Při jedné nedávné diskusi na téma “antiviry výrazně zpomalují počítač” (v mýtech o Windows je uvedeno, že to není pravda) se ukázalo, že dotyčný si stěžuje na antivirus na serveru. Docela zajímavé téma.
Osobně bych řekl, že na běžných serverech by se běžný klasický (tohle slovo je důležité) antivirus vyskytovat neměl, ale najde se se dostatek důvod proč ho mít, respektive proč řešit to, jestli se mezi soubory ukládanými na serveru neobjeví zavirované soubory.
Proto odpověď na “Patří antivirus na server?“ není jednoznačná – bude záležet na tom, o jaký server jde a kde je používán. A protože servery mohou být cílem útoků malware, protože se na ně mohou ukládat soubory od uživatelů, tak může být hodně dobrý důvod tam antivirus mít.
Má to ale jeden háček. Na servery se málokdy hodí typické antiviry, které budete mít na běžném počítači. Velmi často bude třeba volit antivirus odpovídající funkci serveru – webový server, poštovní server, souborový server či databázový server má zásadně jiné požadavky na antivirus.
Hodně to ovlivní i operační systém serveru – Windows vs. Linux zejména, protože v tomto ohledu bude váš výběr jasné dán (či omezen).
Co navíc, antivirová řešení pro servery se dnes běžně kombinují s pokročilou ochranou (takové ty zkratky jako EDR, XDR a podobně) a zdaleka nemusí jít o antivirus “na server”, ale někde před ním. V podobě síťových zařízení.
Velmi rád bych poskytl nějaký přehled antivirů pro servery, ale mohu jen zprostředkovat to co se píše jinde – chybí praktická zkušenost. Takže tedy alespoň takto:
- TotalAV
- McAfee
- Norton
- Bitdefender
- Comodo
- ESET
- VIRUSfighter
- VIPRE
- Panda
- Sophos
- Trend Micro
- REVE
- Webroot
Pokud máte nějaké konkrétní řešení nasazené, dejte vědět. Zejména pokud jde o nějaké, které není uvedeno výše.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software.
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy:
-
TIP#2325: Jak bezpečně hledat na Google? Ochrana soukromí při vyhledávání
“Bezpečně” hledat na Google? Téma posledních dnů, které má ale několik samostatných (ale zároveň i souvisejících) aspektů. Prakticky všechny jsou již v jiných tipech, ale s ohledem na množící se dotazy a…
-
TIP#2322: Jak nenaletět podvodníkům, když něco prodáváte přes Internet. Co nikdy nedělat
Věnoval jsem tomu v září podcast Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku, takže pokud máte chuť si poslechnout zhruba čtvrt hodiny, můžete začít tím.…