoušejte.

Nejprve musíte navštívit \Windows\Resources\Themes složku. Na vašem systémovém disku, ve složce kam jste si nainstalovali Windows.

Tam najdete další podsložku jménem aero jejíž kopii byste si měli vytvořit. Windows budou při kopírování poněkud protestovat, ale Skip/Přeskočit je správné řešení (a mělo by se to objevit u dvou souborů s příponou ,mss).

Další zvláštní krok je, že vytvořenou kopii složky přejmenujete na Windows (nezapomeňte, na tohle všechno budete potřebovat správcovská práva, při přejmenování na vás vyběhne požadavek UAC na povolení operace). Můžete si to, mimochodem, přejmenovat na cokoliv jiného, ale pak nezapomeňte pozměnit další kroky.

Pak pokračujte ve složce co jste si právě přejmenovali (Windows) a zde existující soubor aero.msstyles přejmenujte na windows.msstyles.

V původním návodu se pokračuje do en-US podsložky, ale pokud máte česká Windows, tak budete pokračovat do cs-CZ podsložky. A tam ještě jednou budete přejmenovávat; soubor aero.msstyles.mui přejmenujte na windows.msstyles.mui.

Nyní se vrátíte do \Windows\Resources\Themes a tam najdete soubor aero.theme a ten zkopírujte jako windows.theme. Jde o textový soubor, který budete v následujícím kroku opravovat. Můžete to dělat v Notepadu, nebo v jakémkoliv textovém editoru.

Najděte Visual Styles sekci a nastavte správně Path= – ukazuje do %ResourceDir%\Themes\Aero\Aero.msstyles což změnít na %ResourceDir%\Themes\Windows\Windows.msstyles

2015-12-31 15_11_47-view windows.theme - Far 3.0.3367 x64.png

Pak stačí uložit a dvakrát kliknout na windows.theme – chvíli počkáte a náhle budete mít okna s modrým horním pruhem.

Jak změnit tu příšernou modrou?

Je velmi pravděpodobné, že se vám ona modrá bude hodně nelíbit, takže si ji klidně změňte. V nastavení schématu je používána barva pro tzv. „accent color“ a vám vlastně nic nebrání v tom, abyste si ji nastavili podle svého.

POZNÁMKA: Podle všeho by listopadová nová verze Windows 10 měla být schopna barvu záhlaví okna (lišty) nechat nastavit přímo. Pokud tomu tak je, tak se vám tenhle postup může hodit tam kde nešla nová aktualizace nainstalovat. A, což už ale nemám kde vyzkoušet, to možná funguje i v osmičkách.

2015-12-31 14_52_22-Nastavení.pngNezapomeňte, k přepínání motivů (schémat) se dostanete třeba přes pravým tlačítkem myší na ploše -> Přizpůsobit -> Motivy -> Nastavení motivu. Tam si můžete vybrat jiná schémata. Pokud chcete návrat k předchozímu stavu, tak si v \Windows\Resources\Themes dvakrát klikněte na aero.theme

K nastavení barvy lišty okna se dostanete přes pravým tlačítkem myší na ploše -> Přizpůsobit  -> Barvy. Tam můžete vybrat z předložených barev. Ale abych pravdu řekl, je ten výběr barev dost bídný.

POZOR: Změna této barvy se bude týkat i změny barvy dlaždic v START menu. Bohužel, Microsoft ani v roce 2015 nepochopil, že lidé občas prostě chtějí mít věci jinak barevné.

2015-12-31 15_02_37-Barva a vzhled.png

TIP: Pokud se vám nelíbí omezený výběr barev, tak je tu další trik. Win+R -> Control Color a získáte tak „Barva a vzhled“ řídící panel. Vedle pár předdefinovaných barev s možností změny intenzity zde najdete i Zobrazit směšovač barev. Můžete si namíchat skoro libovolnou barvu, ale má to jeden zásadní háček – pokud si například namícháte černou (nebo prostě něco více tmavého, což bych já osobně velmi rád), tak přestanou být vidět nadpisy oken. Ty jsou, neznámo proč, převážně v černé barvě a změnit to nejde.

PS: Tento text je poněkud jubilejní. Nějak tak se to sešlo, že původních 365 plánovaných tipů je už dávno překonáno. Tento text by mohl nést pořadové číslo pět set. Ne všech pět set textů jsou ale tipy, tak zhruba do dvou desítek tu budou různé měsíční „analýzy“.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky