Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro přístup k webům, které kvůli GDPR blokují Evropu místo toho aby přestaly šmírovat uživatele.
Dost šikovné je VPN mít jak pro mobilní zařízení, tak pro počítače. A ještě šikovnější by bylo, kdyby je bylo možné mít zdarma. Což je ale poměrně složité. Provozovat VPN s rozsáhlými sítěmi bodů po celém světě a infrastrukturou je drahé, takže reálně profi VPN řešení prostě zdarma mít nebudete. Maximálně v nějaké trial či velmi omezené podobě.
Jedno zdarma dostupné a dokonce open source řešení tu ale je – Orbot je VPN využívají Tor Network. A funguje obstojně zdarma, jen to občas bude mít zpoždění a záseky. Takže na brouzdání v pohodě, na něco náročnějšího už tolik ne.
NordVPN se mi po dlouhém zkoumání ukázala jako vhodné placené řešení – pokud využijete cenu na dva roky, tak to hodně srazí měsíční poplatek (jasně, zaplatíte ale dopředu) a jde to použít na víc zařízeních, než jich asi budete mít – Windowws, Mac, Android, iOS, iPad OS. A funguje skvěle i pro “real time” věci jako výše zmíněný konverzační režim ChatGPT.
TIP: Pokud se vám po instalaci na Android nedaří po aktivaci VPN vůbec nikam připojit, restartujte telefon. Na Samsungu to pomohlo.
Další zkoumané?
ExpressVPN bývá často zmiňována jako nejlepší VPN pro mobilní telefony. Měsíčně 12.95 USD, při roční platbě 8.3 USD.
Private Internet Access (PIA) se dá pořidit za 1.75 Eur/měsíc při placení delší dobu. JInak 11.69 Eur měsíčně.
ProtonVPN je jedna z mála co má free plán. Ale má to háček, jedno zařízení pouze, ale zase bez omezení dat. Při dvouroční platně za 4.49 Euro měsíčně, jinak 9.99 Euro na měsíc.
Surfshark klasicky při placení dva roky vyjde na 1.99 Eur, při měsíčním ale na 15.45 Euro.
Avira Phantom VPN můžete mít zdarma, ale je tam limit 500 MB měsíc a to je dost málo. Jinak 5.95 Euro měsíčně.
hide.me stojí měsíčně 9.99 Euro, při dvou rocích předem 2.59 Euro a má free plán s neomezenými daty, ale pouze jedním spojením a 8 lokacemi.
TunnelBear má také free plán omezený 2GB měsíčně, jinak 3.33 USD při platbě na 2 či tři roky, 9.99 USD při měsíčním placení.
Kaspersky VPN stojí 29.99 USD na rok, nebo 6.99 USD při placení měsíčně. Zdarma není, ač se to to často uvádí.
TIP: Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby je starší tip (2019) i s pár příklady.
Hodně z VPN má “free trial” na týden či mírně více, ale neprojde to bez zadání platební karty a musíte včas zrušit, aby se nestrhlo (zpravidla) roční předplatné. Dobře řešitelné dočasnou platební kartou u něčeho jako Revolut.
Stejně tak u prakticky všech najdete automatické placení, u některých je to ale možné vypnout v nastavení účtu.
Jak to bude s VPN fungovat?
VPN si zapínáte a vypínáte podle potřeby, někde je možné i určit jaké aplikace mají jít přímo a jaké přes VPN. Podstatně při zapnutí (aktivaci) je, aby bylo možné vybrat “kde” budete – pro ChatGPT bylo nutné se tvářit, že jste v USA aby fungoval pokročilý hlasový režim a podobné to bude i jinde.
Prakticky všechny VPN mají vlastní aplikace a vše potřebné můžete ovládat tam.
TIP: Trochu jiná VPN je popsaná v Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Občas bude vhodné změnit výstupní body, když se konkrétní služba přes VPN nechytá. Občas se nebude chytat skoro nic, věci jako Netflix totiž dost zásadně aktivně proti používání VPN bojují. Viz například The best Netflix VPN 2024
Po pořízení NordVPN jsem si ji nainstalovat na iPhone, iPad, Android, Windows i MacBook. Výhoda u VPN, která umožňuje více klientů a nedělá potíže. Snadné tím, že prakticky všechny VPN pro tento účel mají aplikace.
Pro jiná zařízení pak můžete vaši konkrétní VPN použít prostě tak, že si zjistíte parametry konkrétního serveru a jaké protokoly podporuje a pak aktivujete VPN zadáním těchto parametrů na konkrétním zařízení (pro QNAP například viz How to Use NordVPN on a QNAP NAS)
PS: NordVPN jsem si zaplatil na dva roky a prozatím tam mám automatické obnovení aktivní, ale asi to vypnu. Odkaz z toho článku mimochodem může pomoci v tom, že pokud si NordVPN pořídíte, tak za to získám nějaký ten měsíc navíc zdarma. Mají to tam, tak proč toho nevyužit.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…