Import SQL databáze je maličkost, kterou budete potřebovat při migracích WordPressu (a webových serverů vůbec) či pro vytvoření kopie vašeho WordPressu/webu pro účely testování. Případně i pro vytvoření ostré verze z vývojové/staging, poté co jste vše dokončili.
Pro účely importu každopádně budete nejprve potřebovat export, tedy z původní databáze dostat obsah do podoby “sqldump”, tedy SQL souboru (a dá se k tomu například použít užitečná mysqldump utilitka).
Import na nové/jiné místo je v zásadě jednoduchý a nejpraktičtější a nejméně problematické je to udělat z příkazové řádky (terminalu). Případná varianta v nějakém software (MySQLAdmin a řada dalších) může narazit na nemožnost dokončit import velkých databází (SQL soubor velký desítky MB).
Na novém místě si nejprve musíte vytvořit v SQL serveru novou databázi. Takže spustit (například) mysql (místo root dejte jméno uživatele, které máte k dispozici a po -p doplňte heslo nebo ho zadejte po dotazu).
mysql -u root -p
Pak vytvořte databázi (new_database musíte nahradit potřebným jménem). Ten středník na konci je mimochodem důležitý, jinak se vám příkaz nespustí.
CREATE DATABASE new_database;
Poté mysql opusťte a vydejte se importovat. Mysql budete volat z příkazové řádky (toto opravdu nepíšete do mysql spuštěného a použitého v předchozím kroku).
mysql -u username -p password new_database < data-dump.sql
username bude jméno uživatele, pod kterým se lze přihlásit (může to být root), případné heslo zadáte na dotaz (nebo ho uveďte s pomocí -p). new_database je jméno databáze, kterou jste v předchozím kroku vytvořili. A data-dump.sql musíte nahradit jménem (a případně i cestou) vašeho SQL souboru (exportu).
TIP: Jak mohu spravovat a přistupovat k datům v SQL databázích?
Nečekejte, že se něco bude ukazovat. Prostě to bude něco dělat a pak tiše skončí. Pokud ne tiše, tak vypíše k jaké chybě došlo.
Ověřit import můžete tak, že opět spustíte mysql a tam použijete například toto
use new_database;
show tables;
Což by vám mělo dát přehled tabulek vytvořených importem.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US.
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům.
-
TIP#2505: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Co dělat s oEmbed Cache In Post Meta
Jedna maličkost, kterou nejspíš neznáte – kdykoliv do příspěvků umístíte nějaký ten “embedovaný” obsah, tedy například video na YouTube, tak editor stáhne potřebný kód pro embed a uloží do “oEmbed Cache” pro…
-
TIP#2500: Otevírat odkazy v novém okně (záložce) či neotevírat?
Otevření odkazu v novém okně či záložce je běžná praxe na mnoha webových stránkách. Ale je to vždy správný krok? Jaká jsou rizika a výhody obou přístupů?
-
TIP#2497: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Kolik revizí příspěvků tam máte schovaných?
Typická věc vhodná k úklidu jsou revize. Každá změna v příspěvku/stránce totiž uchovává předchozí verzi. A pokud hodně opravujete, ale třeba i postupně píšete, tak těch revizí může být docela dost a…