SmartTag2 od Samsungu je chytrý přívěsek umožňující najít věc, na kterou jste ho umístili. Přímo konkuruje AirTagu od Apple a také s ním má mnoho společných vlastností. A chcete-li, také omezení.
Především, Smart Tag 2 funguje pouze se Samsung telefony. Na iPhone sice můžete mít aplikace SmartThings, ale SmartTag2 není podporován. Ještě vcelku pochopitelné, ale co už méně, že opravdu funguje jen se Samsung telefony – ačkoliv by mohl i s řadou jiných telefonů s Androidem.
Samotný přívěsek je vybavený Bluetooth, takže v blízkosti (což může být pár desítek metrů, udáváno je až 120, ale to jedině v otevřeném prostoru) ho najdete snadno. A stejně jako u konkurence vám UWB (Ultra WideBand) umožní aby telefon ukazoval směr kam se máte vydat i jak daleko je. U Apple je mimochodem dosah udáván jen 10 metrů.
Bluetooth ale slouží také k tomu, že váš případně někde ztracený či ponechaný přívěšek je detekován telefony dalších lidí a poloh kde byl detekován je k dispozici v okamžiku, kdy se ho chcete vydat hledat. Totožná funkčnost jako u Apple, mající limity v tom, že pokud je váš SmartTag2 (AirTag) někde kde není v blízkosti telefon schopná si ho “všimnout”, tak ho prostě nemůžete najít.
Diskutovat by bylo možné nad tím, zda má Apple větší síť telefonů a lepší pokrytí než Samsung, ale objektivně se k výsledku nedostaneme a to že by snad Apple na tom bylo výrazně lépe zaručit nejde. Navíc se to bude hodně lišit od země, ale i místa – města, vesnice, lesy, atd. to všechno bude způsobovat rozdíly.
Jedna užitečná věc ale u SmartTag2 oproti AirTagu je – location history, neboli historie kde byl přívěsek detekován (max 7 dní zpět). Něco co Apple neumí, a něco co se může hodit. Ale, samozřejmě, také něco co může být více komplikované z hlediska ochrany soukromí.
Stejně jako u konkurence můžete aktivovat zvukový signál na přívěsku pro usnadnění nalezení. Můžete si navíc definovat vyzváněcí melodie i hlasitost.
V obou zařízeních je CR2023 baterie, Samsung udává 500 dní, Apple více než 365, ale hodně záleží na tom kde ho máte – nosil jsem jeden v peněžence a tam baterie došla po tak 4 až 5 měsících.
V obou případech se nemusíte bát nepřízně počasí, stupeň krytí je IP67.
SmartTag2 kupujete rovnou jako přívěšek, u Apple je to jenom kolečko, které si poté můžete umístit dle potřeby, třeba do koupených různorodých přívěsků.
Ještě jednu věc umí SmartTag2 navíc – má knoflík umožňující ukončit zvuk, najít váš telefon či ovládat chytrou domácnost.
Na iPhone i Androidu lze obdržet varování, že někde u sebe máte (cizí) AirTag. Paradoxně u Samsungu je tohle možné jen na Androidu (a musíte mít SmartThings aplikací a funkčnost ručně povolit).
Co se ochrany soukromí týče tak překvapivě šifrování polohy není u Samsungu automaticky zapnutí, takže musíte aktivovat.
Před zprovozněním SmartTag2 nezapomeňte vytáhnout plastový proužek aby se zapojila baterie a co hlavně, pořiďte si na mobil Smartthings aplikaci (nejspíš tam je, ale …). V té na vás mimochodem čerstvě zapojený přívěšek vyběhne.
Přívěšky si můžete pojmenovat i vybrat ikonku – na výběr je něco přes třicet ikonek, vlastní mít nemůžete. V Nastavení jsou pak další různorodé volby.
V obou případech je možné sdílet polohu přívěšků s dalšími lidmi. Apple mimochodem trvalo docela dlouho, než to doplnili, ale už to také konečně umí.
Jak resetovat SmartTags2? V balení jste měli ejection pin (vlastně dost totéž jako pin pro vysunutí SIM karty, takže poslouží i kancelářská sponka). Zasuňte pin do otvoru a opatrně vytáhněte zásobník baterie ze slotu. Po jednom stisknutí a uvolnění tlačítka vložte zásobník baterií do slotu znovu stiskněte tlačítko. Podržte tlačítko stisknuté déle než 7 sekund, dokud výrobek nevydá zvuk.
Jak restartovat SmartTags2? Vyndejte baterii, chvíli počkejte, vraťte zpět a zavřete.
Jak vyměnit baterii? S použitím pinu (viz výše) prostě vysuňte zásobník baterie, dejte novou a zasuňte. “+” musí být nahoru!
Jiná barevnost? Můžete si koupit silikonové obaly na Smart Tag 2. A asi největší barevnou nabídku najdete na něčem jako Ali Expres. Najdete tam i různé vychytávky jako třeba pouzdro na psí obojek.
Cena
Smart Tag 2 se prodává za cenu okolo 990 Kč za kus (lze narazit i na slevy až na 750 Kč) nebo 3190 Kč za čtyři kusy.
Apple AirTag čtyři kusy za 2 990 Kč, kus za 890 Kč (ceny přímo u Apple v prosinci 2023) – případně ale musíte dokoupit něco s „ouškem“ aby se z „puku“ stal přívěšek. AirTag tak nakonec vyjde dráže než Smart Tag 2.
TIP: Jak na Apple AirTag: K čemu je to použitelné (a platí i pro Tile a další) vás přivede k sérii tipů pro Apple Airtag
Co si pořídit?
Je to vlastně snadné. Pokud máte iPhone, tak nic než AirTag mít nemůžete. Pokud máte Samsung telefon, tak opět máte jedinou možnost, SmartTag2.
Byť, to je nutné dodat, existují “konkurenční” řešení, ale žádné z nich nemá k ruce onu rozsáhlou “síť” vytvořenou množstvím telefonů (tabletů i počítačů, jako je tomu navíc u AirTagu).
Případná praktická nejznámější alternativa je Tile, Chipolo, Cube, Pebblebee Clip nebo eufy. Případně vydržet až tuto funkčnost přidá do Androidu přímo Google.