Měli byste vědět, že Raspberry Pi je možné provozovat bez chlazení, ale jen pokud nechcete pouštět náročné věci. I novější, Pi 4, Pi 5 také zvládnou bez chlazení, ale pro náročnější využití (video, hry, atd) zcela určitě chlazení potřebujete, ať už pasivní nebo, ideálně, aktivní. Jak je to ale s teplotami?
Raspberry Pi funguje bez omezení do 80 stupňů, pokud dojde k překročení, tak začne omezovat výkon. A pokud dojde k překročení 85 stupňů, tak jsou omezení ještě tvrdší.

Pokud budete zkoumat jak vaše Pi funguje, tak normální teplota nechlazené CPU je okolo 65 stupňů Celsia.

Raspberry Active Cooler (na obrázku v záhlaví) se v Pi 5 napojuje na k tomu určený konektor a je ovládaný přímo systémem -. začíná být aktivní od 60 stupňů a na plný výkon pojede od 70 stupňů.
Active Cooler má poměrně velký heatsink/chladič, takže běžnou provozní teplotu umí udržet na zhruba 45 stupních – na té to dokáže udržet i bez aktivního zapojení ventilátoru, ale ten se vyplatí mít pokud pouštíte něco intenzivního.

Original case pro Raspberry Pi5 přímo od Raspberry je vybavené aktivním větrákem, který se aktivuje stejně – tedy 60 stupňů, 67.5 stupňů a 70 stupňů. Raspberry Pi 5 pak udrží snadno na teplotě okolo 48 stupňů. A pokud byste přemýšleli nad použitím s krytem/odstraněným krytem, tak pochopitelně odstraněný kryt zlepší odvod tepla. Ale jenom o pár stupňů.
Dobré vědět je i to, že výše zmíněný Active Cooler je možné do nového Original Case dát, ale musíte dát pryč originální větráček i s jeho rámečkem.
TIP: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Tipy týkající se Raspberry Pi
-
TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné
Když už jsem konečně jedno z mých RPi5 osvobodil od SD karty a startuje z 256 GB SSD, tak je to dobrá příležitost si tam dát Docker a rozjet nějaké věci. Možná…
-
TIP#2936: Co když vám prostě umírá Raspberry Pi? Co zkoušet?
Vydal jsem se zkoumat Raspberry Pi 5 bootované z USB SSD. Fungovalo to krásně, než to po pár hodinách prostě umřelo. Natvrdo, bez ničeho na displeji. A nakonec také bez ničeho, čeho…
-
TIP#2933: Jak RaspBerry Pi spouštět z USB externího disku?
Tohle je vlastně snadné. Nové RaspBerry už umí bootovat z SD karty, USB disku či SSD připojeného přímo na RPi bez komplikaci s nastavením. Nastavit se to dá přímo v raspi-config (Advanced…
-
TIP#2791: Užitečné software (aplikace) pro Raspberry Pi (a Linux vůbec)?
A je tu zase tolik oblíbený tip s různorodým užitečným software (aplikacemi, jak se tomu teď také říká). Tentokrát pro Raspberry Pi. Je to nový souhrn, vycházející z aktuálních pokusů s Raspberry…
-
TIP#2782: Jak na Raspberry Pi (Linuxu) otestovat rychlost internetového připojení
Čas od času budete chtít vědět jak rychlé internetové připojení má váš počítač s Linuxem/Raspberry Pi. Ať už pro případné řešení problémů nebo prostě jen ze zvědavosti. Související příspěvky TIP#2940: Docker na…
-
TIP#2779: Potřebuji pro Raspberry Pi chlazení? Jak na chlazení pro Raspberry
Mám už dlouho doma Raspberry Pi 3 v kovové skříňce bez chlazení a funguje ty roky stále stejně dobře. Jenže to je stařičké Pi 3 a není použito pro nic intenzivního. Novější…
-
TIP#2773: Jak na Raspberry Pi (Linuxu, ale i Windows) otestovat rychlost síťového připojení?
Pro test rychlosti lokální sítě ale i případně spojení mezi dvě vzdálenými stroji je možné dobře použít iperf3 případně předchozí iperf . Funguje jako klient-server, tedy na jednom stroji/počítači spustíte “server” a…
-
TIP#2767: Jak Raspberry Pi zálohovat? SD kartu a další disky do podoby pro snadné obnovení?
Raspberry Pi můžete dlouho a dobře provozovat z SD karty, ale jsou momenty, kdy se bude hodit mít nějakou poměrně aktuální zálohu. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné…
-
TIP#2766: Jak je to s provozní teplotou u Raspberry Pi?
Měli byste vědět, že Raspberry Pi je možné provozovat bez chlazení, ale jen pokud nechcete pouštět náročné věci. I novější, Pi 4, Pi 5 také zvládnou bez chlazení, ale pro náročnější využití…
-
TIP#2765: Raspberry Pi a vzdálený přístup pomocí RDP?
RDP (Remote Desktop Protocol) je věc známá více ve Windows než v Linuxovém světě – používá se pro vzdálený přístup na stroje s Windows, ale vcelku nic nebrání stejný nástroj (Připojení ke…
-
TIP#2758: Jak zjistím jaký model Raspberry Pi mám?
Tohle se vám někdy může hodit, když budete třeba řešit novější hardware příslušenství pro Raspberry nebo nějaké otazníky okolo software. Zjistit model můžete pohledem na desku, nad procesorem je k vidění označení…
-
TIP#2755: Proč se mi na Raspberry Pi připojil USB disk sám? Jak to vypnout/zapnout?
Na Raspberry Pi asi budete trochu překvapeni tím, že po vsunutí (připojení do portu) USB disku se automaticky připojí do /media/username/nazev_disku – na svědomí to má GUI a tamní souborový manažer. Související příspěvky…
-
TIP#2754: Automatická aktualizace Raspberry Pi? Stačí přidat balíček a aktivovat ho
Může se hodit, pokud nechcete řešit aktualizace manuálně a zároveň věříte, že aktualizace bez vašeho přičinění nepřinese nic špatného. Související příspěvky TIP#2940: Docker na Raspberry Pi. Je to snadné TIP#2933: Jak RaspBerry…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2745: Jak na iPhone/iPadu na vzdálený přístup k Linuxovým strojům. VNC, SSH …
Máte někde nějaké ty “Linuxové” stroje (virtuály, skutečně, Raspberry Pi, atd) a chcete mít možnost na ně přistupovat z iPadu či iPhone? Vlastně to není až tak složité, fungují klasické cesty a…