Celým názvem IMMAX NEO LITE Smart Prodlužovací přívod 4AC+4USB, WiFi napovídajícím to, že jde o 4x 230 V a 4 x USB-A (2.4 A každý). V chytré podobě. A jde o Tuya, takže Smart Life/Tuya Smart aplikace a 2.4 GHz Wi-Fi. Funguje samozřejmě i bez aplikace.
Ideálně kombinovat s Tuya Gateway/Hub, ale můžete ovládat čistě telefonem. Každá z 230 V zásuvek je ovladatelná (on/off) a čtveřice USB také, ale jako celek. Součástí je i měření spotřeby – odběr (A), spotřeba (W) a napětí (V). Umí i přepěťovou ochranu.

Provedení větší, což potěší pokud do jednotlivých pozic potřebujete dávat rozdvojky nebo větší zdroje. Nepotěší, pokud jste s tím nepočítali.
Každá zásuvka má samostatné světélko, 4xUSB jedno. U přívodu je centrální on/off tlačítko, také svítící. Samotné on/off u jednotlivých 4+1 je relátko a je dost slyšet. Bohužel světelné indikátory nelze v aplikaci vypnout ani nastavit na noční režim. Takže se chystejte na přelepování a potřebovat to budete, v noci velmi nepříjemné modré osvětlení.

Zprovoznění v Tuya
Spusťte Smart Life/Tuya Smart a přidejte zásuvku, nedělejte to v Hubu, ale na homepage aplikace.
Přidání v Smart Life je ideálně přes ruční výběr, najít zásuvky+Wi-Fi nebo Other, vybrat síť (použijte tu, ke které bude zásuvka připojená) a pak zásuvku na alespoň 10 sekund nechte vypnnutou (bude vám to ostatně psát). Pak držte alespoň pět sekund výše zmíněný on/off knoflík – poté co ho pustíte bude blikat a můžete pokračovat.
Pojmenujte si ji (v mém případě “Pes Loznice”) a klikněte na Dokončeno.

V aplikací je pak prodlužovačka vidět jako její zobrazení – u vypínače je měření proudu (ne, neumí jednotlivé zásuvky, ale jenom celek) a nastavení – jak se chovat po ztrátě napájení a přepěťová ochrana od 10 A do 30 A (10 A je výchozí). Obrázek hlavního vypínače jde podržet pro on/off. Obrázky jednotlivých zásuvek reagují na on/off poklepnutím a u každé je k dispozici časovač.
A každou ze 4 zásuvek můžete pojmenovat, stejně tak jako USB čtveřici.
Pozitivní drobnost na této zásuvce je, že vám může ušetřit až čtyři samostatné USB zdroje (nebo nějaký ten dražší zdroj s více porty)..
Jak dostat do HA?

Chvíli počkejte, případně udělejte reload Tuya integrace (pokud ji nemáte, musíte přidat a autentizovat).
V HA se objeví každá zásuvka jako ovladatelná, trojice neaktivních senzorů pro proud, spotřebu a napětí a konfigurace kde můžete ovlivnit co udělat po ztrátě a obnovení napájení.
Co se ale nepodaří přidat je senzor spotřeby do Energy – neukazuje se tam. Což je dáno tím, že tohle vyžaduje senzor co ukazuje kWh/Wh, což u této zásuvky k dispozici není.
Což ale nebrání to napravit přes Riemannův součtový integrální senzor integraci. Výsledná entita je poté v Helpers a u zařízení, ze kterého je to vytvářeno.
Pak už jen počkat (protože to budete počítat z hodiny dat) až se u nového senzoru objeví hodnota a v Energy bude vidět a bude možné ho přidat.
POZOR: Je to Tuya, takže hodnoty ze senzorů jsou aktualizovány občas chaoticky, někdy často, někdy jednou za pár hodin. Aktualizaci bezpečně vyvolá otevření mobilní aplikace a daného zařízení. Na ovládání zásuvek to ale vliv nemá, to je okamžité.
DODATEK leden 2025
Koupeno v květnu 2024 a vlastně dobře že je teprve leden 2025. Zásuvka odešla – nejde zapnout, stlačení tlačítka vede jen ke krátkému probliknutí, ale zásuvka se nezapne a další zařízení nenapájí, nesvítí ani další indikátory.
Tipy týkající se Chytré domácnosti (včetně Home Assistant)
-
TIP#2973: Proč svítilny a nářadí s USB-C nejde nabíjet čistě USB-C kabelem. A co si s tím počít?
Psal nedávno Václav Maněna: Proč nejde svítilny a nářadí s konektorem USB-C nabíjet rovnou v nabíječkách s USB-C portem a pomocí kabelu se dvěma konektory USB-C, ale je nutné použít kabel A-C.…
-
TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v Dockeru. Ideální pro testování, ale nebudete mít všechno
Další vlastně dost snadná věc a zároveň užitečná. Můžete si pořídit ostré HA, ale stejně tak jen testovací. HA je možné spouštět v Dockeru, takže si nijak Raspberry “nezaneřádíte”. Dále popsaná cesta…
-
TIP#2951: Proč si pořídit dashboard/rozcestník (třeba na něčem jako je Raspberry Pi)
Už dávno při zkoumání Dockeru na QNAP NAS jsem narazil na dashboardy umožňující realizovat v různě jednoduché až pokročilé úrovni rozcestníky (včetně těch i s pluginy) na to co máte doma (nebo…
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…