Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch starších si to případně dohledejte v návodech od Apple (Jak přeinstalovat macOS).
Dejte Restart a při spouštění držte cmd+R (případně Option+Cmd+R) pro Macy s Intel čipy (pro ty s Apple Silicon stačí držet tlačítko napájení) abyste se dostali do Recovery/Zotavení. Po přihlášení k účtu (není to vaše Apple ID, ale účet se kterým používáte Mac) si můžete vybrat obnovu zálohy z Time Machine, ale také novou instalaci poslední verze Mac OS. Heslo nejspíš tak jako tak budete ho zadávat dvakrát, znovu pro “odemčení disku”.
Nová instalace Mac OS (v mém případě Sequoia) znamená ale že v Mac/MacBooku zůstanou instalované aplikace i data, nastavení, uživatelé, prostě vše. Ale tak jako tak je vhodné si ještě předtím pořídit aktuální zálohu.
Recovery/Zotavení instaluje Mac OS stažením z Internetu. Takže nejen že musíte být připojení, ale také počítajte s tím, že to může trvat poměrně dlouho
Jak to probíhalo
“Zbývá přibližně 2 hod a 42 min” je mimochodem dost děsivá předpověď (v 11:50) při zahájení procesu. Je to dáno i tím, že stahuje kompletní systém – automaticky se připojí na WiFi nebo využije Ethernet jste-li připojení. Ten odhad se v průběhu bude dokonce zvětšovat, po čtvrt hodině například na 2 hod a 42 min), takže zcela určitě počítejte s tím, že tohle opravdu bude trvat dlouho.
V 12:35 “zbývá přibližně 14 min”. Každopádně v 12:42, tedy po necelé hodině došlo k restartu a objeví se přihlašovací obrazovka (a pozor, klávesnice je anglická, ač v předchozím kroku byla česká) a dostanete se k dalšímu čekání (zbývá přibližně 28 min a neberte to vážně jen se případně modlete, ať se MacBook neuvaří, protože větrák pojede na plný koule). 12:56 druhý restart, krátce poté další a další. Až v 13:02, po hodině a čtvrt dorazí běžná přihlašovací obrazovka (a pozor, teď je klávesnice opět česká).
Proč reinstalovat macOS?
MacBook Air (klasický Intel procesor) jsem používal přes čtyři roky a po mnoha různých instalací, odinstalacích aplikací, odstranění Google Drive a dalších věci toho už na disku zůstalo tolik, že přestala fungovat Time Machine a v systému samotném byly i záplavy zbytků systémových ovladačů, které prakticky nebylo možné odstranit.
Samotný MacOS navíc při odinstalaci aplikací neumí uklízet a běžně tam zůstávají věci, které by tam být neměly.
V takovém případě je dost praktické to prostě zkusit vyřešit novou instalaci operačního systému – což Mac OS umí, včetně zachování dat a aplikací v počítači, jak už bylo řečeno. Pokročilejší varianta by byla kompletní výmaz a čistý systém, ale to až pokud tato méně drastická cesta nepřinese výsledky.
Po zprovoznění jsem to zkusil právě na Time Machine, tam fungovalo zálohování jen na připojený externí disk, ale ne na síťový disk v Synology (MacBook má na 500 GB disku obsazeno jenom 125GB). Pomalé je to pořád stejně (bohužel vlastnost Time Machine, která těch 125 GB bude zálohovat déle než dvě hodiny), ale podstatné bude, jestli to zálohu dokončí – protože to už nebylo předtím možné.
Nakonec se ukázalo, že tudy cesta nevede prostě proto, že na disku zůstaly ty záplavy věcí, které tam už nejsou třeba a Time Machine se s tím stále nedokázala vypořádat a ani po šesti hodinách “zálohování” nebylo vidět světlo na konci tunelu. Nutno dodat, že Time Machine má už roky problémy se zálohováním na síťové disky, prostě je extrémně pomalá v porovnán íse zálohováním na externí disk.
Nakonec jsem se rozhodl ke kompletnímu výmazu a nové instalaci, ale k tomu se vrátí samostatný tip (a jeden dřívější už to popisuje v Jak vymazat obsah a nastavení počítače/notebooku s Mac OS? Tovární nastavení pro Mac)
Reinstalace MacOS by vám každopádně mohla pomoci k
- vyčištění systému, ale víme že už jen částečně
- zrychlit systém a zlepšit stabilitu
- pořídit nejnovější verzi Mac OS
Nepomůže-li to? Jděte do kompletního výmazu a nové instalace.
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2863: Přechod z Windows na Mac: Okna a Dock
Další díl seriálu vznikajícího od listopadu 2024 poté, co jsem jednoho dne vypnul hlavní stroj s Windows a začal fungovat jenom na Mac Mini M4. Je i dost možné, že do jednotlivých…
-
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
-
TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Menu nahoře (řádek nabídek, tak se tomu opravdu říká) je hezký koncept, ale co tam fatálne selhává jsou ikonky vpravo. Tak jako tak musíte pořídit něco pro jejich schovávání, ale co zásadně…
-
TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
Rozlišení a scaling je v pojetí Apple peklo, prostě pokud nemáte monitor od Apple s Retinou, tak cokoliv většího bude problém. Ale jde to vylepšit jednou aplikací, takže nakonec konec dobrý, všechno dobré.
-
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
-
TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný…
-
TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné.
Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch…
-
TIP#2842: Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
Čistá instalace MacBooku pomohla zbavit se kupy aplikací, které jsem tam měl a nepoužíval. A také najít případně jiné lepší, než používané doposud. Velmi dobrý příklad je Espanso, open source pro automatické…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2764: Jak na Apple Watch vidět stav nabití baterie na iPhone i iPadu?
Tohle je takové trochu zábavné téma, protože když budete na Internetu hledat řešení, tak najdete spoustu článků, které budou tvrdit, že je to možné přímo na Watch.
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2666: Jak vytvořit Apple ID pro vaše dítě. A opravdu to chcete udělat?
Pokud jste v rodině jableční, tak můžete dětem (míněno hlavně těm nezletilým) vytvářet “dětské” Apple ID – tedy účty u Apple, které jim umožní využívat jablečný ekosystém a zároveň budete mít kontrolu…