V domácí síti (ale může to být i interní firemní) je vhodné používat DNS (viz Co je to DNS) a počítače a zařízení mít pojmenované. Přeci jen je snazší napsat synology.local než si složitě pamatovat jakou že IP adresu má váš NAS.
Máte přitom dvě možnosti, buď používat jenom “synology” nebo používat plné doménové jméno (FQDN) a přidávat .local (nebo případně .home či .lan).
To druhé je praktičtější, protože neúplná jména pro některé systémy (a prohlížeče) mohou být komplikací a nebudou fungovat – FQDN (plná) tím trpět nebudou.
Aby tohle fungovalo, tak máte tři možnosti.
- Jména a jejich IP adresy ukládat do hosts souboru na jednotlivých počítačích. Což je jakž takž použitelného u jednoho stroje, ale ne u více. A nepoužitelné u zařízení co toto neumí – Apple a Android
- Mít router, který má DNS server a vše udržovat na routeru, ten totiž zpravidla tak jako tak bude zařízením v domácnosti předávat informaci o DNS serverech. Ne všechny routery to ale umí, některé to ale umí jako další rozšíření. OpenWRT di DD-WRT by to podle všeho umí
- Pořídit si vlastní DNS server, ideální je například jít do pihole, protože tím získáte i blokování reklamy a nevhodného obsahu. Ale možnosti je mnohem více – Bind, Unbound, dnsmasq, powerdns
TIP: K čemu se hodí veřejné DNS jako Google DNS či Open DNS. Budou se vám hodit i zde, budou se hodit jako záložní, sekundární DNS server.
Pokud se vydáte cestou vlastního DNS serveru, tak je nutné ho na něčem provozovat – musí to být něco fungující 24/7, takže se nabízí Raspberry pi (nebo jiný obdobný počítač, výhoda je v tom že to může být i nějaký starší, nenákladný), NAS pokud podporuje virzualizaci nebo přímo umožńující přidání potřebného software.
pihole jde mimochodem provozovat i na Home Assistant Green/Yellow či jiné podobě s HA OS.
Teoreticky byste mohli mít DNS server i v cloudu, ale znamenal by to ho mít mimo domácnost či firmu a v případě výpadku připojení by nefungovalo místní DNS. Proto je dost vhodné mít vše přímo na místě.
Dodatek po vydání na základě zpětné vazby:
FYI: zrovna „.local“ neni stastne reseni, protoze je vyuzivano mDNS. Myslim ze i Synology mDNS umi, tudiz bude na stejne L2 dostupne pod <hostname>.local a neni treba rucne spravovat DNS zaznamy.
Pokud chcete „rucne“ spravovane DNS, je lepsi vyuzit neco z tohoto listu
V zmiňovaném listu je uvedeno:
.intranet.
.internal.
.private.
.corp.
.home.
.lan.
Osobně bych byl asi pro co nejkratší varianty, přeci jenom muset vypisovat .internal je méně zábavné než .home či .lan.
Tipy týkající se Home Assistant
-
TIP#2796: Bluetooth zařízení pro chytrou domácnost? Proč je BLE a Bluetooth takové peklo?
Chcete mít chytrou domácnost s co nejméně problémy? Jděte do ZigBee, pokud ji chcete mít dostatečně “otevřenou”. Nebo volte Wi-Fi zařízení od určitého výrobce, co má větší výběr a slušný ekosystém (TP-Link).…
-
TIP#2790: Home Assistant: Tuya a Home Assistant? Jde to, ale dře to
Home Assistant má integraci pro Tuya. Musíte mít zařízení přidaná do Tuya Smart/Smart Life a přes tuto aplikaci přidat cloudovou Tuya do svého Home Assistant. Ale je to taková dost problematická věc…
-
TIP#2785: ESP32 a Bluetooth Proxy pro Home Assistant
Home Assistant umí skvěle pracovat se zařízeními používajícími Bluetooth/BLE, ale musíte mít odpovídající hardware, které umí oboje. Řešení je snadné s pomocí USB Bluetooth (viz Přímá podpora Bluetooth? Jak na to) ale…
-
TIP#2776: SwitchBot Hub Mini je zároveň infračervený dálkový ovladač (ne)chytrých zařízení
SwitchBot Hub Mini je menší varianta hubu (gateway) pro SwitchBot produkty. Existuje ještě varianta vybavená displejem (a měří i teplotu a vlhkost), ale odpovídá tomu i vyšší cena. Hub potřebujete pokud máte…
-
TIP#2774: SwitchBot Venkovní i vnitřní BLE sensor teploty a vlhkosti použitelný samostatně i v Home Assistant
Narazil jsem na něj při zkoumání Čím měřit venkovní teplotu (a případně vlhkost)? a je to jedna z mála cenově rozumných možnosti pro venkovní (IP65) i vnitřní senzor – SwitchBot Thermo/Hygrometer Indoor/Outdoor…
-
TIP#2772: Mini Universal IR Remote pro ovládání zařízení co mají infračervený dálkový ovladač
Moc šikovná vychytávka v podobě chytrého zařízení co dokáže vysílat infračervené povely a ovládat tak něco co má pouze dálkový ovladač v rámci chytré domácnosti. Funguje to překvapivě dobře, včetně možnosti naučení…
-
TIP#2725: Chytrá Wi-Fi žárovka IMMAX NEO LITE SMART LED (E14 a GU10). Home Assistant, Alexa, Google Home
Další kousek od IMMAXu, žárovka (v tomto případě s E14 paticí) – IMMAX NEO LITE SMART LED žárovka E14 6W barevná a bílá WiFi a GU10 paticí IMMAX NEO LITE SMART LED…
-
TIP#2718: Home Assistant: Jak nahlas varovat že se něco děje. Rozšíření pro hlídač ledničky
Hlídač dveří ledničky pomoci senzoru je skvělá věc (Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky), už několikrát na mobilu dorazilo oznámení, že byly dveře…
-
TIP#2715: Home Assistant: Jak si snadno vytvořit plán vašeho bytu/kanceláře?
Pro Home Assistant se pro schématický “mapový” pohled může dost hodně hodit “floor plan”, tedy plán vašeho bytu, kanceláře či celého domu. Málokdo ví, že když máte iPhone vybavený LiDarem (12 Pro…
-
TIP#2714: Jak na dálku ovládat věci s infračerveným/RF ovladačem?
Původně to bylo v jednom z nákupních rádců, ale je to natolik užitečné, že se vyplatí tomu věnovat samotný tip. Udělátka pro chytrou domácnost, pomocí kterých můžete přes infračervené ovládání ovládat věci…
-
TIP#2709: Home Assistant: K čemu je Home Assistant Cloud?
Home Assistant Cloud je placená služba za 75 Eur ročně. S její pomocí můžete domácí Home Assistant “otevřít” pro přístup a ovládání z Internetu (aniž byste reálně řešili přístup dovnitř vaší domácí…
-
TIP#2706: Home Assistant: Plant Card. Praktičtější zobrazení stavu rostlinek (půdních senzorů)
Pokud máte chytré senzory pro kytky, tak je můžete zobrazovat v extra k tomu určené kartě Plant. Na jednom místě shrnuje všechny hodnoty a zároveň můžete nadefinovat povolený rozsah hodnot, takže ty…
-
TIP#2702: Moes ZigBee Repeater (ZZJ-JM) pro rozšíření sítě
Potřebujete-li prodloužit dosah ZigBee, tak potřebujete buď aktivní (napájená) zařízení nebo samostatný repeater. Což už víme z předchozího tipu ZigBee a dosah? Budu potřebovat repeater?
-
TIP#2700: Home Assistant: Dveřní senzor co upozorní na dveře otevřené déle jak dvě minuty. Použití pro hlídání ledničky
Čerstvě popsaný Dveřní/okenní ZigBee sensor Sonoff SNZB-04 má jedno nesmírně praktické využití. Hlídá nedovření dveří ledničky. Ona sama sice bučí když jsou dveře otevřené, ale to musí být poněkud víc. A běžně…
-
TIP#2699: Dveřní/okenní ZigBee sensor Sonoff SNZB-04
Sonoff SNZB-04 ZigBee Wireless Door/Window Sensor není nejlevnější, ale stále cenově rozumný (nezapomeňte si k němu koupit CR2023 baterii!). Je to klasický magnetický senzor, použitelný na cokoliv kde chcete hlídat otevření/zavření –…