Taky jste se nechali nachytat a použili drag & drop pro vytažení fotek či screenshotu z Fotek na Macu do nějaké aplikace a pak se divili, proč tam máte jen miniatury? No, to je prostě Apple a tohle je něco co nezměníte. Prý je to jen náhled proto, abyste to mohli sdílet.
Ještě horší je to u videa, to při pokusu o přetažení skončí jenom jako obrázek. Snadno se necháte nachytat při snaze přetáhnout video při vkládání na sociální sítě.
Apple tady háže klacky pod nohy i tím, že odmítá přímo ukazovat typ souboru a rozměry fotek. Sice lze tyto informace zjistit, ale opět to doprovází zbytečně komplikované postupy.
Výsledek tohoto podivného chování je velmi často vidět v e-mailech, kam lidé bez znalosti věco přetáhnou jenom náhled fotky, ačkoliv potřebovali poslat plnou podobu.
Jak toto řešit?

Možnost první: Musíte použít File -> Export Unmodified (nebo obecně Export) a projít několika kroky dialogu pokaždé, když chcete z Fotek dostat použitelnou fotku. Netřeba asi dodávat, že tahle cesta je absurdně komplikovaná. A mimochodem, přesně tohle musáte použít, pokud z Fotek chcete dostat HEIC/HEIF podobu pro uložení kamkoliv jinam.
Možnost druhá: Přetáhněte to do Finderu, někam na disk v počítači, protože tam se přetáhne původní fotka/video (ale ne HEIC/HEIF). A teprve potom si to přetáhněte tam kam to patří.

Možnost třetí: Nepřetahujte, ale ve vkládacím dialogu si vyberte vkládání fotky/videa a v okně budete mít vlevo na konci možnost vybrat Photos. To dialogové okno je sice bez možností pořádného náhledu (fakt je to zcela bídně řešené), ale nějak tu fotku či video najdete. A po výběru dojde k exportu (a případné konverzi formátu) a vložení v plné podobě.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?
Chcete mít vlastní umělou inteligenci, která nepotřebuje přístup k Internetu a ani nic nikam neposílá a nevykecává? Je to vlastně docela snadné, prostě si budete LLM co to umožňují spouštět přímo v…
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2934: Oblíbené/Favorites ve Finderu a tam přidané síťové disky. Proč se odtamtud ztrácí?
Ano, je dost věcí co mě na MacOS vytáčí a práce s disky je obecně jedna z nich. Zcela konkrétně to, že si připojíte síťové disky, uložíte to aby to i fungovalo…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
TIP#2930: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 3/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2928: Jaké souborové/FTP/síťové manažery pro MacOS si můžete pořídit? A k čemu vlastně?
Zkoumal jsem to už několikrát. Naposledy před pár týdny, kdy jsem se na to i ptal na sociálních sítích, jaké doporučujete a případně proč. Což se hodilo, protože zrovna u těchto aplikací…
-
TIP#2926: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí 2/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2924: 29 věci, které mi na Mac OS (ne)skutečně vadí. 1/3
Každý operační systém má věci, které vám při používání budou komplikovat život. Jedno jestli je to Windows, Linux, Android, iOS či Mac OS. S většinou se prostě musíte naučit žít, nebo je…
-
TIP#2923: V čem pomohla čistá instalace MacOS na MacBook? A pomohla vůbec?
Mám už skoro pět let MacBook Air, byl to můj první Mac (v době Covidu jste ho pomohli získat sbírkou na Donio, pamatujete?) a sloužil skvělé a také vlastně ještě pořád slouží.…
-
TIP#2919: To nejlepší na přechodu z Windows na Mac (po třech měsících)
V listopadu jsem vypnul Windows a přešel na Mac Mini M4. Naučil (a přeučil) jsem se spoustu nových věcí, napsal kupu užitečných tipů. Ty Windows jsem od té doby nezapnul ani jednou,…