Začal jsem se zase trochu věnovat zprovoznění “kopií” některých mých webů s WordPressem, mimo jiné i pro řešení některých složitostí na FeedIT.cz. Ale také pro testování pluginů a psaní nějakých konkrétních na míru šitých věcí. Na ostrém tohle dělat není dobré, takže lokální kopie.
Cestou jsem narazil na téma které 365tipů prozatím v tipech nemá. Software pro správu a přístup k SQL databázím. Takže tady to máte.
Lokální software
HeidiSQL – MariaDB, MySQL, Microsoft SQL, PostgreSQL a SQLite. Windows pouze, instalovatelné ale i portable. Je součástí Laragon vývojového prostředí. Open Source.
DBeaver Community – bezplatný multiplatformní databázový nástroj pro vývojáře, správce databází, analytiky a všechny, kdo pracují s daty. Podporuje všechny populární databáze SQL, jako jsou MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, Apache Family a další. Zdarma a PRO verze placená. A mimochodem pro Win, Mac, Linux.

TablePlus je placený, od 89 dolarů jednorázově, ale umí Mac OS, iOS, Windows i Linux. Má na vyzkoušení zdarma omezenou podobu. MySQL, PostgreSQL, SQLite, Microsoft SQL Server a další.
DB Browser for SQLite je, jak název naznačuje, vhodný pro SQLite. To proto, že některé ty další nástroje s tím mají občas nějaké potíže.
MySQL Workbench – Oficiální nástroj pro správu MySQL od Oracle. Windows, Ubuntu, Red Hat, Fedora, Mac OS.
SQL Server Management Studio (SMSS) je od Microsoftu a pro Microsoft SQL (a související). Pro Windows, pochopitelně.
pgAdmin jak trochu název napovídá je pro PostgresQL. Můžete mít v kontejneru, macOS, Pythonu, APT, RPM či pro Windows.
DbGate – Nejchytřejší klient databáze SQL+noSQL, alespoň takto to tam píší. Vypadá dobře a je pro Win, Linux, MacOS a v prohlížeči
BeeKeeper Studio – Windows, MacOS, Linux, pěkná podpora databází, placené. Mají ale i Beekeeper Studio Community Edition co nic nestojí a je pro Win, MacOS a Linux.
Další možnosti (i placené)
- Navicat – MySQL, Redis, PostgreSQL, SQL Server, Oracle, MariaDB, SQLite, and MongoDB – placené. A má ještě řad dalších vychytávek
- Aqua Data Studio – další z placených a řadou možností a schopností.
- Toad® for SQL Server pro Oracle, ale i pro SQL serfvery jako takové.
- Sequel Pro – další nástroj pro MySQL a pouze pro Mac OS. Zdarma.
- RazorSQL pro řadu databází a pro Windows, MacOS, Linxu a Solaris.
- SquireL SQL vhodný asi pro Javisty. Pracuje v JDBC databázemi a napsaný je v Javě.
Webové (online) řešení
phpMyAdmin – MariaDB, MySQL. Snad nejznámější, velmi často ho budete mít i na hostingu, kde máte weby/WordPress.
Adminer – MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, MS SQL, Oracle, Elasticsearch, MongoDB, SimpleDB, Firebird, ClickHouse a je to další velmi rozšířená možnost. Adminer ale už dlouho neměl aktualizaci, AdminerEvo je pokračující fork AdminerEvo
phppgadmin – pro PostgresQL
Další možnosti
- Metabase – placené,
- Datasparc/DBHawk – široká podpora databází
- Redash je open source
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2918: Jak z WordPressu smazat všechna média?
V rámci úklidu na rychlofky (#tyden) to nebylo jenom o smazání záplavy příspěvků, ale také prakticky všech médií (attachments), které ty příspěvky měly. Související příspěvky TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat…
-
TIP#2907: Jak ve WordPressu smazat velké množství příspěvků? Ideálně všechny?
V době kdy #tyden měl webovou verzi se na rychlofky.cz nashromáždilo dobrých 12 tisíc (velmi krátkých) příspěvků. Roky starých a také nenavštěvovaných, Google (vyhledávače) nemají rády krátké příspěvky a neumístí je do…
-
TIP#2871: WordPress a jak docílit toho, aby obrázky v příspěvcích měly stín?
Chcete trochu vylepšit příliš plochý design článků a svého webu na WordPressu? Můžete to udělat tak, že obrázky opatříte stínem. Budou vystupovat z jinak plochého článku a vylepší jeho čitelnost. Související příspěvky…
-
TIP#2807: Bit.ly zavádí reklamu a splash screen? Co s tím? Jak na vlastní zkracovač?
Bit.ly, jeden z mála původních a široce rozšířených zkracovačů adres (URI) za pár měsíců zavede zobrazování reklamy pro ty, kdo kliknou na bit-ly odkaz. Doposud to fungovalo aniž by kliknutí bylo jakkoliv…
-
TIP#2799: Sdílíte nějaký odkaz? Měli byste ho vyčistit od věcí, které tam nemají zůstat
Zapeklitá záležitost, něco jste si otevřeli na Internetu nebo v aplikaci a chcete to nasdílet pomocí odkazu (link). V mnoha případech se k odkazu samotnému přidá řada dalších zbytečných věcí. Někde, třeba…
-
TIP#2791: Mám na webu WordPress v “anglické” verzi, je bezpečné přeinstalovat (změnit) na cs_CZ (či opačně)?
Může se vám to stát velmi lehce a možná si toho ani nevšimnete. Máte českou verzi WordPressu a při některé z aktualizaci si nevšimnete, že vám vlastně nenabízí českou, ale anglickou. To…
-
TIP#2753: Proč mi aktualizace WordPressu cs_CZ (českého) nabízí aktualizace na en_US?
Právě teď je to aktuální. Objevil se WordPress 6.6 a pro všechny weby s cs_CZ to nabízí (a vlastně i dost vnucuje) aktualizaci na tuto verzi, jenže en_US. Související příspěvky TIP#2554: Potřebujete…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2592: Ještě stále máte na webu Google AMP? Je to zlo, rychle s tím pryč
Je to vlastně už docela dlouho, co jsem na všech mých webech zrušil podporu Google AMP. Pak jsem delší dobu chtěl napsat tip tomu věnovaný, ale nějak to zapadlo v záplavě jiných…
-
TIP#2554: Potřebujete vyměnit obrázek v médiích na vašem WordPressu? Je nutné mít plugin
Jedna z věcí, kterou (neznámo proč) WordPress neumí přímo. Můžete nahrát média (obrázek, fotku, atd) ale když chcete nahrát upravenou verzi, tak to není možné. Přitom je to dost zásadní věc, kterou…
-
TIP#2548: Jak synchronizovat (zálohovat) web přístupný přes FTP na disk ve Windows?
Taková ta úplně klasická věc. Máte někde webový server (třeba právě jako 365tipu.cz) a je dostupný jen přes FTP (SFTP). Chcete si ho zálohovat na disk ve Windows (ať už lokální nebo…
-
TIP#2533: Jak získat štítky z WordPressu pomocí vlastního PHP
Když už byla řeč o tom jak analyzovat duplicitní štítky, tak je vhodné ještě přidat možnost jak exportovat štítky z WordPressu pomocí PHP. Předpokládá to, že máte přístup k vašemu hostingu a…
-
TIP#2514: Jak ve WordPressu deaktivovat plugin bez přístupu k WP-Admin
Tohle je snadné, ale musíte mít přístup k vašemu hostingu, tedy většinou FTP/SFTP přístup, ale může to být SSH. Prostě tak, abyste se dostali k souborům. Související příspěvky TIP#2495: Mohu z mého…