Xiaomi Flora je poněkud dražší ale zajímavější varianta – v klasické podobě je pro MiHome, ale existuje i provedení pro Tuya. Najdete na Ali jako HHCC Flora Monitor v různo-barevných provedeních. Kusově je to dost drahé, i když na Ali je to vždy se slevami, takže spíš berte více najednou, dost se to zlevní. A pozor na to aby to byla “global version”
- Černý není chytrý (má LED indikující potřebu zásahu)
- Bílý/Zelený je Mi Home (či HHCC appka, tedy Flower Care appka)
- Růžový je Tuya
Tenhle sensor není ani tak obrovský, takže se hodí i do menších květináčů – co navíc, umí světlo, vlhkost, živiny i teplotu. Napájené to je CR 2032 (je součástí, stačí vytáhnout pojistku) a klasická Mi Home podoba používá Bluetooth/BLE.
Výhodou může být i to, že Mi Flora umí nechat i zvolit jakou že kytku to máte a podle toho přizpůsobit doporučované hodnoty – ty si získává z velmi rozsáhlé databáze květin.

V Česku například SunnySoft měl bílý model za 439 Kč (a i tam je označení HHCC Smart Flower Monitor). S touto cenou víceméně na úrovni nakupování z Ali s výhodou rychlosti, záruky, atd). Což mimochodem znamená i to, že jsem jich tam nakonec pár koupil (už jsem někde psal, že tohle hobby leze do peněz, že ano?).
Aplikace je “Flower Care” (Životní styl) a neděste se čínských znaků – samotná aplikace je v angličtině. Vytvořte si účet nebo se přihlaste přes Apple/Google a jde i přes Xiaomi účet. Vyberte si EU jako místo kde jste. Můžete ale použít i klasickou Mi Home – a pozor. Flower Care i přes volbu EU ty senzory dává na „cn“ servery.

Samotný senzor vyjmout z papírového a plastového obalu (to balení je mimochodem moc povedené) a poté na zadní části otevřít (jde to těžko) a aktivovat baterii. Tady ale pozor, je tam oranžové gumové “těsnění” a to odstraňovat nechcete. Baterii je oddělená průhledným igelitovým kouskem. A je dost jisté, že se vám podaří právě tu gumu dát pryč a nepodaří dát zpět.
V Aplikaci pak “+” nebo Click to add device – symbol čidla – najde ho, chvíli to trvá a poté přidá, takže můžete pokračovat přes Add Plant – dostanete se k seznamu, takže musíte najít tu svoji – tím se vám předvyplní ideální parametry.
Hledejte v políčku nahoře, protože to co vidíte je jenom předvýběr – názvy jsou takové nějaké latinské, takže to nebude jednoduché. Můžete si na pomoc vzít Google (umí poznávat kytky) nebo ChatGPT (také umí). Ale občas to moc úspěšné nebude. Případně v aplikaci je průvodce podle typu listů. Zkoušel jsem, výsledky rozpačité.


Až tam jednotlivé kytky budete mít, tak je lze otevřít a dostat se k parametrům – můžete si nastavit vlastní rozsahy hodnot. A můžete je také přejmenovat, abyste věděli, kde je vlastně máte. Jen pozor, názvy jsou dost krátké. A můžete si ji i vyfotit a nahradí se tím fotka z databáze.
V Nastavení aplikace si nezapomeňte přepnout na stupně Celsia, výchozí jsou Fahrenheita. Česky to mimochodem neumí, takže musíte zůstat u něčeho jako Angličtiny, Němčina, atd. A výběr moc velký není.-
Senzory jsou Bluetoot/BLEh, což je dost důležité i s ohledem na aktualizace – v přehledu senzorů máte Sync All a jednotlivý senzor se bude aktualizovat když ho otevřete – dosah vypadá docela rozumně, funguje to napříč celým bytem, ale protože je to Bluetooth tak to prostě občas nebude fungovat, dokud nedojdete blíž k senzoru.
A pokud máte aplikaci na iPhone/iPadu, tak to bude ještě horší, protože jakmile nebude na popředí, tak ji Apple zabije a máte po žížalkách. Takže aktualizace čekejte až proběhne.


Nepraktické je i to, že se údaje neaktualizují samostatně, jde to jenom ručně – byť se natáhnou historická data ze senzoru, takže o nic nepřijdet.e
Osobně bych uvítal přehled všech hodnot rovnou v seznamu, ne nutnost chodit se na jednotlivé senzory dívat. Ke každému senzoru můžete sledovat i vývoj v čase.
A pozor, tohle je indoor tedy vnitřní senzor, do záhonku ven bych s tím nechodil.

Jak na Home Assistant
Do Home Assistant jdou tyhle senzory dostat nakonec snadno – musíte mít samozřejmě podporu Bluetooth. Home Assistant pak bude odchytávat údaje ze všech senzorů tak jak je posílají do étéru a bude to tak nakonec fungovat podstatně lépe, než originální aplikace.

Postačí přidat Xiaomi BLE integraci a poté postupně přidávat jednotlivé senzory. Musíte ale zjistit který z těch co jste si možná nastavili už ve Flower Care odpovídá kterému kódu. Což je komplikace, protože v Flower kódy prostě dostupné nejsou – ale můžete to zkusit odvodit postupně od hodnot v aplikaci vs. těch co se objeví v HA. Jenže ani to moc nepomůže, hodnoty v HA se budou od těch v Flower Care lišit. Případně můžete jeden po druhém například zakrýt (tyto mají senzor na světlo) nebo vyjmout z hlíny (změna vlhkosti na nulu).
Budete potřebovat token extractor tool, protože umí najít Plant Sensory, ale moc vám nepomůže v identifikaci co že a jak že to máte v aplikaci. Ale nakonec si nějak poradíte a téhle pomůcky získáte dešifrovací klíč (BLE KEY) nutný pro přidání do Home Assistant.
Pokud některé senzory máte daleko od Home Assistant krabičky/instalace, nebo nemáte Bluetooth/BLE s anténou či zarušený, tak vám to může některé ze senzorů nabrat částečně, tedy nebudou tam všechny hodnoty – čase se vám objeví všechny, ale chce to něco udělat s kvalitou vašeho BT/BLE. Tady klasicky viz Pomůže USB prodlužovací kabel s kvalitou Bluetooth signálu a ideálně si kupte pořádné Bluetooth dongle s pořádnou anténou (je v tipu).
Tři půdní senzory odzkoušeny
Po pár týdnech praktického zkoušení MiFlora a dvou dalších senzorů je výsledek dost jasný, právě tohle je aktuálně nejlepší vnitřní půdní senzor. Popsaný už tu mimochodem je Menší Tuya/MOES Bluetooth senzor pro vaše květinky, ale tam zůstávají stále stejné otazníky, které jsou popsané na konci tipu.
A další varianta, GMX-01, popsaný v Chytrý venkovní (i vnitřní) ZigBee senzor pro vaše plantáže. Pardon. Květinky má stejný problém, teplotu měří, vlhkost tvrdohlavě ukazuje 100%. Ale tam je to asi dost ovlivněné umístěním ve velkých truhlících, opravdu velkých.
Tipy týkající se Chytré domácnosti
-
TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v Dockeru. Ideální pro testování, ale nebudete mít všechno
Další vlastně dost snadná věc a zároveň užitečná. Můžete si pořídit ostré HA, ale stejně tak jen testovací. HA je možné spouštět v Dockeru, takže si nijak Raspberry “nezaneřádíte”. Dále popsaná cesta…
-
TIP#2951: Proč si pořídit dashboard/rozcestník (třeba na něčem jako je Raspberry Pi)
Už dávno při zkoumání Dockeru na QNAP NAS jsem narazil na dashboardy umožňující realizovat v různě jednoduché až pokročilé úrovni rozcestníky (včetně těch i s pluginy) na to co máte doma (nebo…
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2849: Co o vás Alexa/Echo ví a jak se na záznamy komunikace i data podívat
Amazon o uživatelích klasicky shromažďuje různorodá data a pokud používáte Alexu/Echo, tak uchovává i záznamy hlasové komunikace. Nepřenáší se pochopitelně cokoliv co Alexa “může” slyšet, ale pouze to co bylo vyvoláno spouštěcím…
-
TIP#2823: TP-Link Tapo C225 – 2K QHD domácí pohyblivá kamera. První zkušenosti
Dorazila Tapo C225, domácí kamera od TP-Linku s vysokým rozlišením, nočním viděním, 360 stupňovým zorným úhlem, mikrofonem/reproduktorem a detekcí pohybu a zvuku. A také slušnými schopnostmi a nastavitelností. Takže nejprve první zkušenosti,…
-
TIP#2810: Co to je Proxy server a k čemu je to dobré
Je to zvláštní, ale tématu Proxy serverů se 365tipů přímo nikdy nevěnovalo. Přitom je to taková hodně užitečná věci. Byť zmínka o nich je v Co je to VPN, k čemu je…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2768: Jakou teplotu mít v chladničce? Co o tom vědět a hlavně, jak zjistit jaká tam je
Máte doma ledničku? No, my ano. Kombinovanou chladničku, tedy tu horní velkou věc pro spoustu věcí co se v pátek po nákupu stejně nevejdou. A dole pod tím mrazák. A pro každou…
-
TIP#2744: Dveřní/okenní ZigBee (ideálně) sensor? K čemu něco takového?
Taková malá hezká vychytávka. Krabička se senzorem, druhá menší krabička s magnetem. Jakmile se vzdálí, tak to indikuje “otevřeno” (open) a jakmile se přiblíží (na několik milimetrů), změní se stav na “zavřeno”…
Tipy týkající se Home Assistant
-
TIP#2955: Home Assistant na (nejen) Raspberry Pi v Dockeru. Ideální pro testování, ale nebudete mít všechno
Další vlastně dost snadná věc a zároveň užitečná. Můžete si pořídit ostré HA, ale stejně tak jen testovací. HA je možné spouštět v Dockeru, takže si nijak Raspberry “nezaneřádíte”. Dále popsaná cesta…
-
TIP#2922: Co když se iRobot/Roomba integrace v Home Assistant rozhodne stávkovat a odpojí se vysavač?
Taková ta otravná maličkost co se stane párkrát do roka. Máte v Home Assistant připojenou Roombu a najednou se odpojí. Nic nepomáhá, aktualizace nic. Restart nic. Reload integrace nic. Související příspěvky TIP#2876:…
-
TIP#2876: Chytré věci pro chytrou domácnost a Home Assistant. Velký přehled
Chytrá domácnost a Home Assistant (HA) dávají postupně vzniknout řadě tipů ve kterých jsou konkrétní produkty. Zásuvky, žárovky, senzory a řada dalších věcí, které lze v rámci chytré domácnosti/HA využití. Napojit, sledovat,…
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…
-
TIP#2715: Home Assistant: Jak si snadno vytvořit plán vašeho bytu/kanceláře?
Pro Home Assistant se pro schématický “mapový” pohled může dost hodně hodit “floor plan”, tedy plán vašeho bytu, kanceláře či celého domu. Málokdo ví, že když máte iPhone vybavený LiDarem (12 Pro…
-
TIP#2714: Jak na dálku ovládat věci s infračerveným/RF ovladačem?
Původně to bylo v jednom z nákupních rádců, ale je to natolik užitečné, že se vyplatí tomu věnovat samotný tip. Udělátka pro chytrou domácnost, pomocí kterých můžete přes infračervené ovládání ovládat věci…
-
TIP#2709: Home Assistant: K čemu je Home Assistant Cloud?
Home Assistant Cloud je placená služba za 75 Eur ročně. S její pomocí můžete domácí Home Assistant “otevřít” pro přístup a ovládání z Internetu (aniž byste reálně řešili přístup dovnitř vaší domácí…
-
TIP#2706: Home Assistant: Plant Card. Praktičtější zobrazení stavu rostlinek (půdních senzorů)
Pokud máte chytré senzory pro kytky, tak je můžete zobrazovat v extra k tomu určené kartě Plant. Na jednom místě shrnuje všechny hodnoty a zároveň můžete nadefinovat povolený rozsah hodnot, takže ty…