Čím déle bude fungovat váš web či blog, tím spíše se postupně začnou objevovat nefunkční odkazy – takové na které návštěvník klikne a nedostane co čekal. Může se stát i to, že nebudou funkční vaše vlastní (interní) odkazy, což je ještě nepříjemnější. 404 ky (nefunkční odkazy) se mohou ale objevit i zvenčí, když někdo odkazuje na něco, co už na webu nemáte. Nebo odkazuje chybně
Nefunkční odkazy je vhodné řešit. Ty interní zcela rozhodně napravit. Ty externí, směrem ven, napravovat pokud to dává smysl, je to možné a je to časově smysluplné. U obsahových/zpravodajských webů to dost často smysl nedává. Odkazy jsou součástí “historie” a prostě platily v době vydání článku či zprávy.
Vnější odkazy co vedou na něco co už nemáte, nebo jsou chybné, se vyplatí řešit pomocí přesměrování na náhradu.
Samotný WordPress vám s hlídání nefunkčních odkazů (404 chyb) nijak nepomůže, neumí to. Musíte si tedy pomoci sami. Osobně mám v oblibě následující plugin, ale není to jediné řešení.

Broken Link Checker je elegantní řešení pro automatické testování všech odchozích i příchozích odkazů na nefunkčnost (ty příchozí můžete ale řešit i přes Redirection).
Zjistí vám jak odkazy z textů, tak chybějící obrázky a přesměrování. Dost se hodí i po migraci webu, protože tam snadno dojde k ponechání odkazů na starý web.
U Broken Link Checker (ale i dalších podobných) pozor na to, že kontrola odchozích odkazů může být ovlivněna hostingem, který omezuje či zakazuje přístup z webu “ven” (zejména do zahraniční).
Pro hlídání 404 chyb se dá v určitém rozsahu použít například i Google Analytics. Pokud jste si web přidali do Google Search Console (což určitě udělejte), tak i tady je šikovný nástroj. Je ale založený na tom, že Google bude váš web procházet, takže nenajde vše.
Nebo můžete využití nějaký externí nástroj, který projde kompletně váš web a odhalí problémy (neodhalí ale příchody zvenčí) – umí to například AHREFS, ale je nutné si uvědomit, že tyto nástroje vyžadují kompletní “scan” webu a mohou být i zbytečnou zátěží.
Případně si můžete do počítače použít SEO Spider (Screaming Frog) a použít ten. Obdobná pomůcka je Xenu’s Link Sleuth.
Zkusit můžete například
Některé z nástrojů budou vyžadovat placení.
Další tipy týkající se WordPressu
-
TIP#2505: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Co dělat s oEmbed Cache In Post Meta
Jedna maličkost, kterou nejspíš neznáte – kdykoliv do příspěvků umístíte nějaký ten “embedovaný” obsah, tedy například video na YouTube, tak editor stáhne potřebný kód pro embed a uloží do “oEmbed Cache” pro…
-
TIP#2500: Otevírat odkazy v novém okně (záložce) či neotevírat?
Otevření odkazu v novém okně či záložce je běžná praxe na mnoha webových stránkách. Ale je to vždy správný krok? Jaká jsou rizika a výhody obou přístupů? Související příspěvky TIP#835: Co se…
-
TIP#2497: Uklízíte v databázi ve vašem WordPressu? Kolik revizí příspěvků tam máte schovaných?
Typická věc vhodná k úklidu jsou revize. Každá změna v příspěvku/stránce totiž uchovává předchozí verzi. A pokud hodně opravujete, ale třeba i postupně píšete, tak těch revizí může být docela dost a…
-
TIP#2495: Mohu z mého WordPressu odstranit plugin tak, že smažu složku s pluginem?
Rychlá odpověď je, ano, můžete. Zafunguje to, ale dobrá cesta to není. U řady pluginů totiž takto zůstanou data pluginu v databázi – nedojde totiž k úklidu. A v databází těch tabulek…
-
TIP#2492: Máte web? Tak si ohlídejte přesměrování http na https a www na bez www (nebo opačně)
Stále se s tím setkávám, takže je čas tomu věnovat menší samostatný tip. Týká se provozu webu na https – což je dnes normální, běžné a nutné. To co bylo popisování v…
-
TIP#2478: Je WordPress pluginy nutné instalovat, nebo je stačí jen nakopírovat kam patří?
Odpověď je vlastně snadná, ale trochu zapeklitá. Můžete totiž vzít ZIP s pluginem, rozbalit si složku co v něm je a tu složku nahrát do wp-content/plugins a poté můžete ve WP-Admin otevřít/obnovit…
-
TIP#2443: Jak na QNAP NAS provozovat webový server (Apache). Základní cesta. A jak tam dostat WordPress
Součástí QNAP NAS je možnost mít Apache. Instalace v Control Panel -> Applications kde najdete Web Server. Tam pak už stačí zaškrtnout Enable Web Server. Vytvoří se tím i network share Web…
-
TIP#2431: Jak migrovat WordPress: Přenesení nastavení šablony
Migrace webu na WordPressu je takový prazvláštní úkon. Některé věci se dají, některé drhnou, některé jsou skoro “next to impossible”. Přitom by to mělo být snadné. Vzít váš existující web – soubory/média,…
-
TIP#2408: Jak zjistit kolik diskového místa mi zabírá WordPress web?
Načaté je to už v Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor? ale není tam nijak extra řešeno jak vlastně zjišťovat stav volného prostoru (zaplnění disku). Související příspěvky TIP#792: Jak migrovat…
-
TIP#2398: Software pro management WordPressů
Proč si pořídit něco lepšího na správu vašich WordPressů? Protože když jich máte víc, tak budete trávit kupu času přebíháním z jednoho do druhého a spouštěním aktualizací a řadou dalších věcí. Související…
-
TIP#2393: Jak zvětšit omezení velikosti souborů nahrávatelných na WordPress?
Jedna z věcí na které narazíte při (například) používání QNAP MARS zálohování pro WordPress je nemožnost obnovit velké weby. Platí to ale i pro jiná zálohovací zařízení – většina hostingu má omezenou…
-
TIP#2388: Jak ve WordPressu získat možnost duplikovat (kopírovat) příspěvky
Jedna dost často potřebná a přesto chybějící věc ve WordPressu je vytvořit kopii (duplikát) nějakého příspěvku či stránky. Můžete to řešit pomoci copy/paste, ale to je poněkud otravné a zdlouhavé. Související příspěvky…
-
TIP#2380: Jak najít ve WordPressu příspěvky/stránky/opakovaně použitelné bloky kde používáte konkrétní prvek? Jak kopírovat a měnit konkrétní blok?
Tohle je taková trochu nedotažená věc ve WordPressu. Můžete používat nějaké stavební prvky – jako třeba /blog z Wodpress.com Editing Toolkit pro výpis příspěvků z určitého štítku/rubriky. Jenže v okamžiku kdy ho…
-
TIP#2375: Jak na WordPressu na výpisy článků podle štítku nebo rubriky?
Na WordPress.com je součástí instalace blok /blog pro výpis článků – podporuje podle štítku a rubriky (dost důležité, že oboje a zejména podle štítůu), různé velikost písma i náhledových obrázků (také dost…
-
TIP#2372: Lepší menu pro WordPress se vyplatí. Jak na to?
WordPress umí přímo vytvářet menu a vaše šablona s nimi bude umět pracovat – zobrazovat je svisle či vodorovně, umístit podle potřeby, podporovat úrovně položek, umět jich případně i více. Vy sami…