@365tipu

Jsou Windows 10 zadarmo? A jak dlouho budou zadarmo? Nebude se platit roční poplatek?

Jakkoliv jsem si nemyslel, že tenhle tip je potřeba udělat, opak je pravdou. Vrací se to jak bumerang, každou chvíli přijde někdo kdo prohlásí „já jsem slyšel že“, nebo „kamarádka co byla na stáží v Microsoftu říkala že“ a k tomu doplní to, že „za Windows se bude měsíčně platit jako za Adobe“ nebo, což je ještě větší šílenost, „Windows 10 jsou teď jenom na zkoušku na rok, pak budete muset zaplatit“.

Prosím pěkně. Windows 10 byly zdarma k dispozici jeden rok pro přechod z Windows 7 nebo Windows 8/8.1 (čili ne XP, Vista ani 2000, atd). Microsoft k tomu jasně uvedl, že „jakmile přejdete v prvním roce zdarma, jsou vaše navždy bez dalších nákladů„. Takže, to je odpověď na ony pověsti o tom, že Windows 10 jsou jenom „trial“ na rok a pak se bude platit. A také odpověď na to, že ani po tom roce nezačne Microsoft účtovat po měsíci jako Adobe za jejich aplikace.

Pokud nevyužijete možnosti aktualizace zdarma (byla původně na první rok, ale nakonec to Microsoft nechal funkční i později, takže můžete stále) nebo nemůžete přejít ze starších na nové, tak Windows 10 samozřejmě klasicky stojí peníze za koupi nového software. Po uplynutí „roku zdarma“ bude i upgrade stát klasicky peníze za upgrade, ale i tady Microsoft dost jasně řekl, že se bude platit klasická jednorázová částka.

Poznámka: Ano, Microsoft si to v průběhu let příštích kdykoliv může rozmyslet. Zatím je to ale tak, jak bylo napsáno. A stejně nebude moci jen tak porušit smlouvu, kterou právě teď uzavřel s těmi, co provedli upgrade.

Může být operační systém za měsíční poplatky?

Popravdě, mohl by být, proč ne. Nakonec i to Adobe dnes řada lidí pořizuje tak, že platí měsíčně (oněch cca. 1200/1300 Kč za celou sadu, například) místo kupování jednoho programu – a cenově je to zhruba tak, že měsíční placení nakonec samozřejmě dorazí k ceně, kterou byste platili jednorázově – ale v případě celé sady je poměrně výhodnější. Adobe to navíc udělalo „fikaně“, nedávají jiné možnosti.

U operačního systému je tu ale trochu komplikací, hlavně ta, že ne každý uživatel počítače bude schopný platit měsíčně opakovaně nějakou částku – protože tak daleko svět není, aby všichni měli platební karty, online placení a vše co je k tomu potřeba. Což je zásadní „brzda“ případného plánu na zásadní změnu v pořizování operačních systémů.

Nakonec v červenci 2017 Microsoft ohlásil „Windows 365“ (viz Microsoft 365 jsou Windows spolu s Office za měsíční předplatné) jako předzvěst toho, že jednou možná bude i operační systém za měsíční poplatky. Windows 365 se ale týká pouze firemních licencí a spojuje Windows, Office a nějaké další věci.

Celé je to navíc problematické i v tom, že Windows se k uživatelům zpravidla dostávají v oné OEM podobě, tedy jako součást kupovaného hardware, počítače, notebooku či tabletu. A pokud by se mělo přejít na měsíční placení? Vše bude nutné zcela změnit,.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky