Mastodon umožňuje ověřit, že váš účet patří vám. Není to nic jako jinde, že někam musíte poslat občanku či jiné doklady a poníženě čekat. Ani nemusíte platit 8 USD měsíčně Elonu Muskovi, aby “modrá fajka” zůstala na vašem profilu.
Je to automatizované – v nastavení vašeho účtu (Předvolby -> Profil) můžete vyplnit až čtyři webové adresy kde jste domovem. A pokud na tyto adresy umístíte HTML kód, tak po určité době dojde k “ověření”. Na vašem profilu zezelenají a budou mít “zelenou fajfku”.
Přímo u nastavení oněch (až) čtyř adres najdete potřebný HTML kód. Ten pak prostě na tuto (stačí jednu, nemusí to být celý váš web) adresu umístěte. Je to odkaz, takže si text odkazu můžete přizpůsobit – třeba jako oznámení, že vás lidé najdou právě tady na Mastodonu. Vede to totiž zpět na váš profil.
Můžete to dám kamkoliv. Do menu, do hlavičky, do patičky, do sloupce, mezi další odkazy. To už je na vás. Po vložení na web a nastavení adres na vašem profilu na Mastodonu pak prostě počkejte, někdy pár hodin, projeví se to automaticky.
Co když se to ale neprojeví?
Zkontrolujte, že jste opravdu správně vložili HTML značku, že v profilu na Mastodonu máte správně vyplněnou adresu vašeho webu (včetně https/http) a že opravdu ukazuje na stránku, kde tu značku máte (ať už je to hlavní stránka či jiná).
Zádrhel může nastat (a u WordPressu zcela určitě nastane, ale může to tak být i na jiných službách), že pokud si značku dáte do menu nebo do widgetů, tak tam ve skutečnosti není, když se tam “přijde” podívat „robot“ od Mastodonu. Do těchto (a dalších) prvků se totiž obsah generuje javascriptem a nikoliv přímo “na úrovni” serveru.
Značku tedy musíte “nějak” umístit “natvrdo” do kódu. Buď najít místo kde se to negeneruje, nebo zjistit jak „natvrdo“ dostat kód do stránky. Velmi elegantní řešení je neřešit to přes odkaz, ale do HEAD části stránky umístit LINK element.
Což můžete udělat buď tím, že si zasáhnete do odpovídajícího PHP na svém WordPressu (či jiném webu) nebo k tomu využijete některý z pluginů jako Tag Manager – Header, Body And Footer nebo WPCode – Insert Headers and Footers + Custom Code Snippets – WordPress Code Manager (možná vhodnější, přeci jenom víc užívaný).
Klasický vsouvaný HTML je
<a rel="me" href="adresa na váš profil na Mastodon instanci">Mastodon</a>
Pro vložení do HEAD sekce to musí být
<link rel="me" href="adresa na váš profil na Mastodon instanci"/>
Dejte pozor, že na konci opravdu musí být lomítko a zobáček. LINK není v tomto případě značka co by se uzavírala uzavírám párovou značkou. A pokud používáte cache tak nezapomeňte smazat, přidání nové značky by se neprojevilo hned.
TIP: Pokud marně čekáte, tak zkuste vyplněné adresy odstranit, uložit nastavení, vložit adresy znovu, uložit. A tradičně platí, čekejte – za pár hodin budete ověření. Na některých serverech to může být okamžité.