Dříve nebo později k tomu stejně dorazíte a k Macu či MacBooku si přidáte externí disk. Ten vnitřní se po čase zaplní, takže bude rozumné ho rozšířit (a ideálně včas) a mít věci “bokem”. Stačí jakýkoliv USB-C/Thunderbolt/USB-A externí disk, pevný či (nejlépe) SSD.

Zapojíte ho a měl by se prostě objevit ve vašem Macu – na ploše a ve Finderu (ale tam pozor, v Nastavení Finderu můžete mít vypnuté zobrazení externích disků). Ve Finderu bude vidět vlevo v sekci Locations.

Bude možná nutné disk správně naformátovat, slouží k tomu Disk Utility – tam zjistíte v jakém formátu je a můžete případně chtít změnu. Vyvolat formátování lze i z menu ikonky disky skrz Erase Disk.

- FAT32/FAT bude univerzální a takový disk můžete připojit a použít i ve Windows a jinde.
- exFAT je také univerzální, jak pro Mac a Win, a bude třeba, pokud je disk velky.
- APFS je vhodný pokud budete disk používat jenom na Macu. Pokud máte SSD, tak určitě volte APFS, umí s nimi lépe zacházet
- HFS+ je dřívější formát disků pro Mac (ale jenom pro Mac)
- NTFS je formát disků ve Windows pouze, Mac je sice umí číst, ale to je asi tak vše. Můžete si ale pořídit plnou podporu NTFS

Při formátování nezapomeňte disk vhodně pojmenovat, bude to důležité pro případné používání mimo grafické rozhraní (takže to chce zcela jistě i unikátní jméno). A pro APFS můžete jít do verze bez Case Sensitive (je to lepší pro kompatibilitu) a je na vás zda chcete chránit obsa šifrováním (volba Encrypted).
S diskem pak už prostě pracujte – vytvořte si na něm strukturu složek podle potřeby. Můžete přenášet soubory mezi tímto externím diskem, vnitřním diskem (a jakýmikoliv dalšími disky, včetně síťových).
Ve Finder je dostupný v levém sloupci, v dialozích pro otevírání/ukládání souborů ale musíte jit přes vrchni prvek pro volbu, protože tam často levý sloupec vidět nebude.
Pokud jste přišli ze světa Windows, tak zapomeňte na označování disku písmeny, tohle Unix (a tím i Mac OS) nepoužívá. Váš připojený disk se bude ukazovat jako
/Volumes/jmeno_disku
Takže když si v příkazové řádce spustíte “ls /Volumes” (pozor, musí tam být velké V), tak by se měl objevit v seznamu (vedle obvyklého Macintosh HD a dalších).

TIP: Otestovat rychlost disku? V App Store je Blackmagic Speed Test
Budete-li chtít disk odpojit vytažením kabelu, tak je třeba ho “vysunout” (Eject) – uděláte to v menu vyvolatelném pravým kliknutím na ikonku disku. Je ale nutné, abyste z disku nic neměli otevřené. Vynucené odpojení v takovém případě je pomocí Option+kliknutí na Eject.
Odpojení/Eject je ve Finderu dostupné i jako malá ikonka vpravo vedle názvu disku.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#3010: Co s tím mizením z Oblíbených a problémy se symlinky při odpojení disků na Mac OS?
Finder/Mac standardně odebírá síťové disky z postranního panelu v momentě, kdy už nejsou připojené. Pokud jste si tedy přidali sdílený disk do sekce Oblíbené přetažením jeho ikony, po odpojení (nebo po probuzení,…
-
TIP#3007: Jak na iPhone/iPadu/Macu zjistím, které aplikace používám nejvíce?
Může se to hodit, až budete dělat úklid aplikací. Nebo třeba pro uspořádání plochy. Ale třeba i na zjištění, zda někde netrávíte příliš mnoho času. Prostě zjistit, které aplikace používáte nejvíce. Související…
-
TIP#3006: MacOS při probuzení (ale i jindy) odpojí síťové disky a nepřipojí je znovu? Co s tím?
Tohle ve Windows potkávávat nebudete, pokud si namapujete (připojíte) síťové disky, tak se po restartu, probuzení, hibernaci opět správně připojí. Na MacOS stačí aby usnul při zhasnutí displeje a po probuzení vyběhne…
-
TIP#3004: Taky při nabíjení MacBooku/iPadu cítíte „pulzování“? A říkáte si, že probíjí?
Tahle záhada mi roky vrtala hlavou. MacBook Air zapojený na nabíječce se nabíjí, vše funguje jak má, jen pokud se ho dotknu, tak cítím něco jako velmi slabé “probíjení”. A vysvětlení je…
-
TIP#2997: Na iPhone/iPadu můžete nastavit jaké audio zařízení jste připojili. A může to pomoci při používání
Pokud si k iPhone/iPadu připojíte (přes Bluetooth) nějaké audio (zvukové) zařízení, tak to “prostě funguje”. Ale je dost dobře možné, že iPhone nerozpoznal správně typ a můžete pomoci k lepší funkčnosti správným…
-
TIP#2995: Jak na iPhone/iPadu či Macu najít duplicitní fotografie a videa
Možná jste nezaregistrovali, ale od iOS 16 je možné aplikaci Fotky/Photos použít pro nalezení duplicitních fotek (a videí). Bohužel funkčnost dorazila zároveň s redesignem aplikace do nepoužitelné podoby, takže jde o obtížněji…
-
TIP#2993: Co to znamená, že něco je “beta”, “developer beta” … atd? Co když chcí zkusit nějakou tu “betu”?
Apple zveřejnilo developer betu iOS/iPadOS/MacOS 26. Je hodně nedodělaná, nestabilní, chybová. Sociální sítě se plní nářkem a nepochopením těch, kdo si ji nainstalovali. Prakticky vždy na ostrý stroj a občas dokonce bez…
-
TIP#2986: Jak aktivovat Lockdown Mode (režim blokování) na iPhonu, iPadu a Macu. Jak funguje tato zvýšená ochrana proti cíleným útokům
Lockdown Mode (režim blokování, uzamčení) je zvýšená úroveň ochrany zařízení, kdy se řada funkcí a aplikací začne chovat tak nějak podstatně paranoidně, než bez tohoto režimu. Slouží k ochraně před bezpečnostními útoky…
-
TIP#2974: Používáte Chrome? A máte aktivní Enhanced Protection/Pokročilou ochranu?
V Nastavení/Settings v Chrome najdete Enhanced Protection/Pokročilá ochrana v Privacy and Security/Soukromí a Bezpečnost > Security. Nedávno zde přibyly nějaké AI funkce, které chrání proti dalším nebezpečím. A je užitečné mít právě…
-
TIP#2964: Jak na Mac OS (a nejen tam) mít lokálně LLM (AI). DeepSeek, Llama a další?
Chcete mít vlastní umělou inteligenci, která nepotřebuje přístup k Internetu a ani nic nikam neposílá a nevykecává? Je to vlastně docela snadné, prostě si budete LLM co to umožňují spouštět přímo v…
-
TIP#2952: Zálohuje TimeMachine externí disky připojené k Macu? A co síťové disky?
Externí disky jsou součástí věcí vyjmutých ze zálohování a můžete to vidět v nastavení. A znamená to, že pokud je odtamtud odstraníte, tak zálohovat bude. Související příspěvky TIP#2910: Užitečné věci pro Time…
-
TIP#2946: MacOS (a nejen ten) a nástroje pro práci se SQL. Co si pořídit?
Pokud pracujete se SQL serverem, tak potřebujete nástroj pro jeho správu. Takový co ukáže přehled databází, tabulek a dalších věci, umožní s nimi pracovat a také spouštět dotazy. Případně i nějaké další…
-
TIP#2942: USB disk na Macu? Je nutné ho ručně vysunout (Eject) při uspání počítače? A co zálohovací disk?
Jedna taková menší nedomyšlenost v MacOS a zálohování s TimeMachine. V praxi často řešená na MacBooku. Je totiž nutné připojený USB disk ručně vysunout (Eject), nestane se to automaticky ani se o…
-
TIP#2939: MacOS neumí přehrávat AVI, MKV, WMV. Co s tím?
Brzy to objevíte, že QuickTime Player v Mac OS má velmi omezené možnosti formátů a kodeků. Takže i tak běžné věci jako AVI či WMV přehrávat neumí. O MKV nemluvě. Související příspěvky…
-
TIP#2937: Proč MacOS Finder nedokáže udržet nastavený pohled a třídění?
Další fascinující vlastnost Finderu. Nastavíte si potřebné zobrazení i třídění a očekáváte, že když příště otevřete Finder (nebo alespoň tu samou nastavenou složku), tak ono nastavení bude platné. Není, jste zpět na…