V roce 2017 vydané Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)? nejen tak trochu zastarává, ale týkalo se map obecně. Takže je tu čas se na to podívat znovu a trochu jinak. Proto jsem se na sociálních sítích ptal na to, jaké navigace (nejen) pro iPhone považujete za nejlepší.
Žádný tip na železo, možná později, zkusíme aplikaci. Nejlepší navigace pro iPhone? Ale pojďme i pro Android, stejně to většinou je na obou. V článku na iDropNews zmiňují Apple Maps (v životě jsem nepoužil), Navmii Offline GPS (vůbec neznám), TomTom Go Navigation (nepoužil jsem nikdy), Google Maps (používám jen pro trasu MHD) a Waze Navigation & Live Traffic (používám neustále). Co používáte a doporučíte?
Sešly se fantastické reakce plné tipů, takže tady to máte setřepané. A později, včetně kompletních reakcí, ať si můžete udělat představu.

Mapy.cz jsou (řekl bych že zaslouženě) často doporučované pro kvalitu podkladů, turistické mapy, cyklotrasy (to jinde moc nehledejte). A ano, můžete je používat pro navigování v autě, na kole, atd. Měly by dobře umět MHD. Osobně je nepoužívám prakticky nikdy (pro navigování). Zmiňovaná velká výhoda jsou off-line mapy, hodící se při cestování po světě.

Mapy Google jsou druhý favorit. Občas se objevuje stížnost na neaktuálnost, ale k tomu bych dodal asi to, že je to bolest prakticky všech map – prostě vždy musí dohánět změny. Silnic, čtvrtí, ulic. Zmiňována je i výhody pro hledání podniků v okolí.

Waze pravděpodobně třetí, byť se možná tak nějak dělí o místo s mapami od Apple. Waze nicméně stále má jednu zásadní výhodu – data o provozu (ty se promítají do Map Google) a komunitní funkce – tedy ta různá nahlašování (radary, policie) a podobně (to se do Google, pokud dobře vím, nepromítá). Lze asi dodat, že Waze to vyhrává právě při řízení. U Waze mimochodem mohu potvrdit zmínky o špatném hledání čísel popisných.
POZNÁMKA: Vhodné zmínit je, že věci od Google (ten jejich reklamní bordel, doslova) vyvolávají nelibost s ohledem na ochranu soukromí. Vlastně se tomu moc nedivím, ale je nutné dodat, že iluze o ochraně soukromí budované Apple jsou zapomenuty kdykoliv na něčem Apple vydělává.

Apple Maps jsou podle uživatelů dobré třeba v Severní Americe, ale v Česku to není až tak moc dobré. Trochu mě tam překval argument o výhodnosti pro MHD, ale nikdy jsem to nezkoušel – osobně na tohle používám Mapy Google a případné Lítačku. Zvláštnost map od Apple je, že mají pouze mobilní aplikační podob, nemají webovou. Byť, pokud budete chtít, tak v DuckDuckGo jsou použity právě tyto mapy, včetně plánování tras. Řada funkcí ale chybí.
OpenStreetMap mimochodem umějí najít trasu, ale zda umí navigovat (tedy hlavně někde v autě) nevím. spíš ne. Nicméně stojí za zmínku, tenhle projekt je zásadní a jedinečný.
Z jiných padla zmínka o HERE WeGo, Sygic, MapFactor Navigator, Komoot, TomTom.
Na Kolotipech je ještě Jaké mapy na Internetu či v mobilu jsou specializované pro cyklisty? Tipy na cyklomapy s trochu jinak zaměřeným přehledem, tedy mapách pro cyklisty. A je tam samozřejmě leccos navíc.
Osobně?
Osobně pro navigaci (auto) používám Waze, pro MHD, zjištění jak dlouho někam pojedu a hledání kde něco je Google (Apple Mapy nikdy). Mapy.cz okrajově když zkoumám nějaké ty cíle kam vyrazit na kole, je tam dobře vidět co kde je – v Google málokdy, protože to není město.
Pro MHD, jak zaznělo výše, ještě Lítačku, ale většinou si vystačím s Google. Moje dítě pro změnu pouze iDOS, ten já v okamžiku kdy hledám autobus nebo vlak, ale jinak ne
Kompletní odpovědí
- JJ: Apple Maps jsou skvělé v severní americe, tady nejsou ještě moc dobré. Pro ČR a EU obecně používám hlavně Mapy.cz, které mají i dobrou kompatibilitu s Apple CarPlay
- Petr Kulich: My používáme jen mapy_cz hlavně kvůli pěší, ale ani autem po Čr nás zatím nezklamala.
- Jan Bartosik: Na iphonu Apple Maps, když jdu pěšky, nebo sdílím nějakou polohu/místo. A Waze, když řídím.
- Zdenek Sazovsky: Google a pro offline nebo v zahraničí Here Maps
- Lukáš Jelínek: Dřív jsem používal MapFactor Navigator (se zakoupeným balíčkem doplňků a dopravními daty), ale bohužel už není co býval. Teď dávám přednost aplikaci Mapy.cz.
- bigsam72: Google maps, zaloha waze a historicky mam koupenou licenci na Copilot.
- dwbmb: Co se naučily i navigovat, mám už jen mapy.cz. Zkázou google map je příšerná neaktuálnost, zastaralost v řádu let. Dříve jsem používal i Sygic, ale je to stejný příběh jako s Google. Když ani po pěti letech a X hlášeních nenajde adresu, kde bydlím, tak je to na pováženou.
- Michal Urban: Jako primární používám k navigaci Apple Mapy. Hodně se zlepšili a díky podpoře pro Apple Watch a dalších vychytávek jako Find My a rodinnému sdílení budou vždy primární volbou. Pokud náhodou něco, mám v záloze mapy od Seznamu. Hlavně kvůli turistice a cyklotrasám. Nic jiného ne a explicitně cokoli od Googlu mi nesmí do telefonu. Ten jejich reklamní bordel se už nedá používat.
- Ondřej Peroutka: Pro pěší a hledání v mapách Mapy.cz, na hromadnou dopravu mi přijdou nejlepší asi právě ty Apple Maps, při řízení Google Maps.
- atom_cz: od té doby co mám android auto používám google maps, nebo mapycz, Waze je příšerně zpožděný
- Jan Pražák: Pěší trasa, hory, přesnost adres – Mapy.cz a pro cestování autem – Apple Mapy. Za chvíli to bude rok, kdy se v našich končinách opět zlepšily. Google Maps se teď dost zkazily tím updatem a Waze jsem nikdy neměl rád.
- Ondrej Petr: Waze = auto (radary, policie). @mapy_cz všechno ostatní & auto v zemích, kde nemám data.
- Tomas Honzak: Apple Mapy jsou v ČR velmi spolehlivé, navíc – člověk by si měl trasu před jízdou zkontrolovat, že … Googlu nerad říkám, kde jsem. Waze nahodím jen v situaci, kdy jsem obklopen zácpami a potřebuju si zvalidovat, že Apple nepřehlíží nějakou únikovou možnost…
- Miloš z lesa: V autě 100% Waze, které má nejlepší informace o aktuální dopravě i díky hlášení řidičů, turistické pak určitě @mapy_cz
- TheFlyingMan: Auto – HERE WeGo, Turistika – Mapy.cz, Pohyb po městě – Google Maps, Mapy.cz
- Adam: Mapy Google na vše, vyjma dlouhých tras. Tam jedině Waze.
- Thes: Auto = waze, všechno ostatní (pěšky, kolo, MHD CZ+SK) + offline mapy při cestování = mapy.cz. MHD při cestování ve velkých městech = Apple mapy. Občas hledání podniků v okolí + nejlepší filtr “open at” (a možnost si zvolit hodinu) = google mapy, bohužel
- Láďa: Dlouho jsem používal Waze, dokud mě nezačalo štvát časté navigování po vedlejších silnicích. V současnosti Apple maps.
- Obě ruky levé: Pro venkov a turistiku mapy.cz Jsou krásně čitelné, google je děs běs. V Praze me ale mapy.cz zklamaly, Google mapy měly lepší dopravní info.
- Olive Frost: Přidám se do teamu – v autě Waze, na přesné dohledani čísla popisneho tam, kde Waze selhává
- Zoltan Nemeth: Waze je u mňa tiež voľba číslo 1. No, aby som pravdu povedal, keď som posledné leto precestoval služobne celé Rakúsko, tak ma Waze párkrát zaviedol na úplne nesprávne miesto (problémy s číslami domov), tak si už zvyknem kontrolovať správnosť cez Google Maps.
- Pavel Kočička: Waze, Google a Mapy.cz. V Polském Haliči se Mapy.cz osvědčily asi nejvíc. Na dlouhé cesty nejradši Waze. Google mapy když už mám vyhledané místo a nechci přepínat jinam jenom kvůli navigaci.
- Pixycz: Na auto u nás rozhodně Waze, po USA Apple (ten v ČR rozhodně nebrat, nechceš-li jezdit po poli a roklema). Potažmo Google, který s Wazem sdílí data. TomTom je jediná navigace, která k nám vytrvale posílá dodávky kurýrů po turistické pěšině, nebrat! Pro hromadnou dopravu a pěší navigaci pak rozhodně seznamácké Mapy, tam nemají konkurenci.
- Ťule Splešťule: Já miluju OpenStreetMap, tak jsem dlouho používal Mapfactor Navigator FREE. Bavilo mě opravovat chyby i když jich tam moc nebylo. Teď jsem už zlenivěl, tak používám většinou Mapy.cz. Univerzální apka pro auto i cyklo a pěší turistiku. Nemá chybu 👍!
- Petr Studnička: Kdysi TomTom, Sygic, Here a Dyna-něco. Dnes už jen Waze.
- 93tomasp: V podstatě od doby, co nemusím řešit data, tak v autě už jen Waze. Občas bojuju s tím, že mi nechce spočítat celou trasu (cesta na dovolenou), takže to musím rozkouskovat.
- Martin Cígler: mapy.cz si na turistiku nemohu vynachvalit. Jedou po celem svete a off-line verze je super bonus, jak funguji. V aute google nebo waze.
Další tipy týkající se iPhone
-
TIP#2914: Jak na iPhone/iPadu vložit na domovské obrazovce novou “plochu” (stránku) mezi již existující? Jak měnit jejich pořadí?
Tohle je něco co dlouho nebylo možné, ale nakonec Apple kapitulovalo (stejně jako s možností dávat ikonky “skoro” kam chcete) a teď už to možné je. Prostě když máte iPhone/iPad plný ikonek…
-
TIP#2892: Jak na iPhone vyvolat ChatGPT přímo hlasem (tedy jako když oslovíte Siri)
Chcete žít tak trochu blíže budoucnosti a na iPhone hlasem vyvolat ChatGPT v “voice” režimu a začít si s ní povídat? Není to nijak složité, ale nemůžete na to jít přes Apple…
-
TIP#2870: Jak mít iPhone/iPad aplikace na Mac OS?
Tohle platí jen pro Apple Silicon Macy, ale je to šikovná vychytávka. Můžete na notebooku i počítači spouštět aplikace pro iPhone/iPad. Související příspěvky TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu? TIP#2824:…
-
TIP#2864: Jak sdílet heslo k Wi-Fi z iPhone či iPadu?
Apple má na v iPhone/iPadu šikovnou funkci, že když se někdo vedle vás (koho máte v kontaktech) chce připojit k Wi-Fi, kterou máte uloženou v telefonu, tak váš telefon sám nabídne, jestli…
-
TIP#2856: Nastavení šířky paprsku svítilny na iPhone
Svítilna, vyvolatelná ze zamykací obrazovky nebo z Ovládacího panelu (Control Center) je od iOS 18 přizpůsobitelná. Související příspěvky TIP#2914: Jak na iPhone/iPadu vložit na domovské obrazovce novou “plochu” (stránku) mezi již existující?…
-
TIP#2847: Skryjte si na iPhone/iPadu názvy aplikací (popisky) pod ikonami
Může to být užitečná vychytávka, pokud si dokážete pamatovat ikonky aplikaci a ty vám nebudou komplikovat život změnami k nepoznání. Od iOS/iPadOS 18 můžete skrýt popisky pod ikonami na ploše. Související příspěvky…
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2818: Jak opravdu skrýt či zamknout aplikace na iPhone/iPadu
Před pár měsíci vydaný tip Jak skrýt aplikaci na iPhone či iPadu je možné s příchodem iOS/iPad OS 18 skoro zapomenout. Nově je totiž možné aplikace skrývat a zamykat běžným způsobem přímo…
-
TIP#2816: Dělá vám koukání do mobilu v autě potíže? iPhone i iPad má novou vychytávku co pomůže
iOS 18 (ale i iPad OS 18) přinesl Vehicle Motion Cues/Pohybová vodítka pro vozidlo. Funkci můžete zapnout v Nastavení/Settings -> Zpřístupnění/Accesibility -> Motion/Pohyb. Související příspěvky TIP#2914: Jak na iPhone/iPadu vložit na domovské…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…