Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti, poté pár pokračování. Jak to připojit jinam a pokročilejší věci.
V Balení je samotná Tapo C225 kamera, zdroj se solidně dlouhým kabelem pro zapojení do kamery (snad časem přejdou na USB-C konektory), samozřejmě samotná kapera a kupa různých papírků a knížeček s návody a pokyny. Ale také podstavec s dvěma hmoždinkami a šrouby pro montáž “na pevno”. Bez podstavce bude kamera stát dobře sama o sobě, na spodní straně má tři gumové proužky (a jde snadno přilepit 3M lepítkem).
Jde o otočnou kameru, takže se umí otáček i naklánět, tak aby mohla zamířit na libovolné místo.
POZNÁMKA: Existuje starší a novější (2.0), ta už umí HomeKit. Takže pokud budete kupovat, tak jednoznačně ohlídejte ať je to právě ta s HomeKitem.
Zprovoznění
Zapojíte na napájení, po chvíli se začne kamera otáček a naklánět, až se zastaví v “neutrální” poloze a bude blikat LED černo-modře.
Potřebujete TAPO aplikaci a díte tam “+” pro přidání -> Indoor Camera -> C225 s výběrem podle štítku na spodní straně verzi (V.2X tam má QR kód pro HomeKit). Musíte povolit Bluetooth a být ideálně blízko kamery). Po nalezení připojíte na Wi-Fi (a nelekejte se, kamera mluví). Následně si kameru pojmenujte a zvolte kam jste ji dali (místnost, můžete zakládat nové), přidělte ji ikonku.


Následně si můžete aktivovat Tapo Care Cloud Services – to je placená služby (30 denní na zkoušku je zadara) – je to od 89 Kč měsíčně a roste podle počtu kamer. Nutné to ale není, stačí dát Skip – hlavní využití je, že záznamy z kamery se ukládají v cloudu, takže jsou bezpečně uložené mimo samotnou kameru. Má to i nějaké další vychytávky. K 30 dennímu na zkoušku se můžete vrátit později.
POZNÁMKA: Tapo Care Cloud Services není třeba pro přístup ke kameře, když jste mimo domov. To samozřejmě funguje i bez toho, jen je nutné mít aktivní připojení k Internetu.
Do kamery byste měli dát místní uložiště, tedy microSD kartu – vložit můžete tak, že rukou otočíte čočku nahoru a objeví se slot pro kartu (vedle je mimochodem resetovací tlačítko). Vložení kamera oznámí i s pokynem, že je třeba kartu formátovat.
Pokračujte ale v aplikaci – Nejprve ale můžete nastavit rozmezí hodin (výchozí 0300 – 0500) pro automatické aktualizace firmware.
Tím se ociente na domovské stránce TAPO a máte tam vaši kameru – s přeškrtnutým symbolem kamery – můžete na něj kliknout, kamera se otočí a začne fungovat. Nejprve ale potřebujete dokončit formátování karty – takže otevřete kameru v aplikaci, nabídne vám to formátování, které bude velmi rychle hotové. Další co vám nabídne je aktualizace firmware, neuškodí to udělat.

V aplikaci už vidíte obraz kamery a můžete ji ovládat a nastavovat. A naučit se s mobilní aplikací zacházet.
Praktické věci
V nastavení je Status LED – umožňuje vypnout modrou ledku, ale neumožňuje nastavit časové rozmezí kdy vypínat/zapínat. Takže si ji prostě vypněte.

Nepočítejte s tím, že obraz bude v reálném čase (a zvuk, pochopitelně) – je tam mírná prodleva, podle rychlosti a odezvy sítě. Pokud budete mimo domov, může být odezva ještě mírně pomalejší, protože do hry vstupuje internetové připojen domácnosti i vašeho telefonu.
Wi-Fi klasicky pouze 2.4 Ghz, ale to je prozatím běžné všude.
2K QHD je 2560×1440 a záznam je 15 fps. A pokud vám stačí méně, tak můžete zůstat u 720p.
microSD karty zvládá až do kapacity 512 GB.
První dojmy?
Po pár dnech po zprovoznění je první dojem, že tohle je velmi dobrá a dobře vybavená domácí kamera a cena (cca 1700 Kč, třeba zde Tapo C225) sice může pro někoho být vyšší, ale je opodstatněná. TP-Link má levnější modely (co nemají tak vysoké rozlišení, tedy 2K QHD, a méně funkcí) a jeden z nich čeká na zprovoznění, takže i o tom se dozvíte více.
Ovládání je snadné, logické. Záznamy po detekci pohybu či zvuku jsou snadno přístupné a samotné detekce fungují velmi dobře (a můžete si upravit co detekovat a co ne). Stejně tak dobře funguje mikrofon/reproduktor pro komunikaci.
Noční vidění je IR LED ve dvou provedeních, takže lze dobře používat i jako chůvičku aniž by rušila dítě.

Tlačítko na přední straně (na těle pod otvorem kamery) zapíná soukromí, tedy vypne (otočí) kameru – pokud by vám vrtalo hlavou, že to vlastně může využít zloděj? No, může, ale než to udělá je stejně detekován, natočen a vy budete mít upozornění na mobilu/e-mailu. Soukromí lze nastavovat v aplikaci i jako zóny.

Líbit se bude i “motion tracking”. Lze zapnout/vypnout sledování detekovaného objektu. Umí například detekovat štěkot i kočičí mňoukání (a věřte mi, že je dost zábavné se podívat co dělá #sisithecat po našem odchodu z domova), rozbité sklo či pláč dítěte.
Je tichá i když otáčíte v kterémkoliv směru.
Připomenu, že budou následovat další tipy. Jak pokročilé zkušenosti, tak to jak je možné tuto kameru připojit do růžných systému. Což jde mimochodem snadno a umí HomeKit, SmartThings, Alexa/Google, přes RTSP třeba QNAP, Synology, PC i další systémy, jde to i do Home Assistant, ale mírně to tam drhne.
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
-
TIP#2731: Chytré vypínače a zásuvky? Pozor na maximální odběr. Ampéry, Volty, Watty …
Chytré vypínače a zásuvky jsou zařízení, která umožňují ovládání elektronických zařízení na dálku nebo automatizaci jejich chodu prostřednictvím aplikací na smartphonech, různými systémy a třeba i hlasovými asistenty. Umožňují uživatelům zapínat a…
-
TIP#2726: Proč mít doma oddělené Wi-Fi sítě? Jednu hlavní, další pro návštěvy a samostatnou pro chytrou domácnost
Možná to víte, ale většina Wi-Fi routerů umí vedle klasické hlavní domácí sítě (2.4 GHz a 5 GHz) zprovoznit síť pro hosty. Ta bude mít jiný název a z hlediska síťování bude…