Jedna z užitečných funkcí domácího Netatmo je i ta, že je možné měřit vlhkost, takže můžete se zájmem sledovat co s vlhkostí v bytě udělá pověšení vypraného prádla, mytí podlahy či pár hodin vaření. Pohled to nebývá veselý.

Neveselé je pak po čase i zjištění, že se v rozích místnosti, dost často za nábytkem kde nebyl dostatek větrání objevuje plíseň.
Můžete zkoušet větrat o 106, ale je hodně pravděpodobné, že to stačit nebude. Zlepší se to v létě, kdy můžete větrat 24/7, ale v zimě to opět půjde špatným směrem.
Můžete ale zkusit jedno užitečné řešení – odvlhčovač a čističku vzduchu. V zdejším případě konkrétně TrueLife AIR Dehumidifier DH5 Touch ale můžete zvolit cokoliv jiného, podobného. Na Alze najdete odvlhčovačů řadu a pohybují se cenově okolo pěti tisíc.

Jak funguje odvlhčovač/dehumidifier?
Zprovozníte, zapnete, nastavíte požadovanou úroveň vlhkosti (50 % je čistě praktické a postačí) a necháte běžet. Přístrojem bude procházet vzduch a v nádržce se bude shromažďovat voda – jednou za čas nádržku vyprázdníte. Případně, u tohoto modelu, je možné napojit hadičku a nechat vodu odcházet jinam – to pro případ, že umístíte někam, kde nemáte pod dozorem.
Nastavení na určitou hodnotu vlhkosti zajistí, že jakmile je hodnoty dosaženo, tak přístroj přestane odvlhčovat. Musíte počítat s tím, že hučí, ale v tomto konkrétním případě je k dispozici i noční režim, kdy hučí podstatně méně.
Odvlhčovače mají i různé další funkce – časovače, kdy můžete nastavit kdy má běžet. Režim na sušení prádla, různé rychlosti průchodu vzduchu. Některé mají i filtr pro čištění vzduchu, další užitečnou funkčnost. Co by měl také umět je odmrazovat, protože na žebrování pro kondenzaci vody se může tvořit námraza.
Důležitá poznámka, nepleťte si odvlhčovač s klimatizací, to je poněkud jiný přístroj a má i poněkud jiné podmínky funkce.
Hodí se aby odvlhčovač měl kolečka pro snadné přemístění.
Jaká je vhodná vlhkost v domácnosti?
Vhodná vlhkost v domácnosti by měla být v rozmezí 40-60%. Toto rozmezí je považováno za nejvhodnější pro lidské zdraví a pohodlí. Vlhkost mimo toto rozmezí může mít negativní dopady na zdraví ldí a stav domu i věcí v něm.
- Nízká vlhkost (pod 40%)
- Může způsobovat suchou kůži, podráždění očí a dýchacích cest.
- Zvyšuje riziko statické elektřiny.
- Může poškodit dřevěné nábytek a podlahy.
- Vysoká vlhkost (nad 60%)
- Podporuje růst plísní, bakterií a roztočů, což může způsobit alergie a respirační problémy.
- Může poškodit stavební materiály a způsobit vznik plísní na stěnách.
- Zvyšuje riziko kondenzace na oknech a jiných chladných površích.
Praktické zkušenosti
Osobně u odvlhčovače volím nastavení na 50 procent, ukázalo se, že není problém tuto hodnotu dosáhnout. A je to vlastně tak trochu “zlatá střední cesta”.
Na byt stačí jeden, zůstává v ložnici a protože jsou otevřeny všechny dveře, tak se postará o vysušení celého bytu. V případě potřeby je snadné ho přemístit do kuchyně – v okamžiku delšího vaření je to praktické. Nutno dodat, že tento konkrétní model je doporučen pro místnosti o 45 metrech čtvereční a pokud máte rozsáhlejší prostory je možné koupit modely s větším výkonem.
Je dobré čas od času kontrolovat zdi, zejména tam kde se vám již dříve objevila plíseň, ale má zkušenost je, že při nastavení právě na 50 procent se nic problematického neděje. Pokud byste nastavili na nižší hodnotu, tak sledujte sebe – příliš suchý vzduch poznáte na očích, kůži.
V zimě skvěle fungovalo i na kondenzace na oknech – bez vysoušení je bylo skoro nemožné zlikvidovat, při pravidelném každodenním (každé ráno) používání odvlhčovače postupně začaly být méně a méně výrazné.
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…