Možná jste už .DS_Store soubor potkali. Vytváří ho Apple a Mac OS a DS na počátku je zkratkou Desktop Services.
Operační systém si do něj ukládá různorodé informace týkající se složky, ve které je umístěn – pozice ikonek, výběr obrázku na pozadí a další. Mac OS poté na základě zde uložených informací zobrazuje složku. Což ale znamená i to, že pro jiné systémy tento soubor nemá žádný význam. A tak trochu jde o smetí, které Mac OS svéhlavě vytváří ve složkách, do kterých vstoupíte přes Finder.
Pokud .DS_Store smažete nic hrozného se nestane, jen se ztratí případné přizpůsobení dané složky.
Budete-li chtít vědět co je uvnitř, moc toho nezjistíte. Je to binární soubor a nemá tedy žádnou “snadno” čitelnou podobu. Pochopitelně proprietární, byť Apple kdysi slibovalo, že tomu tak nebude.
Na Mac OS je “výhoda”, že tento soubor vlastně není vidět – systém ho před uživatelem skrývá. Všude jinde je to otravný soubor ve složce, který (a to je nutné dodat) navíc může obsahovat informace, které se spíš neměly dostat mimo původní umístění.
Ta výhoda je záměrně v uvozovkách, nejenom že .DS_Store má na počátku tečku (aby nebyl vidět), ale ještě má přidělen invisible příznak, takže ho není možné ve Finderu zobrazit i když to chcete. Do Windows se vám přenese jako Hidden, takže ho za běžných okolností také nebudete vidět.
Na Mac OS je možné (částečně) zamezit vytváření těchto souborů, ale není to nikde snadno dostupné a musíte vědět jak to udělat v příkazové řádce (Terminalu). Znemožní se tím pochopitelně přizpůsobení složek, takže to případně zvažte.
Soubory jsou mimochodem i důvodem častých problémů se zálohováním nebo a ve verzovacích systémech. Desítky tisíc .DS-Store, které se běžně nacházejí na discích, prostě jsou jen obtížně zvládnutelné smetí.
Pozor i na to, že se běžně v tichosti přenesou přes AirDrop a přenesený cizorodý .DS_Store bez ptaní přepíše cílový.
Smetí na síti a na USB discích
Ještě větší komplikace způsobuje i to, že Mac OS svéhlavě tyto soubory vytváří i na síťových či USB discích. Což je případně jedna z nejvhodnější věcí k zákazu. V Terminalu pomocí
defaults write com.apple.desktopservices DSDontWriteNetworkStores true
Mimochodem možná bude třeba restartovat váš Mac. A případné povolení je totožné, jen true na konci nahraďte false. A mělo by teoreticky už platit, že novější Mac OS na síťové disky konečně tohle smetí přestal zapisovat.
Zakázat vytváření (a vůbec používáhí) pro síťové disky může znamenat i dost zásadní zrychlení práce se složkami na nich.
Podobně problematické může být zbytečné vytváření na discích připojených přes USB. Pro zákaz použijte:
defaults write com.apple.desktopservices DSDontWriteUSBStores -bool true
Jak zakázat vytváření na disku přímo v počítači? Podle všeho nijak.
Pokud budete chtít odstranite všechny tyto soubory z disku, můžete použít:
sudo find / -name ".DS_Store" -depth -exec rm {} \;
Případně.
find . -name .DS_Store -delete
Další tipy týkající se Mac OS
-
TIP#2860: Jak na MacOS přidat stín k obrázkům (pokračování řešení pro Windows)
Před mnoha měsíci jsem využil ChatGPT k vytvoření .cmd skriptu pro Windows, který k obrázku přidá stín pomocí imagemagick. Ušetřil mi záplavu času, protože to používám prakticky neustále pro sociální sítě i…
-
TIP#2857: Přechod z Windows na Mac: Menu, řádek nabídek nahoře
Menu nahoře (řádek nabídek, tak se tomu opravdu říká) je hezký koncept, ale co tam fatálne selhává jsou ikonky vpravo. Tak jako tak musíte pořídit něco pro jejich schovávání, ale co zásadně…
-
TIP#2855: Přechod z Windows na Mac: Displej a rozlišení. A více displejů
Rozlišení a scaling je v pojetí Apple peklo, prostě pokud nemáte monitor od Apple s Retinou, tak cokoliv většího bude problém. Ale jde to vylepšit jednou aplikací, takže nakonec konec dobrý, všechno dobré.…
-
TIP#2852: Jaké příslušenství k Mac Mini M4? Co je nutné a co je vhodné?
Mac Mini M4 má dvojici USB-C (na čelní straně. USB 3) a na zadní straně tři Thunderbolt 4 porty (což znamená i podporu USB 3). Takže máte v zásadě k dispozici pět…
-
TIP#2848: Nový nebo přeinstalovaný Mac/MacBook: Klíčová nastavení a tipy pro optimální start
Po čtyřech letech (Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)) se MacBook dostal do stavu, kdy bylo vhodnější ho “resetnout” a nainstalovat Mac OS znovu (vrátí se k tomu samostatný…
-
TIP#2846: Jak reinstalovat macOS na Mac/MacBook? A proč to může být užitečné.
Může se stát, že budete chtít reinstalovat Mac OS, tedy operační systém, na svém Macu či MacBooku. V novějších modelech je to už poměrně snadné, stačí se dostat do Recovery. U těch…
-
TIP#2842: Espanso coby náhrada AutoHotKey (AHK) a proč je to nejlepší text-expander pro Mac, Windows i Linux
Čistá instalace MacBooku pomohla zbavit se kupy aplikací, které jsem tam měl a nepoužíval. A také najít případně jiné lepší, než používané doposud. Velmi dobrý příklad je Espanso, open source pro automatické…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2764: Jak na Apple Watch vidět stav nabití baterie na iPhone i iPadu?
Tohle je takové trochu zábavné téma, protože když budete na Internetu hledat řešení, tak najdete spoustu článků, které budou tvrdit, že je to možné přímo na Watch. Související příspěvky TIP#2763: K čemu…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2733: Vývojová prostředí pro lokální vývoj pro WordPress (a webdesign vůbec)
Lokální vývojové prostředí vám umožní na vašem lokálním stroji mít vše co potřebujete pro provozování webu (s WordPressem, ale může to být i cokoliv jiného) – tedy web server (Apache, například), SQL…
-
TIP#2666: Jak vytvořit Apple ID pro vaše dítě. A opravdu to chcete udělat?
Pokud jste v rodině jableční, tak můžete dětem (míněno hlavně těm nezletilým) vytvářet “dětské” Apple ID – tedy účty u Apple, které jim umožní využívat jablečný ekosystém a zároveň budete mít kontrolu…
-
TIP#2658: .DS_Store? K čemu tenhle soubor slouží? A jak zamezit vytváření
Možná jste už .DS_Store soubor potkali. Vytváří ho Apple a Mac OS a DS na počátku je zkratkou Desktop Services. Operační systém si do něj ukládá různorodé informace týkající se složky, ve…