Ne že by se to tu už tak trochu neprobíralo. Například v Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci? Stále se to ale vrací jako téma, například čerstvě u aplikace eDoklady. Lidé si stěžuje, že “jde vystoupit jen přes task manager”.
Hned na úvod stručně a jasně. Ukončovat aplikace na mobilních telefonech je zbytečné a nepřináší žádné výhody – tedy ani úsporu baterie, ani úsporu výkonu. Aplikace “opusťte” tím, že se přepnete na plochu nebo do jiné aplikace.
Jediný vhodný důvod k “násilnému” ukončení aplikace je ten, že nefunguje, chová se chaoticky. Klasické “vystoupit a nastoupit” velmi často pomůže. Právě to udělejte z nějakého toho “task manageru”, tedy přehledu otevřených aplikací, kde můžete vynutit jejich ukončení. Případně jinými způsoby nebo na jiném místě v systému telefonu.
Proč tomu tak je? Na mobilních telefonech nezůstávají běžet aplikace ponechané “na pozadí”, tedy ty se kterými nepracujete a nemáte ja na displeji) aktivní.
Apple je v tomto ohledu velmi drastické a nepovolí takto ponechat víc než pár aplikací a ty “starší” doslova zabíjí – včetně neuložení rozpracovaných věcí (jako například rozepsaný komentář na sociální síti) a také včetně toho, že přestane fungovat něco, co chcete aby fungovalo – proto je například velmi vhodné si Stravu (či jiné sledování aktivit) nechávat jako aktivní, tedy mít ji “na displeji”.
O tom které aplikace mohou běžet „na pozadí“ rozhoduje Apple – vedle sledování sportovních aktivit to mohou být mapové aplikace, ale třeba i hudba či podcasty – tam je prostě třeba, aby aplikace zůstala v běhu a nebyla v nevhodný moment omezena.
Android je na tom poněkud lépe v tom, že umožňuje běh na pozadí více aplikacím, ale v okamžiku kdy to potřebuje, tak i tam dojde k “úklidu” a efektivnímu uspání aplikace. Respektive, aplikace se ukončují automaticky, pokud je telefon v klidovém režimu nebo pokud aplikace nevyužívá žádné zdroje po delší dobu
Zajímavé (a zmíněné v tipu výše) je i to, že samotné “zabití” aplikace může paradoxně spotřebovat víc energie, než když ji ponecháte uspanou. Výjimkou jsou aplikace, které na pozadí spotřebovávají příliš energie – což zjistíte sledováním stavu baterie.
Ukončení aplikace může být ještě výhodně tam, kde data v ní zabírají enormní množství paměti. Typickým příkladem mohou být sociální sítě – je tam ale nejisté, zda skutečně dojde k uvolnění dostatku paměti, protože řada aplikací si hodně věcí ukládá do cache, vyrovnávací paměti, aby šetřila datové přenosy a fungovala rychleji. A ukončení aplikace se cache nijak nedotkne.
Na Androidu jsou možnosti jak sledovat využití paměti, bohužel na iPhone toto možné není. Apple uživatelům takovou možnost nedává.
Co tedy s těmi (například) eDoklady?
Nic, prostě je opusťte odchodem na plochu nebo vyvoláním jiné aplikace. Zůstanou na pozadí, po určité době je systém uspí a běžet nebudou. Stejně jako je to u většiny aplikací, tedy těch, které si přímo od systému nevyžadují zanechání běhu (jako třeba navigace, hudební přehrávač, atd, jak už bylo řečeno výše).
eDoklady pak probudíte tím, že se na aplikaci přepnete, aktivujete ji. Tady navíc ani nejde o aplikaci co by posílala upozornění jako třeba sociální sítě. Ale i tam to funguje trochu jinak, než že by Twitter, Facebook či Instagram co není aktivní musel plně běžet jen proto, aby vám posílal upozornění.
Tipy týkající se Androidu
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2826: Máte podezření, že váš Android telefon či tablet byl hacknut? Dá se to poznat? Co se dá dělat?
Na rozdíl od iPhone/iPadu je možné Android zařízení snáze hacknout, nebo alespoň do nich dostat škodlivé software (malware, či cokoliv jiného). Uzavřenost ekosystému od Apple to dělá složitější, ale také je to…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2822: Jak se z Windows 11 (i starších) dostat k souborům na Androidu. Nově s pomocí Phone Link
Android naštěstí není tak odmítavý jako jablečné věci, které vás pustí pouze k fotkám a videím, a není to nijak složité se po připojení přes USB dostat i k dalším souborům, které…
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…
-
TIP#2759: Vyplatí se koupit levný Android TV Box? Jsou s tím spojená nějaká rizika? Co spíše koupit?
Aliexpress a jiné weby jsou plné levných TV Boxů s Androidem. Je lákavé si chtít něco takového koupit. Ceny jsou velmi nízké. Můžete i něco podobného koupit v Česku, kde to sice…
-
TIP#2748: Tailscale: VPN přístup na Raspberry či jiný stroj za NATem i navzájem mezi čímkoliv, kdekoliv
Moc šikovná věc, máte někde (doma například) stroj, na který se chcete připojit, když jste mimo domov. A nechcete nic moc řešit, jen nainstalovat, zprovoznit a používat. Klasicky do “doma” je připojení…
-
TIP#2722: Jak na NFC. K čemu všemu můžete využít NFC tag, levnou a dostupnou nálepku či přívěšek s čipem.
Už je to dávno, kdy vznikl tip Co je to NFC? Co je to NFC Tag? K čemu je to vlastně dobré?. V té době ještě podpora čtení NFC v mobilech byla…
-
TIP#2717: Jak na Androidu rozdělit displej a mít tam dvě aplikace?
Jedna věc je na novějších Androidech oproti Apple iPhone užitečná. Umějí rozdělit displej a mít na něm dvě aplikace. Něco co u Apple umí jenom iPad.
-
TIP#2712: Jak fungují eSIM v Samsung telefonu a jaké má eSIM výhody. A tip na O2 SIM zadara na léto.
O2 nabízí ne léto k vyzkoušení SIM (ale také eSIM) na léto zdarma (Neomezené volání a 12 GB můžete využívat až do 1. září.). Tak proč to nezkusit. Zvolil jsem pochopitelně eSIM.…
-
TIP#2668: Jak uvést Samsung telefon do továrního nastavení před prodejem či předáním
Chcete prodat nebo někomu předat mobilní telefon? U všech platí, že musíte vymazat obsah uvedením do výchozího (továrního) nastavení. A protože jsem to před pár dny dělal u půjčeného Samsungu, tak proč…
-
TIP#2654: K čemu je dobrý Browsing Assist/Samsung Internet na Samsung Galaxy S24/S23 (One UI 6.1)
Samsung v nedávné novince Galaxy S24 nadělil různorodé pokročilé vychytávky s umělou inteligenci a o pár týdnů později totéž dorazilo i na předchozí model (S23) skrz nové One UI 6.1. Patří sem…
Další tipy týkající se iPhone
-
TIP#2864: Jak sdílet heslo k Wi-Fi z iPhone či iPadu?
Apple má na v iPhone/iPadu šikovnou funkci, že když se někdo vedle vás (koho máte v kontaktech) chce připojit k Wi-Fi, kterou máte uloženou v telefonu, tak váš telefon sám nabídne, jestli…
-
TIP#2856: Nastavení šířky paprsku svítilny na iPhone
Svítilna, vyvolatelná ze zamykací obrazovky nebo z Ovládacího panelu (Control Center) je od iOS 18 přizpůsobitelná.
-
TIP#2847: Skryjte si na iPhone/iPadu názvy aplikací (popisky) pod ikonami
Může to být užitečná vychytávka, pokud si dokážete pamatovat ikonky aplikaci a ty vám nebudou komplikovat život změnami k nepoznání. Od iOS/iPadOS 18 můžete skrýt popisky pod ikonami na ploše.
-
TIP#2841: Jak na iPhone či Androidu “falšovat” polohu?
GPS sloužící k určení polohy vašeho telefonu může občas být brzdou v přístupu k něčemu, co je vázané na polohu. Takže je dost dobré mít možnost tu polohu podvrhnout. Včetně toho, že…
-
TIP#2830: Apple sluchátka k iPhone nebo jakákoliv? V čem bude rozdíl?
Tohle je zapeklité téma. Příznivci Apple nedají na jablečné produkty dopustit, takže pro ně je odpověď jasná. Sluchátka od Apple jsou prostě geniální, nic lepšího není a nic jiného kupovat nechtějí, Jenže,…
-
TIP#2824: NoMachine znáte? Pro vzdálený přístup na plochu skvělá možnost
Vzdálený přístup má mnoho různorodých podob – terminálový (příkazová řádka) i graficky, tedy na plochu na vzdáleném počítači, který to umožňuje. Je to trochu roztříštěná džungle a je s tím spojena řada…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2818: Jak opravdu skrýt či zamknout aplikace na iPhone/iPadu
Před pár měsíci vydaný tip Jak skrýt aplikaci na iPhone či iPadu je možné s příchodem iOS/iPad OS 18 skoro zapomenout. Nově je totiž možné aplikace skrývat a zamykat běžným způsobem přímo…
-
TIP#2816: Dělá vám koukání do mobilu v autě potíže? iPhone i iPad má novou vychytávku co pomůže
iOS 18 (ale i iPad OS 18) přinesl Vehicle Motion Cues/Pohybová vodítka pro vozidlo. Funkci můžete zapnout v Nastavení/Settings -> Zpřístupnění/Accesibility -> Motion/Pohyb.
-
TIP#2814: Co je to RCS a proč to nemá šanci stát se náhradou SMS. A proč to Apple stále komplikuje
Měli byste vědět, že iOS 18 po dlouhé době odmítání konečně podporuje RCS v iMessages. Tedy nový systém posílání SMS co se přibližuje všemu co už dávno známe z WhatsApp, Messengeru a…
-
TIP#2812: Jaký je O2 Tag? “Lokalizační čip” použitelný v Apple Find My, ale za podstatně méně peněz
Jak funguje Apple AirTag jsme tu už probírali, dokonce v několika tipech. Začít můžete třeba v Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další)…
-
TIP#2805: Historie schránky? K čemu se to hodí a jak na to ve Windows, Mac OS, iPhone/iPadu, Androidu, Linuxu, Chrome OS
Musím se přiznat, že mi docela dlouho trvalo, než jsem naučil hlavu používat historii schránky. Tedy ve Windows vědět, že stačí zmáčknout Win+V a objeví se několik desítek posledních obsahů co jsem…
-
TIP#2783: Jak na iPhone opět získat Fortnite. A jak nainstalovat Epic Games Store (a třeba také Altstore)
Fortnite můžete mít opět na iPhone, tedy za předpokladu že jste v EU, protože všude jinde tomu Apple stále brání. Aby to bylo možné, musíte ale nejdříve mít alespoň IOS 17.6 a…
-
TIP#2770: Jak dostat na jedno místo (ideálně do Windows) fotografie z iPhone a Samsungu (Androidu). A jak s nimi dál pracovat?
Ptal se na to před pár dny Jindra. Má iPhone i Samsung (stejně jako já) a řešil jak na jedno místo dodat fotky z obou a pak s nimi moci pracovat. Dokonce…